Nejen zelené jelení oči

Autor

Jeleni. Kdo by řekl, že na nich může být člověk závislý! A přece tomu tak je, jak potvrdí téměř každý poté, co si prvního jelena pořídí. Stejně jako já. Brzy chce dalšího a dalšího. Jelenům je prostě lépe ve stádečku. Jak vznikají, kam cestují a kdo je jejich autorkou?

Dvaatřicetiletá Kamila Písaříková Deers se věnuje výrobě originálních šperků ve tvaru jelínků. A protože tato zvířátka se stala i mojí vášní, požádala jsem ji o rozhovor. Z toho je cítit jak vášeň pro jejich tvoření, tak i chuť k nasávání inspirací ze všech stran.

Jak jste přišla na nápad vyrábět šperky v podobě jelenů?

Jelínkové šperky vznikly původně jako P.F. pro kamarády a klienty v rámci mé spolupráce s produkční agenturou, která měla ve znaku tři jeleny. Všichni byli nadšeni a s tehdejší kolegyní jsme jelínky dokonce začaly prodávat v alternativních obchodech s módou v Praze. Dnes už máme každá svou jelení cestu a značku.

Vzpomenete si na svého prvního jelínka?

Úplně přesně si ho už nepamatuju, ale byl určitě celý ručně stříhaný a polepený komponenty, které jsem měla tehdy k dispozici. Barvu bych tipla buď fialovou, tyrkysovou nebo růžovou. Koncem tohoto roku to už budou čtyři roky.

Z čeho jsou jeleni vyrobeni?

Základním materiálem je kvalitní čalounická koženka. Komponenty na zdobení jsou různé, od krajky, kovových dílů ze železářství, až po luxusní broušené kameny od Preciosy a nově i od Swarovski.

V jakých variantách Vaše šperky existují?

Existují zatím ve dvou velikostech. Velký má 7cm a mini 4cm od parůžku po nožičky. Tvořím brože, přívěšky na krk, čelenky, náušnice, sponky, korále. Nově také Řád třpytivého jelínka, který se připíná jako brož a také kabelky s jelínkem, na kterých spolupracuji s návrhářkou Darinou Hubáčkovou. Každá kabelka je speciálně tvořená pro jelínka a jelínek pro kabelku.

 

Odkud stále berete inspiraci?

Jsem tvůrčí člověk. Potřebuji stále něco vymýšlet, tvořit, stříhat, lepit… Nápadů mám plnou hlavu celý den. Inspirací je pro mě vše kolem, ráda také cestuji a nabírám inspiraci na svých cestách.

Vyrábíte jelínky i na přání? Měla jste nějakou speciální – zvláštní zakázku?

Na zakázku a na přání jelínky vyrábím ráda, je to inspirativní a ráda vyjdu vstříc. Baví mě příběhy zákaznic, které chtějí jelínkem podarovat někoho blízkého nebo sebe. Speciálních zakázek bylo spoustu, většinou jsou to jelínci podle barev, stylu, vlajek různých států. Jednou z posledních zajímavých je jelínek na krasobruslařské šaty pro jednu mladou slečnu do Belgie. Budu zdobit i šaty, velice se na to těším.

Chystáte se i na jiná zvířátka, nebo se budete držet jelínků?

Jelen je skvělé zvíře, majestátní a kouzelné. Nedávno jsem adoptovala bílou srnku Evelínu v oboře Žleby, a tak bych časem ráda pořídila jelínkovi manželku-srnku. Novinku připravuji na jaro příštího roku.

Zaměstnávají vás jeleni naplno?

Momentálně mě zaměstnávají naplno. Mám vystudovanou fotografii a nová média, a tak si s radostí jelínky nafotím. Dlouhou dobu jsem pracovala také jako módní redaktorka v časopisech a ráda bych se k tomu vrátila prostřednictvím vlastního média, které připravuji.

Kde všude lze vaše zboží sehnat?

Jelínky Deers je možné si koupit v kamenných obchodech po Praze, Českých Budějovicích, Českém Krumlově a Brně. Právě také dokončuji přípravu webových stránek www.deers.cz kde budou pobíhat novinkoví jelínci a také plno informací a fotek nejen z jeleního světa. Všechny kontakty najdete již brzy právě na webových stránkách. Určitou specialitou jsou jelínci jako šperky na obojky pro pejsky, které vyrábím limitovaně pro pražský obchod Pet Fashion.

Máte nějakou jelení statistiku?

Ano, mám, vše si píšu do tabulek. Jen jsem to nikdy ještě celkově nepočítala. Vždy záleží na konkrétní zakázce, denně ode mě odchází zhruba 20-30 jelínků. Do světa připravuji stáda především konkrétním zákaznicím, nejdále jsou zatím jelínci v Tokyu, Los Angeles a Islandu.

Co nového nyní chystáte?

Nová je kolekce Discoteque, která se hodně třpytí a mou inspirací při výrobě a návrzích je barevný taneční svět odlesků a záblesků. Nový je Řád třpytivého jelínka, limitovaná série autorských jelínkových kabelek a přijdou ještě před Vánoci autorské pelerínky a elegantní šálky s jelínky.

Jak si představujete Jelena, který by se hodil jako symbol rodiny 21.století?

Vyrábím nyní pro jednu zákaznici rodinné jelínky v podobě takových dvojjelínků – rodinky. Čeká miminko, tak si vymyslela jelení rodinku. Má představa je náhrdelník, na kterém je jeden velký jelínek jako „rodinný kápo“ a plno mini jelínků okolo. Když o tom teď přemýšlím, tak ho jdu rovnou vyrobit (úsměv).

Ať se podaři!

Děkuji za rozhovor, přeji úspěšné tvoření a spoustu inspirace!

Možná jste o těchto jelenech dnes četli poprvé. Možná jste si jich dosud nevšimli. Ale mohu téměř s jistotou říci, že brzy po přečtení tohoto článku a prohlédnutí si několika fotografií, se to změní. Zanedlouho některého z jelení rodinky s velkou pravděpodobností uvidíte, ať už to bude v televizi, v časopise, nebo na někom na ulici. A možná, že i pod stromečkem… A nakonec ještě malá ochutnávka z mého vlastního jeleního stádečka.

JAK SE VÁM LÍBÍ? NOSÍTE NĚKDY VÝRAZNĚJŠÍ ŠPERKY, DOPLŇKY?

Úvodní foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na