Vyfoťte si (nejen) léto

Autor

Pokud patříte mezi milovníky zachycování okamžiků – zážitků a dojmů pomocí fotografií, určitě už doma nějaký fotoaparát máte. Čas od času se tahle důležitá věcička porouchá nebo přestane splňovat naše požadavky. Pak vybíráme foťák nový.

Podle čeho volit, jaké klást na fotoaparát nároky a požadavky? V dnešním článku se pokusím zcela neprofesionálně a laicky poradit, rozdělit nabídku a představit vám některá fotografická příslušenství.

Nejprve bychom si měli položit tři jednoduché otázky:

  • Jak často (a kde) budu fotoaparát využívat?
  • Jaké jsou moje nároky na fotografii (jak hodně kvalitní potřebuji fotku)?
  • Kolik peněz hodlám do fotoaparátu investovat?

Chcete –li fotoaparát s jednoduchým ovládáním, množstvím automatických programů, nenáročný na prostor (co nejmenších rozměrů) a spíše levnější (prodávají se ovšem i velmi vychytané dražší verze), pořiďte si

Digitální kompaktní fotoaparát

Digitální kompaktní fotoaparát mívá zajímavý design, často i v barevném provedení. Nejvíce využíván je rodinami s dětmi a lidmi s běžnými nároky na fotografování, kteří ocení právě jmenované jednoduché ovládání přístroje. Manupulovat s nimi mohou dokonce i děti a mládež, vyrábí se voděodolné a nárazuvzdorné verze a lákavou novinkou výrobců digitálních fotoaparátů jsou 3D fotoaparáty. Digitální kompaktní fotoaparáty mají zoom s malým rozsahem (3 násobný-5 násobný) – pro nenáročné focení krajin, portrétů, miniatur ideální. O nastavení fotoaparátu se nemusíte vůbec starat. Stačí si pouze zvolit focený objekt a fotoaparát si všechno nastaví automaticky.

Pro náročnější uživatele, kteří hodlají využít množství funkcí ve fotoaparátu jsou vhodné tzv.

EVF zrcadlovky

EVF (anglic. Elektronic View Finder). Nemá optický hledáček, ale malý displej. Velký rozsah objektivu, tzv. ULTRAZOOM (bývá 10 a vícenásobný). Objektiv zajišťuje funkci velkého přiblížení velmi vzdálených objektů. Pokud obsahuje stabilizátor obrazu, bývá zajištná i ostrost při případných otřesech.

Digitální zrcadlovky (DSLR)

Jsou fotoaparáty vhodné především pro profesionály nebo velmi pokročilé amatéry. Lze měnit objektiv, můžeme fotit vlastně v jakýchkoli světelných podmínkách. Bývají opatřené příslušenstvím – dle svých nároků můžeme jednotlivá příslušenství vyměňovat (systémové blesky, optické filtry…)

PŘÍSLUŠENSTVÍ FOTOAPARÁTU

  • Napájení fotoaparátu
    – Pomocí akumulátoru ( Li-on) – dražší, ovšem s poměrně velkou životností. Kromě akumulátoru potřebujeme ještě nabíječku
    – Pomocí tužkových baterií – výměnné nabíjecí baterie/ nabíjecí tužkové baterie s nabíječkou.
  • Paměťové karty
    Slouží jako úložný prostor pro uchování fotografií. Liší se kapacitou, rychlostí zápisu a dalšími vlastnostmi.
  • Blesk
    Jedná se o základní příslušenství. Využití blesku bývá při zhoršených světelných podmínkách.
  • Stativ
    Jedná se o základní příslušenství. Kromě fotoaparátů se dá využít i k videokamerám. Při delším času expozice slouží jako vhodná podpěra a stabilizátor.
  • Filtry
    Funkce filtrů je ochrana objektivu před poškrábáním, absorbují UV záření (jasnější, nezamlžená fotografie), filtry odstraňují odlesky z nekovových předmětů (lepší barevná kompozice).
  • Krytka objektivu
    Slouží k ochraně objektivu proti poškrábání a mechanickému poškození.
  • Sady příslušenství
    Např. pouzdro pro uložení fotoaparátu + výměnný objektiv pro zrcadlovky + ochranný filtr (nebo jiná kombinace již v nabídce příslušenství).

S fotografií můžeme s pomocí počítačového softwaru ještě mnoha způsoby manipulovat. Lze měnit barvu, síťování, retušovat obraz, můžeme provádět tzv. fotomontáže a mnoho jiných funkcí.

Fotíte? Jakým fotoaparátem? Doporučte našim čtenářům vašeho favorita.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *