Povolání? Vizážistka

Autor

Ivana Sejpková pracuje jako profesionální vizážistka a kosmetická poradkyně. Co ovlivnilo životní cestu mladé dámy natolik, že se rozhodla pro radikální profesní změnu a následně díky odvážnému rozhodnutí našla samu sebe v zajímavém povolání?

Bylo by krásné, kdybychom někoho naším rozhovorem popostrčili a motivovali k zásadnímu kroku uskutečnit své sny a svá přání. Vždyť život je místem, kde se sny stávají skutečností a příležitosti se nemají promarnit.

Ivano, o jakém povolání jste snila v dětství?

Nejprve jsem chtěla být archeoložkou, lákalo mě zkoumat a objevovat dosud nepoznané. Poté jsem si přála stát se keramičkou, protože práce s hlínou pro mě znamenala relax. Osm let jsem chodila na keramiku a snila o krásném podkrovním ateliéru.

Jak jste se dostala ke svému současnému povolání?

Když jsem pracovala jako tajemnice na jedné soukromé škole, získala jsem možnost jít zdarma na hodinku krásy – nevěděla jsem, co to je, ale líbilo se mi to. Neváhala jsem a rozhodla se této šance využít, i když jsem schůzku několikrát zrušila. Však to znáte, vždy bylo něco „důležitějšího“, než pečovat o sebe (úsměv). Paní vizážistka byla trpělivá a zvala mě stále znovu a znovu, bylo mi to trapné, a tak jsem jednou přišla.

Na hodinku krásy jsem vzala i svoji maminku a byla jsem nadšená z práce té milé paní. Moji maminku nádherně nalíčila, takže vypadala mnohem mladší a celá zářila, z pocitu, jak se sama sobě líbí. Řekla jsem, že tohle bych chtěla umět, líbilo se mi, jak se maminka pod jejíma rukama mění, jak se nyní nalíčená cítí dobře a jak je to na ní vidět. Takhle pomáhat ženám, umět se nalíčit, to je to, co mě láká. Snad se ve mně probudily i umělecké sklony, které jsem v dětství vkládala do práce s keramickou hlínou.

Navíc mi paní vizážistka řekla, že touto kosmetikou jsou líčeny Miss a že její kolegyně Missky líčí. Whou, tak to je úžasné!

Po tříhodinovém setkání mi paní vizážistka nabídla spolupráci. A tak jsem vstoupila do světa barev, krémů, krásných kostýmků a upravených žen. Do světa Mary Kay, který jsem do té doby neznala.

Kde Vás naše čtenářky najdou?

V současné době mám dvě studia, jedno v Praze, protože jsem původně z Prahy a tady jsem i před čtyřmi lety začínala. Nyní sídlím v golfovém centru Erpet, Strakonická 2860, Praha 5 – Smíchov a jedno na Kladně, kde nyní žiji. Studio mám na adrese: Poděbradova 412, 1.patro.

Jaké služby nabízíte?

Pomáhám ženám s vhodným výběrem řady péče o pleť pro jejich typ pleti, i podle problému, který řeší, či věku a učím je líčit. Nabízím společenské i svatební líčení. A dále učím ženy, jak se stát nezávislou kosmetickou poradkyní. Některé ženy to mají jen jako koníček a některé se chtějí stát tak jako já nezávislými podnikatelkami.

Jak je Vaše zaměstnání časově, psychicky a fyzicky náročné?

Časově? To je na každé z nás. Já se hodně již od začátku vzdělávám protože chci být ve svém oboru dobrá, velice dobrá. Navíc svoji práci miluji, sžila jsem se s ní, a tak jsem v práci každý den, každý den přemýšlím, co by se dalo zjednodušit, koho oslovit, jaké akce bych mohla pro moje děvčata uspořádat. Je to podnikání a když chcete být dobří, musíte se pro svoji práci obětovat. Já přesně vím, proč to dělám a kam jdu. Takže nyní pracuji na plné obrátky, protože mě moje práce naplňuje.

Psychicky? Pracujete s lidmi, navíc se ženami, takže někdy velmi náročné (úsměv).

Fyzicky? Dnes už ne… Pořídila jsem si kufry, takže nyní nevozím těžké krémy po taškách a navíc to vypadá mnohem elegantněji.

 

Setkáváte se s různými typy lidí. Jak lidé přijímají Vaše rady a názory ohledně péče o zevnějšek?

Většinou přijímají mé rady s nadšením. Samozřejmě, pokud je žena dvacet let zvyklá nějak se líčit musíte její špatné návyky odbourávat postupně a to platí i v péči o pleť.

Snažíte se klientku poznat nejdříve zevnitř (temperament, typ osobnosti), než s ní dále pracujete? Má typ osobnosti vliv na výběr barev a stylu, jaký doporučíte?

Samozřejmě, ale to většinou už odhalí oblečení, doplňky, účes, gestikulace… Ale důležité je samozřejmě, abychom si vzájemně sedly a já ušila péči i líčení ženě na míru, tak aby to pro ni nebylo moc úkonů, případně aby se v líčení cítila dobře a vystihovalo její osobnost. Nemůžeme přece všechny vypadat jako přes kopírák (úsměv). Naše oblečení, účes, make-up, to vše by mělo být v souladu a vystihovat to, jaké jsme. Jedině tak se budeme cítit dobře a krásné.

Čím Vaše zaměstnání obohatilo (změnilo) Váš pohled na sebe samu?

Hooooodně mě změnilo (úsměv). Cítím se více žensky, snažím se na sobě stále pracovat, vzdělávat se. Snažím se zdokonalovat v komunikaci s klientkami, více naslouchat jejich potřebám, lépe pracovat se svými poradkyněmi a vést je k uskutečňování jejich snů. Naučila jsem se více si vážit sama sebe.

Co Vás na práci vizážistky nejvíce baví?

Proměny těch žen a to, jak se samy sobě líbí.

Je něco, co Vás na této práci štve?

Když mi mé poradkyně řeknou, že to nezvládnou a ještě to nezkusily…

Chcete ve své profesi setrvat nebo se hodláte časem někam posunout?

Já se vlastně posouvám stále. Mám úžasnou práci, kde, když budu chtít a pracovat na sobě, mohu stoupat stále výš a o to se i snažím. Dávat si stále vyšší a vyšší mety je pro mě výzvou.

Jaké barvy a styl vystihují Vás?

Miluji tyrkysovou barvu, jak v líčení, tak v oblékání (I když výrazná, rozhodně není tak řvavá jako červená. Je tajemná jako hlubiny oceánů). Dále mám ráda přírodní tóny, to když nechci být tolik vidět a chci odpočívat. Styl: rozhodně romanticko – moderní. Jsem věčný romantik a tak vlnky, kytičky, volánky mi jsou vlastní, ale samozřejmě musím jít s dobou.

Jaké jsou české ženy 21. století?

Uhoněné, nemají na sebe dostatek času. Proto chci, aby když už si žena na sebe tu hodinku udělá a stráví ji v mém studiu, aby si takto strávený čas maximálně užila.

Paní vizážistce Ivaně Sejpkové velice děkuji za milé odpovědi a v profesním i soukromém životě přeji hodně štěstí.

Láká vás, milé čtenářky Rodiny21 osobní proměna? Navštívily jste někdy vizážistku? A s jakými pocity?

Úvodní foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na