Románská móda

Autor

Pojďme se společně přenést do doby dávno minulé. Lákám vás do středověku, který na nás většinou dýchne zvláštní atmosféru při návštěvě muzea nebo z historické knížky či obrazu. Také se tak rádi kocháte? Představujete si, jak se mohly cítit bohaté ženy v starověkých róbách nebo prostí lidé?

V dnešním článku se pojďme soustředit spíše na naše území (tedy dnes už stojíme zase zpátky v naší zemi, opustili jsme Egypt, Řecko i Řím)a budeme se toulat v období zvaném románském, které řadíme do časů od 5. do 12.století. Románské období navazuje na styl byzantský. Tedy si nejprve krátce představíme byzantské odívání a volně navážeme slíbeným stylem románským.

Byzantské odívání

Zatoulalo se k nám (s Cyrilem a Metodějem) z říše byzantské. Byzantské oblečení připomíná římský styl. Chodívalo se v dlouhých tunikách s pestrými a mohutnými, často vyšívanými, lemy. Tuniky nosili muži i ženy. Nohy si halili do jemných punčoch. Ženy si přes tuniky přehazovaly tzv. štoly, což bývaly úzké ozdobné pásy, které se volně nechávaly splývat kolem krku. Oděv je hodně nařasený a velmi výrazně barevný. Ženy si skrývaly své dlouhé vlasy v šátcích. Stylem a druhy materiálu se nechalo byzantské odívání inspirovat Asií, odtud také hedvábí a barvení či zdobení tkanin. Byzantské oblečení si kromě západní Evropy získalo své příznivce v Rusku, kde se uplatňovalo dlouhou dobu.

Románské odívání

Se vyvíjí současně s byzantským stylem, v určitých detailech se oba módní styly střetávají. I zde je znát vliv antiky. Ovšem kromě prvků antických a nových byzantských (vrstvení, mohutnost oděvů, výrazné zdobení…) se do románského odívání dostává ještě čerstvý nádech v podobě neokoukaných novinek.

Typ oblečení se liší tím, kdo oděv oblékal, zda se jednalo o prostý lid, či bohatého feudála, ženu, muže nebo duchovního, či panovníka. Samozřejmě platí pravidlo, čím majetnější osoba, tím okázalejší a nákladnější oděv. Na rozdíl od předchozího stylu se románský styl dělí na typicky mužské a typicky ženské ošacení.

Spodní vrstvu oděvu tvořila spodní plátěná (lněná či konopná) tunika. Jedná se o jakéhosi předchůdce spodního prádla a noční košile. V raném středověku se týž oděv nosil jako spodní šat a zároveň oblečení na spaní. Spodní tunika sahala až ke kotníkům. Šňůrky či opasky na stažení tuniky se mohly využít nebo byla tunika nošena volně bez stažení.

Pánský spodní oděv doplňují předchůdci trenýrek, spíše jakési spodky, které se nazývaly bruchy. Jedná se o většinou lněné plátěné kalhoty. Bruchy bývaly zpravidla dlouhé až po kotníky, nosily se i kratší verze ke kolenům. K pasu se upevňovaly uzlem z přebytku látky, či opaskem nebo šňůrkou.

Přes bruchy si muži oblékali svrchní nohavice. Nohavice byly dva samostatné kusy oblečení vázané vpředu k pasu. Materiál pro výrobu nohavic byl pevný kus tkaniny. Špička a pata zůstávala volná.

Špičku a patu zakrývaly předchůdci dnešních ponožek – onuce nebo omotávky nohy tzv. ovinky. Onuce a ovinky se připevňovaly omotáváním okolo lýtek. Nejchudší vrstva obyvatel, která často nenosila nohavice, nosívala v zimě omotané nohy pouze onucemi.

