Krásná po šedesátce

Autor

Závěrečný díl našeho seriálu Krásná v… bych chtěla věnovat zralým ženám – šedesátiletým a starším. Cílem dnešního článku je poukázat na skutečnost, že i starší dáma může být půvabná, přitažlivá, krásná.

Jsme obklopeni spoustou žen – maminek a babiček, které rozhodně nerezignují. Menopauza ani odchod do důchodu pro ně v žádném případě neznamená konečná, naopak více volného času investují do svého osobního rozvoje, umí si každý den hezky užít, radovat se a své pocity i náležitě vyzařují. Tak by to mělo být.

Pleť

Pleť starších žen je více nebo méně prokvetlá vráskami. Oproti mladým létům je pokožka méně pružná. Ukazuje se, jak jsme se o pleť dosud staraly. Na stavu pleti se odráží pitný režim. Nechcete-li po šedesátce vypadat jako seschlé stařenky, snažte se své tělo o tekutiny neomezovat. Dopřávejte si skutečně 2-2,5litrů v podobě čisté vody nebo ovocných či zeleninových (nejlépe čerstvých) šťáv. Ve zralejším věku bývá typické zapomínání – opomíjení tekutin. Nuťte se pít, urychlíte zároveň i metabolické procesy v těle, což je velmi příznivé.

Krémy a pleťové přípravky užívejte ty, které jsou doporučené pro zralou pleť, bývají s omlazujícími účinky a pleti dodávají optimální vlhkost.

Plastické operace, botulotoxinové injekce jsem zmínila už v části pro padesátileté. Než se rozhodnete pro chirurgický zákrok, promyslete, prosím, zda jsou skutečně nutné a rozmyslete, jestli vám nebudou vrásky, dodávající vaší tváři i určitý výraz, chybět.

Oči

K očním víčkám a případnému plastickému zákroku jsem psala rovněž v minulé části. Plastika očních víček bývá mnohdy doporučovaná očním lékařem nejen pro vylepšení vizáže, ale také kvůli zdravotním potížím, které převislá víčka někdy způsobují.

Starší lidé mívají obtíže s viděním. Vidí špatně na čtení nebo do dálky. Neodkládejte návštěvu očního lékaře a pravidelné preventivní prohlídky na očním oddělení. Oční lékař vám předepíše vhodné dioptrie a vaše oči důkladně vyšetří. Nové brýle mohou být příjemným oživením naší dlouholeté image. Na trhu je velký výběr krásných obrouček, určitě si k spokojenosti vyberete i vy.

Vlasy

Šediny nám pomůže efektivně přebarvit naše kadeřnice. Zejména se zdravotními obtížemi bývá spojené vypadávání vlasů, jež je pro nás dámy velmi nepříjemné. K vypadávání vlasů dochází z mnoha příčin. Může se jednat o nedostatek železa v těle, onemocnění štítné žlázy nebo může být takový stav úzce spojený s menopauzou a náhlou nízkou hladinou estrogenu v těle. Vypadávání vlasů může způsobit i stres nebo se vyskytuje po některých lécích. Pokud zaznamenáte vypadávání vlasů, rozhodně se běžte poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Zuby

Seniorský věk přináší změny často i v dutině ústní. Pravidelné kontroly u zubního lékaře by měly být celoživotní samozřejmostí. Pokud se z vás stane majitelka nové vyndavací zubní protézy, je důležité si na novou „pomůcku“ nějaký čas zvykat. Obličej se zubní protézou může i lehce pozměnit po stránce mimického výrazu. Výborné je, pokud se svým stomatologem spolupracujete, komunikujete. Ani zubní protéza naším sebevědomím neotřese.

Cvičení

Nadále pokračujte ve fyzických aktivitách, na které jste zvyklá. Pobyt na čerstvém vzduchu, jóga, aqua aerobic, cyklistika, turistika, plavání jsou i pro starší věkové kategorie velmi vhodné. Nezapomínejte na kvalitní, pohodlnou a zdravotně nezávadnou obuv.

