Melancholická fialová

Autor

Je k večeru. Vycházíme z obchodu, a již ve vestibulu cítíme nezaměnitelnou vůni deště. Za chvíli bude pršet, myslím si. Pokračujeme v cestě a ocitáme se před obchodem. Vzduch je prosycen uklidňující, studenou vůní deště a před námi se nachází i malá kaluž. I silnice jsou mokré. Již pršelo.

Uložíme nákup do auta a odjíždíme východním směrem, směrem k domovu. Slunce se pomalu sklání směrem k západu a světle modrá obloha je poseta hromadou velkých, baculatých oblaků. Mraky, které odhodily přebytečnou tíži na zem, se zbarvily do krásného, leč nepřirozeného, či lépe, pro nebe neobvyklého fialového odstínu. Asi je za jejich pohádkově nevšední barvou ukryt nedávný déšť, který spolu se šikmo dopadajícími paprsky stvořil mraky v barvě rozmačkaných borůvek, či borůvkové zmrzliny, myslím si. Rozhlížím se po obloze a můj pohled sklouzne i směrem ke sluníčku, které pomalu, ale jistě zapadá. I zde je nebe hojně obsypáno mocnými mraky, které jsou nádherně barevné. Možná i zde by sedělo srovnání, že mají barvu rozmačkaných borůvek, jenže na rozdíl od oblaků východněji položených, tyto mají barvu borůvek nedozrálých. Vzdalujeme se od slunce a večer pomalu nastává i mračna mění barvu na přirozeně modrou.

V barevném spektru leží fialová mezi studenými barvami. Fialovou barvu získáme smícháním červené a modré barvy. V závislosti na množství barev modré a červené se následně odvíjí nejen výsledný tón fialové, ale i pocit, jaký v nás fialová vyvolá. Čím více modré přimícháváme, tím studeněji se nám výsledný fialový odstín bude jevit. A naopak, čím více červené přimísíme, tím pocitově teplejší odstín vznikne.

Fialová je barva melancholická, v závislosti na jejím odstínu někdy až zádumčivá a trochu skličující, může vyvolávat znepokojení, ale i skromnost a pokoru. Fialová je také barvou rozjímání a mystiky. Fialová je barva kněžích, náleží k adventu. V křesťanském adventním čase často nalezneme fialovou barvu, ať již na svíčkách, které zdobí adventní věnec, či i v jiných podobách.

V interiérech je možno fialovou kombinovat s bílou, hnědou, či třeba šedou barvou. Hodí se do kuchyní, koupelen, ale i obývacích a dětských pokojů.

I v textilním průmyslu, potažmo odívání, často nalezneme fialovou barvu. Fialová se stala součástí dětského, dámského i pánského šatníku a lze ji nalézt na oděvech určených pro každodenní příležitosti, ale objevuje se i na společenských rouchách, šatech a oblecích.

V přírodě se fialová barva nejvíce vyskytuje na květinách. Připomeňme alespoň violku vonnou, voňavou kytičku, kvetoucí na samém začátku jara v měsících březnu a dubnu, jejíž lidový název je odvozen právě od barvy jejího květu – fialka. Z pokojových rostlin jmenujme nenáročnou fialku africkou, která dokáže domov i v zimních měsících prozářit svými půvabnými, drobnými kvítky. A při zmínce o fialové nesmíme rozhodně zapomenout na levanduli, jejíž vůně a líbeznost proslavila francouzskou Provence.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na