V počátcích 19. století (okolo let 1820 – 1840) zasahuje do módy období zvané BIEDERMEIR (měšťanský empír).Biedermeier a následně i ROMANTISMUS ( 19.století ) jsou styly, které vyzdvihují zejména barvy a ženskost. Dámská móda zaznamenává velice zajímavý krok vpřed.
Biedermeier – kvalita zajišťující pohodlí
Oblečení se vyrábí z kvalitních materiálů – poctivé plátno, bavlna, hřejivá vlna, v zimě kožešinové doplňky.
Oděvy ve stylu Biedermeier a romantismus mají spoustu společných prvků a tyto styly se vyvíjí zároveň – Biedermeier zaznamenává svůj start v německy mluvících zemích, romantismus dostává výraz ve francouzské Paříži a šíří se do celého světa.
Dámské odívání v romantismu
Typicky symbolickým prvkem dámského romantismu jsou široké mohutné sukně, pod kterými se skrývá obrovské množství škrobených spodniček zesílených žíněmi. Do módy vstupují krinolíny – sukně s ocelovou obručí.
Dámy mají mít velmi ženské prvky přitažlivosti – útlý pas a romantickou širokou sukni, obnažený dekolt s širokými rameny. Úzký pas je docílen těsným korzetem. Nezdravé šněrování docílí dokonalou ženskou siluetu.
Kontrast k úzkému pasu tvořily i nízko posazené, velice rozšířené rukávy. Rukávy mohou mít různý tvar, ale ukončení bývá vždy bohatě řasené s výztuhou. Kostice, které mají držet tvar se všívají i do rukávů. Horní část šatů může obsahovat široký nápadný límec. Dekolt často odkrývá i část ramen.
Dámské šaty pro chladnější období jsou zhotovené z vlny a neobsahují výstřih ani rozhalenku, jsou uplé až ke krku.Za nepříznivého počasí se nosí pláštěnky bez rukávů – tzv. mantily. Mantily mohou mít kožešinové lemování.
Obuv
Vyrábí se z kůže nebo z hedvábí. Dívky nosí křehké hedvábné špičaté střevíce bez podpatku. Obuv je k noze připevněná stužkami většinou křížem.
Módní doplňky
Romantismus je období, které nahrává různým módním doplňkům – šátkům, šálám, kloboučkům, rukavičkám… Šátky zaujímají výsadní roli především v zimě, mají převážně čtvercový tvar a zahalují dámskou šíji a ramena.
Rukavičky se nosí hedvábné, převážně bílé.
Za slunečného počasí se uplatňují krajkové slunečníky. Naopak chladné počasí vyžaduje nošení teplejších punčoch (bílých nebo barevných). Nejen před obtížným hmyzem chrání dámy krajkové vějíře.
Nosí se široké klobouky s pestrými krajkovými lemy.
Dámské účesy
Jsou bohaté, stažené s několika volnými lokýnkami po stranách, ženy si vlasy kadeří pomocí natáček. Do vlasů se zaplétají květiny, ovoce, spony z drahých kovů, stužky. Nadále se používají příčesky.
Hygiena a líčení
Hygiena se dodržuje a aby se potlačily nažádoucí pachy, vyznává romantismus i jemné nevtíravé vůně – v žádném případě těžké voňavky, ale do obliby přichází dodnes velice oblíbená kolínská voda. Líčidla pouze podtrhují přirozenou ženskost (používají se minimálně) – ostré barvy rtěnek se nepoužívají, pouze se lehce dobarvují líčka.
Turnýra aneb „honzík“
Turnýra neboli „honzík“ se dámám představuje v roce 1867 v Paříži na druhé světové výstavě. Oblíbená je cca patnáct let. Jedná se o mohutně nařasený zadní díl sukně – řasení se dosahuje pomocí vycpávek nebo výztuží.
Pánské odívání v romantismu
Není až tak výrazně pozměněné od období předešlých. Muži nosí i nadále oblíbené frakové kabáty, ovšem tentokrát v různých i pastelových barvách. Pod kabát si oblékají hedvábné nebo saténové vestičky. Romantičtí muži jsou pestří a barevní, nosí oblečení kostičkové nebo i jemný květinový vzor. Kalhoty nemají stejnou barvu, jakou má kabát.
Zimní oblečení
V zimě se nosí dlouhé několikalímcové kabátce, tzv. carriky nebo vypasované kabáty, tzv. redingoty.
Módní doplňky
Světle šedé, ale i barevné cylindry, vycházková hůlka špacírka. Do módy přichází kravata, ovšem muži si ji nevázali známým dnešním způsobem, ale způsobem o mnoho krkolomějším a těžším.
Vlasy a vousy
V době romantismu si i muži vlní vlasy, nosí kníry a postranní licousy.
Romantismus
Období útlých pasů, širokých sukní, barev a nezbytností módních doplňků. Vějíře, rukavičky, špacírky… Gentlemani i opravdické dámy. Zavřete oči a vydejte se s námi na chvíli do snu.
Chtěli byste v takovém světě žít?