Piercing – studio HELL.cz

Autor

Dnes pokračuji v povídání s Mílou „Bugtcherem“ – odborníkem z pražského studia HELL.cz. Rozhovor jsme zaměřili na moderní způsob zkrášlování – piercing. Pokud aplikaci piercingu zvažujete a sháníte informace, doporučuji vám, abyste si pečlivě přečetli tento článek. A máte-li další dotazy k tématu, ptejte se. Ochota a vstřícnost, s jakou komunikace s Mílou a celým studiem HELL.cz probíhala, je zárukou profesionálního přístupu.

Mílo, co je to piercing?

Piercing zahrnuje propíchnutí kůže a následné umístění šperku z vhodného materiálu. Nedílnou součástí piercingu je také péče o něj. Hojení může trvat od několika týdnů až po téměř rok. Dlouho se hojící piercingy jsou např. piercing pupku či bradavek.

Do jakých oblastí těla se provádí?

Klasická místa pro piercing jsou například ušní lalůčky či chrupavky, nos, nosní přepážka (septum), obočí, kořen nosu (bridge), rty, jazyk, pupek a bradavky. V oblasti genitálií se také nachází velké množství míst pro piercing. U žen jsou oblíbená místa zejména vertical a horizontal hood (předkožka klitorisu), malé a velké stydké pysky či piercing venušina pahorku (christina). Muži nejčastěji volí piercing žaludu (princ Albert, apadravya, ampallang, dydoe) nebo oblast šourku a penisu (scrotal rings, frenum, frenum ladder).

Dále je zde široké spektrum piercingů, které jsou natolik atypické, že se s nimi naši pierceři setkávají velmi zřídka. (tyto atypické piercingy je možné nalézt například na serverech www.bmezine.com a www.painart.cz). V poslední době na popularitě získává mikrodermální piercing, zkráceně mikrodermály (více info na www.mikrodermaly.cz), které umožňují umístění šperku téměř kamkoli na tělo. Mikrodermály vyžadují hojení okolo 3 měsíců. Aplikace mikodermálů bezpodmínečně vyžaduje zkušeného piercera či piercerku. Mnoho piercerů však tuto novou technologii zatím neovládá a kazí tak mikrodermálům dobré jméno neodbornou aplikací.

 

Komu byste piercing doporučili a komu raději ne?

Pro piercing platí některá omezení podobně jako pro tetování. U piercingu je třeba vyvarovat se rizik, která souvisí s místem umístění piercingu. Například fotbalistům či zápasníkům rozhodně nedoporučujeme piercing obočí kvůli nebezpečí vytržení, stejný efekt mohou mít i jiné obličejové piercingy či piercingy bradavek. Záleží také na pracovním prostředí. Pro bankovní úředníky jistě platí jiná pravidla než třeba pro barmanky.

Existuje věková hranice k provádění piercingu (+tetování)?

Legální hranice pro piercing a tetování v ČR není stanovena. My přesto vyžadujeme u osob mladších 18 let písemný souhlas a někdy i doprovod zákonného zástupce. Ačkoli jsme v tomto směru ze strany zákona nenapadnutelní, nemáme zapotřebí se následně s rodiči dohadovat, tím spíš, že oni souhlas s piercingem často sami rádi využijí pro motivaci dětí např. ke zlepšení školního prospěchu. Zejména u tetování se chceme vyvarovat toho, abychom někoho v jeho mladické nerozvážnosti omezili na celý život – přece jen piercing lze vyndat, na rozdíl od náročného, drahého a neefektivního odstraňování tetování.

Hrozí klientovi při aplikaci piercingu nějaká zdravotní rizika?

Pokud je piercing proveden kvalitně, sterilně a nositel či nositelka následně nezanedbají péči o piercing, je riziko komplikací minimální. V případě, že se stane nepředvídaná událost (např. vytržení piercingu při sportu či jiné nehodě), je třeba obratem vyhledat piercera či zdravotnické zařízení podle typu a úrovně poškození.

Používáte při piercingu či nějaké znecitlivující prostředky?

Tetování je možné povrchově umrtvit anestetickým krémem, ale u piercingu nic podobného nepoužíváme. Většina anestetik může být aplikována pouze lékařem, navíc použití anestetik je v tomto případě úplně zbytečné. Proč pod kůži jehlou vpichovat anestetikum, když vpichem můžeme rovnou umístit šperk? Při přesném a rychle provedeném piercingu je bolest minimální. Naši pierceři a piercerky jsou velice zkušení a patří k naprostým špičkám ve svém oboru. Proto si dokonce můžeme dovolit používat heslo „piercing v HELLu nebolí“.

Jaký typ kovu je pro tělo nejméně nebezpečný? Jaký kov nedoporučujete a proč?

V současné době jsou díky svým fyzikálním a chemickým vlastnostem pro čerstvý piercing vhodné pouze titan a bioplast. Dříve byla používána chirurgická ocel, ovšem dnes se dává (v solidních studiích) pouze do zahojených piercingů. Chirurgická ocel totiž obsahuje malé procento niklu, na které je mnoho lidí alergických. Jste-li alergičtí nejsnadněji poznáte podle podráždění kůže z kovové spony na pásku. Titanové a bioplastové šperky navíc výrazně zkrátily dobu potřebnou pro hojení piercingu a v rámci EU je díky nim chirurgická ocel na ústupu.

 

Aplikovali jste piercing do nějaké kuriózní (intimní) oblasti těla?

Intimní piercingy pro nás nejsou v nijak neobvyklé či kuriózní, aplikujeme v našem studiu HELL.cz prakticky denně. Díky našim zkušenostem s těmito typy piercingu za námi dojíždějí lidé i z velkých vzdáleností. Pro někoho může kuriózně vyznít spíš skladba nositelů genitálních piercingů. Většinu z nich nosí lidé, do kterých byste to neřekli ani omylem. Mnozí zastávají vysoké posty ve velkých společnostech.

Neobvyklou ozdobou jsou piercingové šněrovačky. Jedná se o několik kroužků, umístěných nejčastěji na zádech nebo v dekoltu, kterými je provlečena stuha. Tuto ozdobu si nechávají aplikovat většinou slečny jako extravagantní a provokativní doplněk na ples či večírek. Vzhledem k umístění šperků však tělo není schopné piercingy umístěné na těchto „rovných“ místech bez kožních záhybů vyhojit. Proto je piercingová šněrovačka ozdobou na jeden večer a je třeba ji po skončení večírku vyndat. Vzhledem ke krátké době umístění šperku není třeba obávat se jizvení.

Jak zajišťujete bezpečnou aplikaci piercingu, tetování, aby se do místa, kde se dáváme zkrášlit, nezanesla infekce?

Kvalitní studio provádí svoji práci profesionálně a sterilně. Základem je sterilní, jednorázově balená jehla (kanyla) a dále je nezbytné, aby piercer či piercerka používali sterilní rukavice. Sterilní rukavice od nesterilních poznáte tak, že je každý pár balen samostatně. Takže pokud uvidíte piercera či piercerku kteří před provedením piercingu vytahují rukavice přímo z krabice ze změti dalších rukavic, zvedněte se a ihned odejděte! Nejste ve správném studiu!

Dalším faktorem, ovlivňujícím konečný výsledek je osoba piercera či piercerky. Neplatí čím víc procvakaní tím lepší! Množství piercingů, které piercer sám nosí nijak nekoresponduje s kvalitou jeho práce. Nechte si doporučit někoho, s kým mají vaši známí dobré zkušenosti, nebo se poptejte v diskuzích na internetu. Velice důležité je starat se o piercing dle doporučení svého piercera či piercerky (www.hell.cz/piercing/pece-o-piercing) a v případě jakýchkoli komplikací je s ním řešit.

U nás v HELLu piercing propíchnutím nekončí. Je pro nás důležité, aby piercing svým nositelům a nositelkám přinášel jen radost a proto se zdarma staráme o problematicky se hojící piercingy. Není výjimkou, že k nám chodí lidé s neprofesionálně provedenými piercingy z jiných studií, kterým pomáháme minimalizovat problémy a možné následky způsobené nesprávnou aplikací.

Foto: nesterilní rukavice

Foto: sterilní rukavice zabalené

Foto: sterilní rukavice připravené pracoviště

Děkuji za příjemný rozhovor. Přeji spoustu spokojených klientů a nadále radost z práce, které se věnujete.

Jak se vám líbí piercing? Do které oblasti těla byste si nechali piercing aplikovat a kam určitě ne? Podělte se s ostatními čtenáři o vaše zkušenosti s piercingem.

Užitečné odkazy, kde se dozvíte mnohem víc a máte šanci si studio HELL.cz, jeho zaměstnance a nabídku služeb důkladněji prohlédnout:
www.hell.cz
www.facebook.com/hell.cz
www.hellparty.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *