Václavům vše nejlepší!

Autor

Obvykle nepřejeme k jmenným svátkům, nicméně jméno Václav je již rok pro naše stránky velice speciální, milé a blízké jméno. Vše začalo trojským tučňákem, se kterým jsme rok „hospodařili“ a nyní začíná nové období – opět s Václavem, tentokrát s UNICEFáckým panáčkem a jeho milou Vendulkou. Jsem nadšena z toho, že se dokáže několik lidí domluvit a uspořádat takovou akci, která je nejen zábavná, ale má i dobročinný nadtext. Pojďte nyní nahlédnout do Václavova zákulisí.

Na zadání hesla „Václav“ Google vyhledal 37 700 000 odkazů! Většině z nás jako první přijde na mysl (teď už kromě tučňáka) Svatý Václav. Patron české země, symbol české státnosti, český kníže a světec, kterého téměř denně svíráme v podobě dvacetikoruny v ruce. Kromě panovníků z dob dřívějších (byla jich spousta a rozlišovali se římskými číslicemi) mi naskočí i prezidenti, jak pan Václav Havel, tak současný Václav Klaus. Jako milovnici filmů mi naskočí film z roku 2007 „Václav“, kde hlavní roli ztvárnil vynikající Ivan Trojan, který za tuto postavu získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Jméno možná předurčuje k určité cestě ku známosti a slávě. Aby ne. Má to i ve svém významu.

Jméno Václav je slovanského původu a znamená Více slavný, slavnější. K roku 2009 bylo jméno podle četnosti v České republice na 12. místě, nosilo je k onomu roku 137.247 mužů. Ženskou obdobou je Václava, která společně s Václavem slaví svátek dne(s) 28. září. Ve většině ostatním zemí v tento den svátek neslaví, nicméně jméno jako takové existuje v mnoha jazykových variantách:

Anglicky: Wenceslaus, Wenceslas
Bulharsky: Венцеслав
Francouzsky: Venceslas
Holandsky: Wenceslaus
Italsky: Venceslao
Latinsky: Wenceslaus
Maďarsky: Vencel
Německy: Wenzel
Polsky: Wacław, Więcesław
Rusky: Вячеслав
Španělsky: Wenceslao

Také Václavák, neboli Václavské náměstí, dominuje mnoha městům. Bývá to centrum, místo setkávání, srazů. I my se díky Václavovi setkávali a setkávat opět budeme. Jakmile budou Václav s Vendulkou vytvořeni, pojedu je osobně vyzvednout. S jejich autorkou udělám pro náš web rozhovor a samozřejmě náš páreček ihned i nafotím. Těšte se, pokud vše půjde podle plánu, za měsíc už je konečně uvidíte! Naše duo V + V bude postupně cestovat po všech adopčních rodičích. Pořídím jim cestovní bydlení (nehezky tomu lze říkat i „krabice“) a každý bude mít možnost něco jim do jejich bytečku pořídit, upravit jim to tam a poslat je dál zase o něco „vylepšené“. Variant mě napadá spousta, ale nebudu je předkládat a budu se těšit na ty Vaše.

Adopčními rodiči jsou: Alenka35, Babuška, Bea, Berča, Hana Moualla, Jedle, Joli, Retina, Satine a Trz. Nezapomněla jsem na někoho?! Hlašte se kdyžtak prosím! Během týdne Vám všem zašlu technické informace k adopci. Seznam jmen není nijak odrazující pro ostatní, aby s námi cesty našich přátel ne-sledovali. Naopak! Pište i vy své dojmy a pocity a poznatky. Pokud budete chtít se zapojit později, máte možnost. Ať už samostatně přes webové stránky UNICEF http://www.unicef.cz, nebo v případě většího zájmu o další spoluadopci a rozšíření Jednadvacítkové rodinky, jistě by nebyl problém domluvit i tuto variantu. Panenek není nikdy dost!

Přejme tedy společně: Václavové, vše nejlepší!

Který Václav je Váš oblíbený? Znáte osobně nějakého dalšího Václava?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *