Trochu jiné Velikonoce

Autor

Hodně jsem přemýšlela o tom, co pro mě osobně znamenají Velikonoce. Nejsem věřící, tedy duchovní význam pro mne víceméně padá, a přesto jsou to mé nejoblíbenější svátky. Chápu, že většina, převážně žen, mé nadšení nesdílí, hlavně kvůli podivné české tradici – pondělní pomlázce, šmigrusu, či jak to kdo nazýváte. Má obliba asi nejvíc plyne z toho, že jsou to svátky jara. Oslava života, něčeho nového a nadějného. A tak jsem se rozhodla, že by mohl být velikonoční týden zvláštně sváteční a inspirací pro mě byly tradiční názvy jednotlivých dní v nastávajícím týdnu.

Modré pondělí

Modrá barva je barvou svobody, také prý rozšiřuje ducha i duši. Tento den tedy věnujte rozšiřování obzorů, nechte na sebe působit nové podněty, vyražte do kina, divadla, na výstavu nebo si prostě jen zalezte s knížkou do klidného koutu. Také popusťte uzdu svobodě, na jeden den zapomeňte na věci, které musíte, tedy alespoň na ty, které si jen namlouváte, že musíte. Zaměstnavatel by asi nebyl dvakrát nadšen z toho, kdybyste mu sdělili, že dnes pracovat nemusíte, neb ctíte svobodné pondělí. Ale doma je spousta věcí, které v tento den můžete vypustit. Prostě relaxujte a svobodu dopřejte i svým blízkým. Modré pondělí je den, kdy nemusíte, ale můžete.

Šedivé úterý

Šedá barva působí poněkud nudně, také je prý barvou strachu ze života. Přiznám se, že ani já tuto barvu dvakrát nemusím a snažím se jí vyhýbat. Aby úterý nebylo šedivé, udělejte něco netradičního. Něco, co běžně neděláte nebo si to dopřáváte jen občas. A pokud již šedivíte ze všeho kolem, dnes je ideální den, kdy s šedinami zatočit. Vyražte ke kadeřnici a nechte si rozzářit barvu na vlasech a vyjarnit váš účes.

Škaredá středa

Aby ani středa nedostála svému názvu a nebyla škaredá, usmívejte se. Myslete na to, hned jak vstanete a snažte si udržet úsměv na rtech po celý dnešní den. Snažte se dnes s nikým neškaredit (fakt vtipnoslovo ;)) a pokud už se tak stalo a jste s někým rozhádaní, dnes je ideální den k tomu, abyste udělali první krok a usmířili se. Pokuste se věci si v klidu a s úsměvem vysvětlit. Budou-li vnější okolnosti proti vaší dobré náladě a od rána se nic nebude dařit tak, jak si představujete, udělejte si radost a kupte si něco, co vás potěší – mňamku, něco na sebe nebo drobnost do bytu, záleží jen a jen na vás.

Zelený čtvrtek

Zelená barva je označována za barvu naděje. Naděje je všeobecně vnímána jako stav mysli, který člověku pomáhá překonávat překážky, přičemž jeho myšlenky se upínají k tomu, že vše se nakonec v dobré obrátí. Z toho je patrné, že naděje nemůže fungovat sama o sobě, ale jejím důležitým společníkem je jistá dávka optimismu. V tento den tedy buďte naladěni opět pouze optimisticky a nenechte si ani ve čtvrtek ničím zkazit náladu. A protože je potřeba některým věcem pomoci, aby se obrátily v dobré, můžete v rámci svého pozitivně nadějného čtvrtka přispět některé nadaci. Vždyť zelená je prý také barvou empatie a ochoty pomáhat. Kupte si také něco zeleného, třeba bylinku v květináči.

Velký pátek

Udělejte dnes něco velkého. Může to být cokoliv. Velký rodinný výlet, třeba za lidmi, které jste už dlouho neviděli. Velkou večeři s rodinou či přáteli, při které můžete probírat velké plány do budoucna. Můžete udělat velké rozhodnutí, které jste dlouho odkládali. Nebo prostě jen dopřejte velké objetí lidem, které máte rádi.

Bílá sobota

Bílá barva evokuje čistotu. Dopřejte očistnou kúru svým příbytkům, také můžete pročistit své šatníky, probrat a vyřadit vše, co už je „de la mode“ nebo to zkrátka praním ztratilo tu velikost, do které jste se kdysi vešli. Až budete mít po práci, vyražte někam, kde to máte rádi, na místo, které vás nabíjí a inspiruje, čímž popřejete očistu i svým myšlenkám. Večer pak svůj den plný čistoty zakončete dlouhou, voňavou koupelí. Už záleží jen na vás, zda sami či ve dvou.

Velikonoční neděle

V neděli se nedělá. Vím, že většina z nás tohle nedodržuje, tak proč si nedopřát jednu nedělající neděli alespoň tento týden. Připravte si snídani společně, nikam nespěchejte, vychutnávejte si jí tak dlouho, jak budete chtít, máte přece spoustu času. Nevařte. Vytáhněte rodinu na oběd někam do restaurace nebo si zajeďte na nějaký hrad, zámek či do zoo a dejte si jen rychlý párek v rohlíku nebo hamburger. Pro jednou se svět nezboří a možná i pro vaše děti je symbolem svátečního oběda pytlík hranolek v umaštěném pytlíku a placatý „chees“ spíš, než pečlivě připravené domácí tříchodové menu.

Velikonoční pondělí

Chápu plně lidi, kterým připadá české pojetí velikonoční koledy jako středověký přežitek, ovšem já jsem zřejmě mírně masochisticky ujetá, neb mě to nevadí. Asi proto, že jsem nikdy nenarazila na mužského koledníka, který by mi v zajetí svých testosteronových návalů způsobil několikadenní jelita, jak mi líčily a leckdy i předvedly v celé jejich modrofialové „kráse“ některé mé kamarádky. K nám chodí povětšinou děti, které mě se svými košíčky a roztřeseně odříkanými koledami spíš dojímají a pomlázkami vyšupají tak maximálně dveře. Já tedy jistě zůstanu doma, ale vy, kteří tuto tradici odmítáte, doma sedět nemusíte. Klidně vyražte pryč a užívejte prostě jen volného pondělí. Koneckonců koledu může stejně dobře vašim dětem někam ukrýt velikonoční zajíček.

Přeji vám krásnou nejen dnešní rozkvetlou květnou neděli, ale celý nadcházející týden.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *