Holení – nic nového pod sluncem

Autor

Pokud se vydáme za úplným počátkem úpravy vlasů a ochlupení, můžeme se rovnou vrátit do doby 100 000 př.n.l. Už tehdy si člověk neandrtálský upravoval svůj zevnějšek. Jeskynní malby nám dokazují, že pračlověk znal způsob jak odstranit vousy z obličeje a to technikou, která se používá mnohdy i dnes. Vousy si totiž postupně vytrhával lasturami, jež mu sloužily jako pinzeta.

Vůbec nejstarší „holící strojek“ s tvrdou čepelí, objevený díky vykopávkám, se datuje do roku 30 000 př.n.l. Byl to pazourek s velmi ostrými hranami, pro úpravu zevnějšku na tu dobu velmi dokonalý. Nejen, že si s tímto pazourkem lidé upravovali vlasy a ochlupení, ale také si s ním vyrývali tetování do kůže.

V době bronzové se potom objevují strojky vyrobené z bronzu a obsidiánu. Ženy používali především depilační krémy z arsenu a škrobu.

Veliký rozmach trendu holení a stříhání můžeme vysledovat v Egyptě. Egypťané si z epilace a depilace udělali každodenní rituál. Koupali se několikrát denně a věřili, že vlasy a vousy jsou znakem ostudy a nečistoty. Dalším důvodem pro vyholování nejen vlasů, ale i celého těla bylo zabránění přenosu nákaz a chorob. V údolí Nilu nebylo jednoduché žít. Velké horko a nedostatek mýdla často zapříčinily podrážděnou kůži nebo přenos vší. Typický Egypťan na „výši“ měl pracně vyholenou hlavu, na kterou přišla paruka z lidských nebo syntetických vlasů a dokonce i umělý vous.

Od roku 500 př.n.l. se rozvíjí klasická břitva, pinzeta a objevuje se zbavování ochlupení léčivými drogami. Římské ženy si vytrhávaly obočí. Řecké ženy opalovaly ochlupení na nohou. Ze Sicílie do Říma přicházeli profesionální holiči a začalo jejich první podnikání. Používali tenkou čepel ze železa a holili tvář za pomocí mýdla a oleje.

V roce 840 n.l. se ve Španělsku otevírá první institut krásy. Zde se studenti učili, jak odstraňovat chloupky, používat kosmetiku, vyrábět deodoranty a zubní prášek.

Roku 1770 francouzský holič Jean-Jacques Perret píše knihu, v níž uvádí první myšlenky na holící strojek. Břitva Perret je vyráběna v L-tvaru s dřevěným krytem, jenž drží žiletku na místě. To zabrání uživateli řezání příliš hluboko. Strojek rozhodně nebyl bezpečný
a nepovažuje se za opravdový holící strojek.

První přímé ocelové břitvy se zdobenou rukojetí se vyráběly v Anglickém Sheffieldu. Sheffieldská ocel je vysoce leštěná, je proslulá svým hlubokým leskem, vynikající kvalitou a používá se dosud. Břitvami se holilo nejčastěji a zůstalo to tak až do roku 1950. Tak jako spousta jiných věcí, i břitvy nakonec vyšly z módy.

Přelomový je rok 1895 ve Spojených státech. King Camp Gillette, prodavač, přijde s nápadem na nový typ jednorázových žiletek. Jeho nové bezpečnostní břitvy s výměnnými žiletkami nepotřebovaly žádný zvláštní návod. Žiletky se ovšem daly použít jen jednou.

Kolem roku 1960 vznikají ocelové břity, které mohou být použity více než jedenkrát, což zákazníkům velice snížilo náklady na bezpečné holení. První žiletky s ocelovými břity vyrobila firma Wilkinson. S podobnými brzy přichází i další firmy, např. Gillette, nebo Schick. Dnes jsou však hlavice s břitem na jedno použití opět v kursu. Raduje se především výrobce.

První mechanické holící strojky ještě nebyly poháněny malými elektrickými motorky, ale ručně. Patent na elektrický strojek se objevuje roku 1928 a k prvním výrobcům patří společnost Reminghton. S novým konceptem rotačních elektrických strojků přišla na trh společnost Philips. Dnes není potřeba zapojení strojků do elektrické zásuvky, stačí dobíjecí baterie. A modelů každý rok přibývá.

U žen je od 20.století v oblibě depilace studeným či teplým voskem, metoda rychlá a s dlouhodobým výsledkem. Podobnou metodou je depilace cukrovou pastou, která pochází z arabských zemí. U dermatologů a chirurgů je také možná epilace elektrickou jehlou. U ní nezáleží na barvě odstraňovaného chloupku – je to tedy zatím jediná metoda pomocí níž lze trvale odstranit velmi světlé a bílé chloupky. Je to však procedura velice zdlouhavá, bolestivá a drahá, vhodná proto spíše na malé plochy.

Od roku 2009 se v ČR objevuje také fotoepilace. Využívají ji nejen ženy, ale stále častěji také muži. Provádí se buď laserem nebo přístrojem IPL (intenzivní pulzní světlo). Zákroky jsou většinou bezbolestné, u většiny lidí pouze nepříjemné. Světelné pulzy nebo laserové světlo zničí vlasový folikul, který se většinou už nezregeneruje. Ani tato metoda nepatří k nejlevnějším, prozatím ale k nejmodernějším.

Tak uvidíme, co nového v oblasti holení přinese blízká či vzdálená budoucnost.

Jak je to s holením ve vaší domácnosti?

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Razor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://amtskincare.com/judi-bola/

slot bet 100 perak

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/ sbobet88