Gotická móda

Autor

Dnes navážeme na předchozí díl s tématikou historického odívání. Posuneme se v čase zase o kousek dál. Pouť středověkem si vychutnáme v období gotiky.

V čem bylo gotické odívání jiné, než předchozí románský styl? Co přineslo do šatníků bohatých šlechticů, vznešených dam nebo prostých lidí nového?

Gotické odívání

Gotika je období datované přibližně od konce 12. století po konec 15. století. Gotické odívání je o mnoho jiné, než předchozí románský styl. Klade se důraz na štíhlost, protáhlost tvarů oblečení, módní jsou špičaté zakončení jednotlivých kusů oblečení. Zcela se ustupuje od módy mužných strnišť a plnovousů chrabrých mužů a nastupuje trend vyholených tváří. Ženy upozorňují na svou štíhlost pomocí nového typu chůze – nesou se s břichem a boky vystrčenými dopředu, krkem v lehkém záklonu a hlavou v mírném předklonu.

Spodní část oděvu

Vespod se oblékají nadále tuniky, tentokrát s úzkými rukávy. Ženy nosí vespod tuniku většinou ze lnu tzv. oplečku. Místo spodních kalhotek navlékají bruchy, jakési punčocháče, délky cca pod kolena.

Vrchní část oděvu

Střih klade důraz na tvar postavy. Ženy oblékají přes spodní tuniku tzv. svrchní tuniku (šaty), která měla sukni často protaženou do vlečky. Rukávy mají špičaté cípy, nosí se dlouhé závoje, vlečky. Aby působily ženy ještě štíhleji, než byly, stahovaly svá těla šněrovačkami. Linie pasu je zpočátku posunutá níže, až do oblasti beder, v 15. století se úroveň a zdůraznění pasu posunuje mnohem výše, těsně pod poprsí.

Muži oblékali přiléhavé nohavice, podobné spíše punčocháčům. Nohavice se nosí jednobarevné nebo každá nohavice jiné barvy. Neobvyklé nejsou ani pestré nohavice

Košile s úzkými rukávy protáhlými do dlouhých cípů – tzv. pachy.

Ať už muži nebo ženy, v gotice se nosilo zdobení okrajů rukávů či plášťů portami nebo kožešinkou. Do módy přicházejí damašky, mohou být protkané zlatem nebo zdobené právě jmenovanou kožešinkou.

Nejvzácnější a zároveň nejdražší kožešinku nosili samozřejmě ti nejbohatší a nejvýše postavení. O jakou kožešinku jde? Samozřejmě, že o vzácný hermelín – kožíšek z hranostaje.

Střihy plášťů přecházejí z půlkruhovitých a obdélníkových tvarů do zvonovitého střihu (15. století).

Obuv

Obuv bývala šitá většinou z kůže a nejvíce se nosila ve formě střevíců. Gotické střevíce mají typický znak, který bývá označován jako „ztělesnění zhýralosti“ a žádné další období už tento znak dále neužívá. Tímto znakem jsou vybíhající špičky. Podle délky špičky jsme mohli v gotice snadno rozpoznat, nakolik je majitel bot zámožný. Nejdále vybíhající špičky bot nosili vladaři, trochu kratší nosila šlechta, dále rytíři a ještě kratší měli nižší šlechticové. Chudina chodila většinou bosa. Aby bohatým velmožům dlouhé špičky bot nepřekážely, vázali si jejich konce řetízky či ozdobnými stuhami ke kolenům.

Rytíři a bojovníci

Gotičtí rytíři slouží dámám, uctívají ženskou krásu a mravnost také svým stylem oblékání. Nosí oblečení ve stejných barvách, jaké mají jejich vysněné (a reálné) panny.

Válečníci se oblékají do tzv. vrkoče. Brnění je nošeno kroužkové nebo plátové. Pod brnění oblékají bojovníci vatový prošívaný kabátec. Hlavy si chrání přílbami různých tvarů.

Pokrývky hlavy

Svobodné dívky chodily v časech gotiky prostovlasé, ve vlasech jim tvořily ozdobu čelenky zkrášlené perlami a drahým kamením. Vdané ženy nosily čepce, od konce 14. století slýcháme o čepci, tzv. heninu – čepec kuželovitého tvaru ala „bílá paní“. Tvar čepce držel díky vyztužení dřevem. Na konci čepce vlál lehoučký závojík. Čepce zaujímaly různé tvary, v 15. století přicházejí do módy tzv. rohaté čepce. Bohaté dámy si stáčely copy do dvou drdolů po stranách hlavy. In je vysoké čelo, vlasy sčesané co nejvíce z čela. Kde bylo čelo málo vysoké, „přebytečný vlasový porost“ se prostě vytrhal.

Muži nosí na hlavách nadále plátěné čepičky, klobouky, kožešinové čapky, plstěné klobouky, barety…

Muži i ženy si nahřátými želízky (předchůdce dnešní kulmy) natáčeli vlasy tak, aby je neměli rovné.

Módní doplňky

Zvonky a rolničky tvoří důležitý gotický módní doplněk. Od 14. století se knoflíky nezapínají do poutek, ale vzniká dodnes používaná a oblíbená knoflíková dírka.

Muži nosí za opaskem zavěšený měšec, malý mečík nebo taštičku.

V kuchyni vzniká nový módní doplněk – zástěra (zatím v podobě kusu látky omotaného kolem těla).

Nadále se nosí kapuce a kápě jako ochrana hlavy v nevlídném počasí a na cestách.

Jak se vám líbí gotická móda? Mně moc, hned bych se do něčeho středověkého navlékla (ehm, nejdřív se pořádně utáhla šněrovačkou…)

1
Komentujte jako host

1 Počet komentářů
0 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
1 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jaruslav

kdo je ve vedení nebo kdo udává směr gotistu záleží na majetku