Něžné růžové vyprávění

Autor

Je den jako malovaný. Sluníčko svítí a zahřívá velikou a téměř letní intenzitou podzimní svět. Lidé kolem mě odkládají nejen podzimní bundy, ale i mikiny či svetry a vychutnávají si nezvykle teplý den pouze v tričkách a někteří dokonce v ryze letních tílkách a kraťasech.

I aktivity lidí jsou ovlivněny teplým počasím. Trochu měním své plány i já. Můj původní záměr připravit květinovou zahrádku na zimu, byl prve naplánován tak, že některé kytičky budou, vzhledem k roční době, nekompromisně vytrhány a zkompostovány, ale díky krásnému dnu je můj prvotní plán pozměněn a já pouze stříhám odkvetlé a neestetické části květin, protože se mi příčí vytrhávat krásně rozkvetlé květy. Obzvláště petúniím se letos daří a ještě nyní, začátkem druhé polovičky října jsou jejich něžně růžové kvítečky nádherně skvostné a okázalé jako v létě.

Růžová barva se v přírodě nevyskytuje příliš často, jedním z jejích nejobvyklejších výskytů jsou právě kytičky, kytky a kvítka a tak není náhodou, že za své jméno vděčí květinkám a to konkrétně samotné královně květin růži.

Krásný a teplý říjnový víkend končí. Slunce zapadá a na obloze se odehrávají různobarevné, pestré a něžně líbezné scenérie. Sklánějící se sluneční paprsky obarvují obláčky a vytvářejí neopakovatelné abstraktní díla, za která by se nemuseli stydět ani známí umělci a malíři honosící se světoznámými jmény. Nebeské scenérie se střídají a mění v relativně rychlém sledu a barvy se mísí, směšují, spojují a prolínají. Největší prim mezi barvičkami hraje ladná a harmonická růžová, kterou dohasínající sluneční paprsky přebarvují na roztodivné odstíny a tóny vpíjí mezi ostatní nebeské zabarvení, čímž umocňují její nebeskou a někdy až nadpozemskou nádheru a okázalost. Je to krásné, chvíli se jen tak zasnít a pozorovat oblohu. Je úžasné vnímat její krásy a proměny. Zvláště dnes, kdy si troufám tvrdit, že pohled na ni byl zajímavější a různorodější než sledování televizního vysílání.

Za další přírodní oblastí, ve které se v přírodní formě objevuje růžová barva, bychom museli odcestovat až do Jordánského růžového města Petra.

Ale kdo se spokojí s růžovou ve formě růžové zahrady, doporučuji krásnou, kterou naleznete na zámku Konopiště. Jen prohlídku bych nechala na letní měsíce, kdy je celá zahrada rozkvetlá a voní a po cestičkách si vyšlapují anebo nízko poletují ušlechtilí pávi.

Růžová barva vzniká smícháním červené a bílé barvy. Růžová je barva dívek, holčiček a mladých slečen. Růžová je romanticky až zasněně jemná, citlivá a něžná barvička, občas může symbolizovat i naivitu.

Růžová barva v odívání je zaměřena především na miminka, holčičky i malé či mladé slečny. I do dámského šatníku růžová patří, protože zjemňuje rysy a působí něžně, optimisticky a mladistvě. V pánském odívání není oblíbená, protože působí zženštile.

Podobné kritéria jako v odívání platí i co se týče jejího využití v interiérech. Růžovou nalezneme nejčastěji v dívčích a holčičích pokojíčcích.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na