Móda 20. let

Autor

Pojďme se přenést napříč osou času. Popusťme uzdu fantazii. Díky dochovalým fotografiím našich předků se můžeme nostalgicky toulat. Než Vás zavedu do světa módy, upřesním, v jaké době se nacházíme.

Jsme ve dvacátých letech minulého století. V roce 1920 se zakládá NSDAP, rok poté se Adolf Hitler stává jejím předsedou. 4.11.1922 je objevena Tutanchamonova hrobka. V roce 1925 se narodil slavný herec, režisér, producent a automobilový závodník s pomněnkově modrýma očima Paul Newman. V roce 1929 spatřuje světlo světa naše slavná herečka Květa Fialová. V tomtéž roce (25.10.) se odehrává největší burzovní krach v dějinách „černý pátek“ – krach na newyorské burze, příčina Světové hospodářské krize.

Dvacátá léta vystihuje pohodová atmosféra, tanec, jazz, hravost a bezstarostnost. Módní velmoc – Paříž přichází s rovnými střihy šatů bez zvýrazněné linie prsou, s náležitě sníženým pasem. V roce 1922 se otevírá krejčovství slavného Normana Hartnella.

Denní pláště a šat

„ Všude jest viděti spoustu různých kožichů, dražších i levnějších, vkusných i méně vkusných. Heslo dnešní doby jest míti kožichy, a tak kdo opravdu má menší příjmy a myslí, že kožich míti musí, opatří si kožich méně cenný a tím strašně prodělává. Kožichy levnější z méně cenných kožešin se snadno odrou, lesk srsti se sedře, vlas se rozvlní a není pěkný.“ (Jas 1929)

Ženy se svým vzeřením podobají spíše mladým chlapcům – chlapecká štíhlá silueta v kombinaci s krátkými vlasy a dlouhou šíjí. Jeden z módních proudů, tzv. „garsonky“ – ženy, které žijí chlapecký způsob života (nechybí typicky pánská elegantní cigaretka).

Coco Chanel

Vlastním jménem Gabrielle Chanel (přezdívku Coco dostává jako mladičká kabaretní zpěvačka) se do světa módy dostává spoustou originálních nápadů, které u veřejnosti důrazně prorážejí. Ať už šaty končícími v půli lýtek, či černými koktejlkami. Ačkoliv si úzkostlivě střežila svůj soukromý život, víme, že byla velice obletovaná spoustou mužů a mezi její přátele patřilo mnoho umělců a kreativních osobností, mimo jiné i slavný Picasso. Coco Chanel se vydává dvěma módními směry „ruským“ a „anglickým“. V jejích modelech nechybí kožichy, svetry, barety. Koncem dvacátých let (od roku 1927) představuje všední oděvy pro volný čas. Samozřejmě v originálním pojetí.

20. léta jsou léty tzv. couturiérek. Jednou z nejvýraznějších módních návrhářek, couturiérek, je Madeleine Vionnetová. Přišla s asymetrickou šikmou linií a kombinuje různé druhy tkanin. Práci a vkus této návrhářky charakterizují šaty úhlopříčného střihu.

Novinky obuvi pro podzim a zimu 1929-1930

„Letošní podzimní móda v dámské obuvi přináší mnoho krásných novinek z různých exotických kůží, a to v prvé řadě hnědé krokodýlí, dále z kůže ještěří a hadí. Obuv z těchto kůží jest nanejvýš elegantní a vyznačuje se příjemnou chůzí a velkou trvanlivostí, zvláště střevíčky z kůže krokodýlí, obuv z této kůže je takřka k neroztrhání a vydrží za dva až tři páry jiné…“ (Jas 1929)

Jean Lanvinová – návrhářka, která volí barevné kombinace podle osobnosti – typu ženy. Odmítá chlapecký styl v dámské módě, neuznává garsonky. Preferuje materiály, které dýchají a ženy se v jejích modelech cítí skutečně půvabnými a něžnými. Jemné a lehké parfémy se stávají samozřejmou součástí moderních žen dvacátých let. Stejně tak se dostávají do popředí líčidla a pudry. Rok 1925 představuje celému světu Můj hřích (Jean Lavinvinové), parfém podtrhující smyslný dámský půvab.

Barvy a barevné kombinace žen dvacátých let – béžová, hnědá, písková a šedá.

Barvy jsou krásné nejen na textilních vychytávkách, ale obdivu se těší smyslnost snědých a černých modelek. Nejvýraznější černoškou, krasavicí této éry je Josephine Bakerová , osobnost, jenž obohatila svět módy, ale také hudební a taneční parket vlastním vynálezem charlestonu.

Paříž představuje úžasný módní doplněk. Píše se rok 1923 a dámy si na hlavy nasazují klobouček ve tvaru zvonu (a neuvěřitelně jim sluší!).

Rok 1925 je rokem mužských plandavých kalhot, tzv. „oxfordských pytlů“. Pánové získávají obdiv pro předstíranou ležérnost a styl napůl sportovní a napůl intelektuálský. Samozřejmě nikoliv na úkor elegance. Rok 1926 se stává rokem nejkratší sukně, která se v dějinách odívání dosud objevila. Dosahuje těsně nad kolena a ženy jsou neuvěřitelně sexy.

Večerní šaty

„Jak těžko jest vyhověti všem požadavkům, které dnes móda a život na ženu kladou! Dobře a vkusně být oblečena znamená nejen dobrý materiál, dobré ušití, ale i vše, co s těmito dvěma základními podmínkami souvisí. Míti pěkné a vhodné prádlo, míti pěknou, elegantní obuv a punčošky, míti k tomu vhodné šperky, pěkně upravenou hlavu, pěknou květinu, míti svůj oblíbený parfum a pudřenku a konečně k dnešnímu střihu šatů i pro naše tělo gumovou šněrovačku.“

„Ač móda předpisuje opět plnější postavy, přece musí být tělo bez bříška a tučného žaludku. Živůtky jsou přiléhavější, a proto každý sebe menší defekt vyniká. Proto se objevuje opět šněrovačka, ne ovšem bývalé kosticové mučidlo. Jsou to gumové poddajné vysoké pásy, které se mohou nositi i do sportu.“ (Jas 1929)

Sportovní oblečení

V USA se sportovní módě se zalíbením věnoval úspěšný Jean Patou. Obléká slavné tenistky a vymýšlí neobvyklé typy plavek. V Paříži se na sportovní a pletenou volnočasovou módu zaměřuje návrhářka Elsa Schiaparelliová. V roce 1928 otevírá módní salón pro milovníky pohybu a aktivního odpočinku, jenž se chtějí samozřejmě také odlišovat a svému okolí líbit. Motto Shiaparelliové : „Tradice jsou tu proto, aby se porušovaly.“ Od návrhů sportovní módy se později přesouvá k nekonvenčním návrhům ošacení i módních doplňků (klobouky ve tvaru kuřete, kýty či hrnce). Největší slávy dosahuje v třicátých letech minulého století.

Další jména módních návrhářů, která by neměla upadnout do zapomnění:
Lucien Lelong
Edward Molyneux
Norman Norell (návrhy pro tanečnice do kabaretů a barů)

Volnost, ležérnost, svobodomyslnost, elegance a smyslný půvab na nás dýchá z většiny fotografií pořízených ve dvacátých letech minulého století. Ve dvacátých letech se narodily moje babičky. Jen z vyprávění vím, že prababička byla velice krásná žena obdivuhodná také svým procítěným smyslem pro hudbu a hraním na harfu. Škoda, že se nám z té doby žádné fotografie rodiny nedochovaly.

Jak se Vám líbí móda dvacátých let minulého století?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na