Někdo rád do kraje(k)

Autor

Sexy, ale zároveň něžná, romantická i dráždivě provokativní. Krajka. V dobách dávno minulých symbolizovala přepych, moc a bohatství. Dnes je především ozdobou oděvů, oblíbeným materiálem pro zhotovení dámského spodního prádla a součástí módních doplňků, v neposlední řadě se s krajkou setkáme jako s formou výzdoby interiérových dekorací.

První krajku údajně stvořili Slované už v 10. století. Podle dochovaných nálezů se odhaduje, že krajkování má na našem území už téměř 500 let starou tradici. V 16. století získává krajka a krajkářství velikou oblibu v Itálii, která je obecně považována za kolébkou krajkářství. Renesance zaznamenala veliký rozkvět krajkování po celé Evropě.

Krajky se vyrábí tzv. paličkováním. Výrobek má z jedné strany zarovnaný okraj a ze strany druhé okraj ve tvaru obloučků či špiček. Krajka se může vyrábět z různých materiálů – bavlny, lnu, viskózy nebo např. z polyesteru. Krajka a její vzory se lety mění. Přesto se stále drží na předních příčkách oblíbenosti.

„Plesy a večerní radovánky jsou zde a těší se jimi nejen mladí, ale i starší… Pro večer jsou předepsány vesměs dlouhé šaty. Dlouhé sukně nosí i tancující i gardedámy (ač ty již přestávají být v módě). Materiál jest po většině měkký, skoro průhledný. Barvy jsou různé. Dosud dominují barvy černá a bílá. Jsou to také dvě barvy nejelegantnější a nejslušivější. Vedle těchto dvou barev velice moderní jest barva růžová, jahodová, žlutá a zelená ve všech tónech. Velikou novinkou jsou krajky ve všech barvách, zvláštního zpracování, které se kombinují s tylem nebo některým jemnějším hedvábím.“

MASOPUST (úryvek z časopisu JAS leden 1932)

Šátek

Dnešní elegantní dáma určitě nepohrdne krajkovým šátkem, který oživí jednoduše střižené šaty, stejně jako kalhotový kostým.

Kabelka

Romantická, něžná, decentní, přesto vkusně nápadná bude žena s krajkovou kabelkou.

Baleríny

I baleríny může zkrášlovat krajka. Jsou navíc lehoučké, že je skoro ani neucítíte na nohou.

Sukně

Připomíná vám sukně s kanýry a krajkou vaše dospívání a devadesátá léta minulého století? Vězte, že nejen krajka je nadčasová, ale i volánky se do módy stále vracejí. Myslím, že by vám sukýnka velice slušela i letos na jaře.

Punčochy

Nejen klasické sexy podvazky, ale rovněž zdravotní kompresívní punčochy může zdobit krajka. Nohám trpícími obtížemi s žilním a lymfatickým oběhem tyto nádherné punčochy nesmírně sluší. Zároveň pomáhají oběhových problémů se zbavit nebo jim předcházet.

Vybraly jste si, milé dámy? Inspirovali jsme vás, pánové? Kdo rád krajky, krajkování a paličkování a zajímá se o výrobu krajek, může se těšit na jeden z příštích článků Rodina21.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na