Móda starověkého Řecka a Říma

Autor

Móda starověkého Řecka a Říma si byla v mnoha typických prvcích i v některých maličkostech velmi podobná. Obě dávné civilizace dbají na upravenost zevnějšku, oduševnělou krásu, kterou symbolizují volné splývající oděvy a rozmanité módní doplňky.

MÓDA STAROVĚKÉHO ŘECKA

Oblečení typické pro starověkou řeckou společnost je tkané z vlny, lnu a hedvábí. Přírodní materiály tvoří základ šatům bez střihu. Mužské oblečení se od ženského příliš neodlišuje.

Tunika – zavedenatehdejším „králemelegance“, vojevůdcem Alkibiadésem. Tunika bývá nošena jako svrchní část oděvu a brzy získává popularitu mezi širokou společenskou vrstvou. Přes tuniku se nosíval pásek.

Chlamys – vlněný předchůdce kabátů, plášť ke kolenům, hřeje a zároveň zdobí.

Chitón – spodní prádlo, které nosili jak muži, tak ženy, dokonce i otroci (ti jej nosívali přes jedno rameno).

Himation – vlněnýplášť z obdélníkového tvaru látky, delší, než chitón – dosahuje až k lýtkům. Nosili ho muži i ženy přehozený přes rameno nebo v něm měli zahalené celé tělo včetně hlavy.

Peplos – předchůdce dámských šatů, tkal se z vlny nebo býval plátěný a dosahoval až ke kotníkům, na ramenou často rafinovaně spojený drahocennými sponami.

Podprsenky – se v časech starověkého Řecka nenosily v podobě, jaká nám je známá, ale dámská ňadra se halila a omotávala pruhy látky z přírodních materiálů.

Doplňky

Samostatnou kapitolu tvoří všemožné módní doplňky – již zmíněné spony, jako součást oděvu, náhrdelníky, náušnice, náramky, prsteny… šperky bývaly v určitém období hladké, bez motivů, jindy zdobené náboženskými či světskými motivy. Svět je obohacen o nové řemeslo – šperkařství. Materiálem pro výrobu šperků je zlato, stříbro a drahé kamení.

Samostatnou kapitolu módních doplňků, jež zároveň zastávaly i praktickou úlohu v životě řeckého obyvatelstva byly slunečníky. Chránily pleť před slunečními paprsky. Proti hmyzu a v časech nesnesitelného vedra se nechávaly bohaté dámy otrokyněmi ovívat vějíři.

Vlasy

Děti a dospívající nosili dlouhé vlasy, po dosažení dospělosti se konal rituální zástřih a obětování vlasů bohům. Otrokům bylo přikázané nosit zcela oholenou hlavu. Muži i ženy se zkrášlovali příčesky, parukami. Muži si zastřihovali vousy.

Životní styl

Životní styl starých Řeků je prezentován čistotou a kvalitní péčí o tělo. Několikrát denně očista v řekách, moři nebo lázních (platí pouze pro muže, ženy se myjí pouze doma), masáže vonnými oleji, parfémy všelijakých vůní. Základem tehdejších kosmetických přípravků je olivový olej.

MÓDA STAROVĚKÉHO ŘÍMA

Starověká římská móda bývá odvozovaná od řecké. V římském stylu oblékání je však oděv bohatší, honosnější a působí ještě vznešenějším dojmem, než oděv řecký.

Tunika – typický oděv pro starověkou řeckou i římskou civilizaci. Tunika je pro svou jednoduchost oblíbená dosud. Starořímský styl je stále módní a inspirativní.

Palla – dámský plášť plný záhybů a řasení, spojený na levém rameni často zajímavou sponou.

Tóga – „plášť umělců“ , národní šat Římanů. Pánský plášť elipsovitého střihu, oblékal se na tuniku. Tóga je mohutná část římského oděvu, bohatým řasením velmi objemná. Otroci si tógu nesměli oblékat.

Korzet – již ve starověkém Římě existovala součást oděvu, předchůdce korzetů, jak je známe dnes. Napomáhal správnému držení těla s upřednostněním půvabných proporcí a potlačením tělesných nedokonalostí.

Knoflíky – první knoflíky pocházejí ze starověkého Říma, rozšiřují škálu spon a broží.

Doplňky

Kromě zmíněných knoflíků pokračuje éra šperků, drahokamů, perel, zlata a stříbra. Časté zpracování jantaru na spony, ozdoby do vlasů a šperky.

Vlasy

Římanky si na úpravu vlasů skutečně velmi potrpěly. Účesům věnovaly velkou pozornost a spoustu času. Otrokyně dámám česaly bohaté účesy mnohdy s příčesky, ojedinělé nebylo ani nošení paruk (ze skutečných vlasů, nejlépe blond). Ze starého Říma známe předchůdkyně natáček, jaké se používají dodnes. Směsi mýdel se tehdy používaly také např. k zesvětlení vlasů, jež bylo v této části světa už tehdy považované za velmi atraktivní.

Životní styl

Životní styl antiky nahrával spíše mužům – vládcům, vojevůdcům, filozofům, autoritám. Ženy z bohatých vrstev těšily muže především svou krásou. Půvaby zdůrazňovalo použití líčidel. Stejně, jako tomu bylo ve starověkém Řecku, i v Římě si potrpěli na libé vůně (parfémy) a relaxaci spojenou s tělesnou očistou v lázních, na blahodárné masáže. Obě pohlaví si tehdy depilovala veškeré své ochlupení – hladké tělo bylo v souladu s módou i hygienou.

Obuv

Antické Řecko i Řím se obouvá do bot z kůže. Většinou se jedná o nízký typ obuvi, řemínky svázané na lýtkách.

Starověké Řecko a Řím – kolébka kultury celé Evropy. Jak se vám líbí tamější móda?

2 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *