Náš módní seriál mapující módu jednotlivých desetiletí 20.století dnes pokračuje osmdesátými léty. Osmdesátá léta – v roce 1983 obdržel Lech Wałęsa Nobelovu cenu míru, Michael Jackson vydává nezapomenutelné album Thriller, v roce 1985 umírá generální tajemník ÚV KSSS Konstantin Černěnko a na jeho místo nastupuje Michail Gorbačov se svojí perestrojkou a glasností… Rok 1985 je finálním pro československou Spartakiádu a 1. září téhož roku se na dně atlantského oceánu našel vrak Titanicu.
V roce 1987 spatřuje světlo světa francouzský seriál Byl jednou jeden život. A konečně na sklonku 80. let – 17. listopadu 1989 přichází na scénu našich dějin sametová revoluce a s ní i pád komunismu v Československu. 29.12.1989 je zvolen Václav Havel prezidentem Československa.
Výstřední 80. léta
Jaká je móda 80.let? Mnozí označují 80.léta v módě jako éru nevkusu, výstředností a bláznovin. Móda je divoká, občas až „nemožná“ , protože se obléká téměř všechno.
Vycpávky v ramenou imitují moc, velikost a blahobyt. Rukávy se nosí vykasané až k loktům a spousta takto oblečených působí „dojmem ranaře“.
Nespoutaný a sexy náboj podtrhuje i způsob dámského líčení, které je moderní výrazné a přehnaně barevné, oční líčka připomínají škálou barev duhu a s nalepovacími řasami navozují laciný styl, vlasové kreace neznají meze.
Přešívání
Uplatňuje se zručnost a hospodárnost a pomocí šikovných rukou lze docílit jisté originality. Populárním se stává šití podle Burdy a snad všechny módní časopisy jsou přeplněné střihy a návody k zhotovení oblečení, které na svých stránkách představují. Přešívají se závěsy v tašky, záclony v halenky, prostěradla v sukně… Šatník se tím ozvláštňuje o originální prvky (často kýče).
Návrháři se smyslem pro extravaganci
Návrhář Jean Paul Gauitier přichází s hravým humorným stylem. Oblíbila si jej např. zpěvačka Madonna, protože vynalezl pro ni neodmyslitelnou kuželovou podprsenku.
Dalším vtipálkem, který se svým odvážným originálním přístupem k oblékání a módě jako takové vryl do podvědomí (a srdcí) široké veřejnosti byl Karl Lagfeld (uvedl např. módní doplněk klobouk v podobě židle).
Džíny
Džíny jsou nejoblíbenějšími a oblékají je úplně všichni. Jaké džíny se v osmdesátých letech nosily? Vzpomínám si na ty úzké, přiléhavé s cigaretovými nohavicemi. (Nejen) na disco i lesklé odstíny.
Dále bývaly hitem tzv. mrkváče – nabírané rifle s nohavicemi ve tvaru dvou mrkví. Kalhoty do pasu s množstvím cvoků a ozdobných zipů.
Ještě jeden typ džín byl tehdy populární – říkalo se jim plísňáky, protože jejich barva skutečně imitovala plíseň. A kdo v osmdesátých letech plísňáky nesehnal v Tuzexu, zhotovil si je sám tím, že své staré džínsy postříkal Savem. Naprostá klasika bývaly plísňové džíny, bílé ponožky a černé mokasíny. Vzpomínáte?
Jméno návrháře, které zůstane asi navždy propojované s revoluční kolekcí džín 80. let je Calvin Klein.
Halenky
„Zastavme se u halenek. Získávají totiž opět své významné postavení. Obzvláště ty, které vycházejí z jednoduchého košilového řešení, volné rovné linie, s různými variantami zapínání a límečků, třeba zdobených výšivkami. Jiným módním zdobením může být řasení předních dílů nebo bohatší nabírání rukávů přecházející do manžet“. (Žena a móda 1989)
Ano, řasení, nabírání, sklady… To je také symbol módy 80.let. Rukávy v manžetách, často tříčtvrteční velikosti.
Sportovní móda
Trička se nosí spíše volná, s výraznými nápisy nebo velkými obrázky.
Tepláky končí manžetami a z plnoštíhlých postav dovedou vykouzlit postavy obézní…
Tenisky se obouvají jako nejfrekventovanější obuv.
(Mmch, patří do článku o módě i naše „oblíbené“ přiléhavé dívčí modré trenýrky bez nohaviček, bílá trička a chlapecké červené trenýrky, které byly předpisové na hodiny tělesné výchovy?)
Motorkáři
Stále je v kurzu motorkářský (rockerský) styl. Oblékání do kůže, v 80.letech často do imitací kůže, módnímidoplňkyjsouzejménakovovéozdoby,šperkya náramky,cvokyazipy.
Velká jména ve světě módy
Zde je nutné uvést určitě Lacroixe, který si v osmdesátých letech otevřel vlastní modelový dům v Paříži.
Madonnu nefascinoval jen objev kuželové podprsenky, ale také mafiánský a gangsterský styl, s nímž přišli návrháři Domenico Dolce a Stefan Gabbana. Kombinace černé a bílé neoslnila jen známou zpěvačku, ale zůstává velmi oblíbená u řady lidí dodnes.
Gianni Versace šokoval návratem do historie a oprášil antické motivy, inspiroval se barokem, ale také třeba i Picassem. Přichází s rozumově neslučitelnými (ne)oděvními materiály kovu a síťoviny.
Lesklá léta…
Móda osmdesátých let je módou vycpávek, lesku, flitrů, barevných punčocháčů (s bílými ponožkami), volných objemných svetrů, elastických minišatů (na něž často navazovaly nevábně ochlupené nohy), móda metalických pásků a jehlových kozaček.
Jak se vám líbí oblečení tehdejší doby?