Čokoládová hnědá

Autor

Dubový, hnědě zbarvený list se ladně spouští směrem k zemi. V tom silný vítr zavane a na moment zvrátí zemskou přitažlivost a lehoučký, hnědý lístek se na pomíjivě krátkou chvíli vznáší jako dráček, letí směrem do nebe a do oblak. Nečekaně se vítr obrátí a list padá, klesá a snáší se na lesní cestu, která je poseta navlhlými hnědými listy, které jsou místy promíchány s nazrzle hnědým modřínovým jehličím. Možná se ještě nyní, v čase pozdního podzimu, pod hnědou vrstvou, kterou utvořilo spadané listí a jehličí, schovávají hnědé hlavičky babek a hříbků. Ano, určitě tam jsou. Vidím už mladou rodinku, která si odnáší z lesa několik hnědých houbiček. Asi nevědí, že ráno trochu přituhlo a teploty spadly pod nulu a že houby, které byly vystaveny mrazu, mohou být jedovaté.

Hnědé, spadané listí působí dnes trochu bezútěšně, ale to je dáno jistě i tím, že dnes slunce ještě nevysvitlo. Až se tak stane, až sluneční paprsky prosvítí podzimní den, bude i na hnědé a místy možná i tlející masy vytvořené ze spadaných jehliček modřínu a listí, příjemný pohled. Než se vydáme na zpáteční cestu, sesbíráme ještě několik hnědých modřínových a borových šišek, které doma využijeme k vánočním dekoracím. Opouštíme sychravý, nyní dohněda zbarvený les a odcházíme domů, kde se u krbu zahřejeme s hrnkem hnědého, dobrého kakaa, skvělého nápoje pro podzimní, sychravé dny.

Hnědá barva patří mezi teplé barvy barevného spektra. Vzniká smícháním zelených, červených a žlutých odstínů. Hnědá je poklidná, zemitá, přírodní, jednoduchá až nenápadná barvička. Působí klidně, důvěryhodně, stabilně, bezpečně, ale někdy poněkud usedle. Je to barva půdy a úrodných polí, či voňavého dřeva, nebo spadaného podzimního listí. Hnědá je barvou mnoha živočichů, jako jeleni, srnci, zajíci, ale třeba i žáby, ptáci, apod. Hnědá je barva sladké čokolády a kakaa.

Hnědá barva na oblečení působí tlumeně až usedle a může nositeli opticky přidat nějaký rok. Proto se vyplatí neutrální hnědou kombinovat s výraznější barvou, jako je červená, modrá, zelená. Osobně se mi nelíbí kombinace hnědých a černých barevných tónů.

Hnědá barva je v domácnostech velice oblíbená, patří zřejmě mezi nejvyhledávanější barvy, které používáme při zařizování interiérů. Často se objevuje na podlahách, které mohou být přímo dřevěné, ale krásně vypadají i podlahy vinylové, které díky své barvě působí přírodním, hřejivým dojmem a snadno se udržují.

Hnědou zhusta nalezeme na nábytku, ať již jsou to postele, skříně, stoly, stolky či židle, nebo křesla, včetně křesel houpacích. Hnědou barvu můžeme objevit i na stěnách, dlažbě, i obkladačkách či interiérových doplňcích, jako jsou například vázy, ozdobné květináče, ale mohou to být i rámečky na obrázky či dekorační textilie, potahy nebo závěsy.

Hnědá barva se hodí do obývacích pokojů, ložnic, kuchyní, jídelen, chodeb a hal, vyhledávané jsou i v koupelnách či toaletách. Hnědé odstíny dokáží navodit v místnostech klid, vyrovnanost a pohodu.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na