Apríl!

Autor

Dnešní den je zasvěcený všem, kteří chtějí někoho napálit nebo vystavit svým vymyšleným vtípkům. Také se mu říká Den bláznů nebo prostě jen Bláznivý den. Ačkoliv nikde není 1. duben jakožto Apríl oficiálním svátkem, slaví se prakticky po celém světě. Všichni by se měli mít dnes na pozoru, protože nikdy nevíte, odkud nějaký žertík přiletí. Může přijít ze strany vašich známých, ale zapojují se do něj i média, včetně těch seriózních.

Trocha historie

Ačkoliv nikdo přesně neví, kde vůbec tradice Apríla vznikla, je vcelku jasné, že velký boom zažil v 19. století, kdy byl stále oblíbenější a jeho obliba trvá dodnes. První písemná zmínka o vztahu mezi 1. dubnem a bláznovstvím je přitom zaznamenaná již v Canterburských povídkách Geoffreyho Chaucera, které poprvé vyšly v roce 1392. Někdo dává vznik tohoto svátku do souvislosti s oslavami jarní rovnodennosti, které se konaly ve starověkém Řecku, jiný se přiklání k tomu, že má původ ve středověkém Svátku bláznů šířícím se z Francie. Asi se však nikdy nedovíme, jak to celé doopravdy vzniklo.

Jak se slaví

Tak jako se každý jiný svátek slaví ve světě v odlišných podobách, tak je to i s Aprílem. V Anglii například žertují jen do poledne, pak už je bláznem ten kdo vtípky dělá. V Irsku se zase takzvaně „posílá dál“, tedy napálená osoba musí napálit zase někoho dalšího a tak dále.

Jak už jsem psala, do provádění aprílových žertíků se zapojují i seriózní média. Asi nejznámějším mediálním Aprílem je reportáž BBC z roku 1957 o tom, jak švýcarští zemědělci právě sklízí čerstvě uzrálé špagety. Mnoho lidí pak volalo do redakce, protože špagetovou rostlinu chtěli koupit. Stejná stanice má na svědomí i další reportáž, která pobouřila mnoho lidí. V roce 1980 totiž BBC uvedla, že hodiny na slavném Big Benu budou v rámci modernizace věže změněné na digitální a rozhořčení bylo na světě. Mně osobně se ale nejvíc líbí nápad švédské televize z roku 1962, která uvedla, že pokud lidé rozstříhají punčocháče a dají je přes své obrazovky, uvidí obraz barevně. Punčocháčů se tenkrát rozstříhalo velmi mnoho.

Inspirace pro vás

Pokud své známé rádi vyvádíte z míry aprílovými žertíky, určitě neuškodí trocha inspirace.

Užijte si dnešní den, a jestli Apríla moc nemusíte, buďte v klidu, je to jeden den v roce.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na