Důležité je udržovat si optimální váhu, jíst spíše lehčí pokrmy – dostatek čerstvého ovoce, zeleniny, vlákniny, vitamínů.

Oblečení

Seniorky vědí, co jim sluší, potrpí si na eleganci, na módních doplňcích, jakými jsou kabelky, šátky a šálky, bižuterie… Oblečením dodáváme naší postavě tvar, máme možnost skrýt nedostatky a upozornit na přednosti. Zábavné a inspirativní je nechat si poradit od svých dcer nebo snach. Mladistvý nadhled může náš zaběhlý styl rozveselit a taková proměna je přijímána okolím víc, než kladně.

Vůně

Měňte vůně, střídejte parfémy s náladou, ročním obdobím, s příležitostmi. Vůně podtrhne vaši ženskou individualitu a dodá vaší osobnosti přitažlivý šmrnc.

Vztahy, zájmy

Naše tělo odráží stav duše a psychického vnímání. Krása vychází zevnitř. Nezapomínejme pečovat o své vztahy – rodinné, přátelské. Dopřávejte si plnými doušky dostatek kulturních zážitků, věnujte se svým zájmům, koníčkům, všemu, co vám dělá radost.

Slavné a krásné dámy „nad šedesát“

Ano, první dámě francouzského filmu Catherine Deneuve (67) by úctyhodný věk nikdo nehádal. Jako mladičká si přála být módní návrhářkou, naštěstí se tomu tak nestalo a kráska se nesmazatelně vryla do podvědomí diváků. My si ji pamatujeme z psychothrilleru Ošklivost, jako Krásku dne, z melodramatu Poslední metro, či ze Světa diamantů. V šedesátých létech ji časopis Look vyhlásil za nejkrásnější ženu světa. S hereckým kolegou Marcellem Mastroiannim má dceru Chiaru, která jde v profesních šlépějích svých slavných rodičů.

Jane Fondová (73) jako další nestárnoucí kráska světové kinematografie. Slavná propagátorka aerobiku se do naši paměti vryla rolemi ve filmech např. Barbarella, Koně se také střílejí, Návrat domů, Příští ráno, Příšerná tchýně… Proslulá je také svými mnoha manželskými svazky.

A jsme u našich nádherných slavných, krásných žen, na které můžeme být právem pyšní. Nemohu opomenout paní Hanu Maciuchovou (65). Pro mě je tato česká herečka také představitelkou noblesnosti a prolínání půvabu s inteligencí. Paní Maciuchovou známe z rozhlasu, divadla, filmu i její zajímavý tón hlasu z dabingu. Dodnes působí v Divadle na Vinohradech. Z televize je proslulá rolemi v pohádkách, ze seriálu Chalupáři, filmů Samotáři, Únos domů a mnoha dalších. Velkou popularitu získala díky roli profesorky Miriam Hejlové v nekonečném seriálu Ulice.

Paní Elišku Balzerovou (61) si připomeneme její zatím poslední filmovou rolí ve filmu Ženy v pokušení. Zde excelovala skutečně obdivuhodně. Dnes působí v Divadle na Fidlovačce. Známá je též z rolí v seriálu Nemocnice na kraji města, z filmu Pěsti ve tmě, z cyklu TV Nova Soukromé pasti a mnoha dalších.

Ještě nahlédněme do hudebního světa. Úžasná zpěvačka a zároveň nádherná žena, kterou musím jmenovat je paní Helena Vondráčková (63). Dětství strávila ve východočeských Slatiňanech. Byla členkou tria Golden Kids. Paní Vondráčková je známá svojí mladistvou image, stále překvapuje novými styly a tanečními kreacemi. Veřejnosti nezůstává utajený její manželský vztah s mladším mužem panem Martinem Michalem.

Tajemství

Jaké je tajemství krásy zralých žen? Osobně si myslím, že je jím jedním slovem „spokojenost“. Spokojená žena může být zdravě sebevědomá a vyzařovat půvab. Potom možná na vráskách a několika kilech navrch ani tak moc nesejde.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na