Přes spodní tuniku se oblékala svrchní tunika. Bývala o něco kratší, než tunika spodní. Délka svrchní tuniky je po kolena nebo až po kotníky. Svrchní tunika se vyznačovala okázalostí. Vyráběla se z brokátu, aksamitu, hedvábí a drahých tkanin. Nejdříve se nosívaly tuniky volného střihu s bohatým řasením, později k nám z Francie přišla móda vypasovaných tunik s rozšířeným zakončením rukávů. Svrchní tunikou jedinec reprezentoval sebe i své společenské postavení.

Plášť se uplatnil v chladnějším období, za nepřízně počasí. Tvar pláště býval kolový nebo čtverhranný – (inspirace antikou) nosil se přes svrchní tuniku svázaný uzlem nebo sponami. Románský styl zná pláště bez límců nebo s límcem (v zimě kožešinový) a od druhé poloviny 12. století i s kápí kryjící oblast hlavy. Na zimu se pláště podšívaly teplým materiálem – kožešinou. V zimě se kromě plášťů nosívaly také ovčí houně a kožešinové kabátce.

Také ženy oblékaly spodní tuniku jako spodní i ložní prádlo. Barva spodní tuniky bývala bílá a tkala se z jemné tkaniny.

Na spodní tuniku se vrstvily další části oděvu. Vrstvení je pokračování byzantského stylu. Románský styl odívání – svrchní tunika je oživena silnými pestrými většinou barevně protkanými lemy (do lemů se všívaly i drahokamy), které slouží jako ozdoba a zároveň zpevnění kusu látky. Tvar těla tak nevyniká.

Šátky ve vlasech (nošené v byzantském stylu) vystřídaly závojíky a plátěné roušky. Svobodné dívky nosily vlasy prosté nebo s čelenkou.

Kromě církevních hodnostářů si muži neudržovali vousy.

Střevíce – kožené, pro bohatý lid i pestře vyšívané. In jsou střevíce se zobákovitě prodlouženými špičkami. Chudí chodívali bosi nebo v obuvi ušité z líčí.

Na hlavách se nosívaly různé čapky a klobouky z tkanin, polokulovité čepice.

Románské odívání

Výroba oděvů bývala až do roku 1318 svépomocí. Hlavně chudí lidé zpracovávali přízi v látku a s látkou dále manipulovali po domácku. Bohatí feudálové si nechávali šít oděv v dílnách, které byly při jejich sídlech. K tkaní látek se nejvíce využívalo ženských rukou. Materiál pro výrobu tehdejších tkanin: len, konopí, vlna, kopřiva… Do Evropy se dováží hedvábí.

V roce 1318 byl v Praze založen první krejčovský cech a tkaní, následně šití oděvů se stává součástí řemeslné výroby.

Barvy

Hrály v románském stylu podstatnou roli. Dodnes je symbolika mnohých barev neměnná.

  • Bílá : radost, světlo, čistota a nevinnost
  • Červená : oheň, krev
  • Zelená : naděje
  • Fialová : pokání
  • Černá : smutek, smrt

Podle toho, na jakou událost je vhodné, oblékali si příslušnou barvu oblečení představitelé duchovní. Duchovním se zhotovovaly oděvy v klášterech.

Módní doplňky

Mezi doplňky nesmíme zapomenout jmenovat šperky. Vyráběly se ze skla, kovů a drahého kamení. Prsteny, náušnice, korálky, ozdoby krku – náhrdelníky, dále tzv. záušnice. Zdobení šperků často vzácnými kameny – křišťálem, ametystem, fluoritem a dalšími.

V románském období lidé neznali dnešní kapsy, tedy se drobné předměty přenášely v měšcích a váčcích, mošnách či brašnách.

Románská móda obohacuje středověké šatníky obrovskou novinkou – kalhotami.

Příště se dozvíme, čím se vepsal do světa módy gotický styl.

Jak se vám líbí románská móda?

1
Komentujte jako host

1 Počet komentářů
0 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
1 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sasanka

Miluji historii. Ráda o ni čtu. Díky za zajímavé nahlédnutí do odívání v dané době.