Žlutá je hravá

Autor

Dnes je tak krásný den, myslím si, od rána se mi všechno daří a vše vychází bez sebe menší námahy, skoro jakoby samo od sebe. Už ráno se mi tak krásně vstávalo. Nekonečně vzdálené, zlaté slunce natáhlo dnes své paprsky až do naší ložnice a začalo mně šimrat i pod zavřenými očními víčky.

Celý svět jako by pod zlatavě žlutými slunečními paprsky pookřál a zkrásněl. Pryč je šedý, deprimující opar z deště posledních dnů. Po nepříjemném dešti zbyla jen něžná travička a množství kaluží, které dnes, díky optimistickému slunečnímu jasu, působí něžně a harmonicky. Podívejte se, jak v každé, třebaže nepatrné vodní ploše sluneční paprsky tančí a jemně se zrcadlí a odráží se. Rosa, tkvící po ránu na jarní, světlé trávě se třpytí ve slunečním jasu jako tisíce vzácných a vysoce nákladných drahokamů.

Žlutá barva je barvou základní, patří do skupiny teplých barev. Jejím protipólem v barevném spektru je barva fialová. Žlutá je nápadná a výrazná barva, lidské oko je na ni velice citlivé a tato barva velmi unavuje oči. To proto si je v dnech prolitým sluncem chráníme slunečními brýlemi. Žlutá barva se nedoporučuje jako barva pozadí počítače, protože navozuje větší oční únavu než ostatní barvy z barevného spektra.

Žlutá barva nás povzbuzuje a to včetně našeho metabolismu, působí na lidský organizmus hravě, vesele, otevřeně a optimisticky. Přináší nám příjemné pocity uvolnění a souladu. Na druhou stranu je tato jasná, pozitivní barva spojována i s povrchností a přelétavostí.

Žlutá barva svou výrazností přitahuje značnou pozornost. Právě proto je oblíbená na reklamních plochách, či jako výstražná barva. Používá se na i zvýraznění textu. Žluté zvýrazňovače patří mezi nejoblíbenější. I žlutá auta jsou velmi výrazná, a protože je žlutá barva na dálku nejlépe viditelnou barvou, využívají se takto zbarvená vozidla v některých městech jako vozy taxislužby.

I v módě a oblečení je žlutá barva oblíbená. Pro svoji výraznost se používá převážně v menším množství, třeba ve formě oděvních doplňků. Skvělá je například její kombinace se šedou či černou barvou. Letní žluté oblečení vypadá báječně na snědém, sluncem opáleném těle.

Nejdůležitějším zdrojem žluté barvy je slunce, jehož svit vnímá lidské oko žlutě. Žluté a optimistické jsou také některé květiny. Jen se podívejte na krásnou jarní louku posetou nekonečným množstvím malých sluníčkově zářivých, léčivých kytiček – pampelišek. Optimistických, žlutých květin je celá řada a já vybírám pouze posledního zástupce této skupiny a tím je, ano, hádáte správně – slunečnice. Slunečnice je květina, která se pěstuje snad na celém světě a zalíbila si i známému nizozemskému malíři – Vincentu van Goghovi. I podzim v přírodě bývá bohatý na žlutou barvu, to jak se listnaté stromy zbarvují do široké škály teplých barev, kterým většinou vévodí právě žlutá.

Žlutá v interiéru působí teple a hřejivě. Žlutá barva je oblíbená na stěnách i nábytku a v souvislosti se žlutou nesmíme zapomenout ani na svítidla či lampy a lampičky, eventuálně i na svíčky. Po jejich rozsvícení a rozžehnutí působí prostory místností útulněji, tepleji a hřejivěji.

Žlutá je hravá, už je to tak.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na