Móda inspirovaná historií – tuniky

Autor

Je tu jaro, pomalu odkládáme teplé bundy a kabáty. Pokud se sluníčko skutečně snaží, je možné vyjít si celkem nalehko, protože jeho paprsky sílí. Nebyly bychom typické ženy, kdybychom se netoužily proměnit v neodolatelné krasavice.

Možná ještě více či méně úspěšně zápasíte s několika zimními kilogramy navíc a třeba právě přemýšlíte, jak bříško nebo nadbytečná kila v problémových partiích skrýt a působit sexy dojmem. Mám pro vás návrh – zkuste se obléci do tuniky.

Tunika je ta část oblečení, jejíž vstup na módní scénu se traduje na téměř od nepaměti. My na Rodině21 již víme (ze seriálu o historii módy), že se nosila už v starověkém Řecku a Římě. Tehdy se do tunik oblékali muži i ženy. V Řecku si tuniky ještě opásali páskem. Proč se tak masově oblíbila a raketovou rychlostí rozšířila do celého světa? Proč je stále více vyhledávaná? Ani během mnoha sta let neupadla v zapomnění a nezapadla do starého železa.

Možná za to může její jednoduchost. Víme, že v jednoduchosti se skrývá krása. Co je jednoduché, bývá pohodlné a také praktické. V období Byzantské říše se nosily tuniky dlouhé až ke kotníkům a zdobené lemy. Románské odívání vyznává tuniky spodní a svrchní. Nosily se na sobě ve dvou vrstvách. Spodní tunika sloužila jako spodní prádlo a zároveň i na spaní jako noční košile. Svrchní tunika dosahovala ke kolenům, maximálně ke kotníkům a symbolizovala společenské postavení, moc a okázalost. Reprezentační vypasované tuniky s rozšířenými rukávy přišly z Francie a brzy si je oblíbil celý svět.

Honosné středověké tuniky se šily z brokátu – materiálu, který se zrodil na Blízkém východě. Oblíbenou tkaninou pro výrobu tunik se stalo také hedvábí. Časem se do tkaniny začaly přidávat i různé příměsi. Spodní tuniky se nejvíce zhotovovaly ze lnu (často vazby plátna), vlny či bavlny.

Dnešní tuniky jsou výhradně součástí dámských šatníků. Kyprým ženám skryjí nevzhledné tukové polštářky, velmi hubené ženy si oblíbily řasený střih, který přidá postavě na plnosti. Tuniky jsou vyhledávaným doplňkem šatníku nastávajících maminek.

Ať už sportovně založené ženy, romantičky nebo domácí hospodyňky, dámy se oblékají do tunik. V široké nabídce zboží s dámským ošacením si vybereme teplé vlněné tuniky s rolákem, dlouhým rukávem, tuniky s dvojitým efektem 2v1 z žerzeje a bavlny nebo plážové lehoučké verze nahrazující a někdy imitující krátké šatky jednoduchého střihu. Podle vlastního vkusu volíme tuniku se vzorem, jednobarevné, tuniky s potiskem, krajkou, stuhou, páskem, šňůrkou nebo jinými motivy.

Obléci si tuniku znamená být in, stále moderní. Věděli to naši předkové a z dochovaných maleb či fotografií na nás pomrkává množství zajímavých důkazů. Předností tunik je skutečnost, že správně zvolený střih dovede skrýt vše, co má být utajeno a odhalit, co by mělo upoutat. K riflím s cigaretovými nohavicemi, k volným rozšířeným lněným kalhotům i k sukni různé délky a různého střihu tuniky prostě ladí.

Co vy a tuniky?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na