Voňavá symfonie

Autor

Vůně nás obklopují na každém kroku, některé jsou nám příjemné, jiné méně. Jsou vůně, které nám dokážou vyvolávat vzpomínky, a jindy máme pocit, že určitá vzpomínka, kterou máme právě v hlavě, s sebou přivála i vůni. Mimochodem, i když není náš čich tak vyvinutý jako třeba u vlka nebo medvěda, i tak je schopný si zapamatovat až 50 000 vůní.

Vůně úzce souvisí i s tím, co jíme. Pokud nám něco nos přijme nelibě, těžko si na tom pochutnáme. Nepříjemné pachy vnímá většina z nás stejně negativně. Je to dáno našimi instinkty, protože zápach často upozorňuje na nějaké nebezpečí, na látku, které bychom se měli vyhnout. Naopak vůně, které v nás zanechávají příjemné pocity, má každý nastavené jinak. Právě pro naše zcela individuální vnímání je na trhu tolik parfémů. Každý totiž sáhne po něčem jiném.

Trocha historie

Lidé odpradávna vyhledávali vůně. Vždy byly schopni podle vůně identifikovat určitou květinu, ovoce i sami sebe navzájem. Zjistili, že i silice stromů je specifické a každé voní při pálení jinak. Vybírali ty nejlépe vonící rostliny a jejich pálením uctívali svá božstva, a to od Egypťanů až po křesťany. Ostatně slovo parfém pochází právě z latinského per fumum, tedy v překladu od kouře.

Jak ale vůni zakonzervovat? Jak dostat například svou oblíbenou květinu do esence, která nás bude provázet celým dnem? První to zkoušeli právě již staří Egypťané, kteří speciálními postupy vyráběli vonné masti. Velmi důležitým člověkem v historii parfémářství byl perský učenec Avicenna, který žil přibližně v letech 980 až 1037. Ten dokázal pomocí alkoholu vyrobit vonný éterický olej. A jakou že květinu si vybral? Ano, správně, právě tu z nejkrásnějších, a sice růži. Vytvořil tak růžovou vodu, jíž připisoval zvlášť blahodárné účinky.

Asi nikoho nepřekvapí, že kolébkou parfémů se stala Francie. Zde byla už ve 12. Století udělena první parfumérská koncese a základní kámen francouzských parfémů tím byl položen. Ve Francii o něco později vznikl i vůbec první parfém. V roce 1370 ho obdržela uherská královna Alžběta Polská. Podle jedné legendy jí ho přinesl anděl, podle jiné poustevník. Asi už se tedy nedozvíme, kdo ho to vlastně vyrobil, alespoň ale víme, že vznikl macerováním rozmarýnu ve víně. Parfém se jmenoval Eau de Hongrie (tedy maďarská voda) a prý ho královna chtěla kvůli tomu, aby jí voda přinesla krásu a věčné mládí. Ostatně i my se dnes s dobrou vůní cítíme krásnější a mladší.

Složení parfému

Výroba parfémů je hotová alchymie. Využívá hned několik technologických postupů, jednak proto, že jinak se vůně získává z citrusových plodů, jinak třeba z květin, a za další vzhledem k množství parfumérských výrobků je jasné, že jen přírodní zdroje by nestačily, a tak se některé vonné látky vyrábějí uměle.

Na začátků každé vůně však stojí lidé, kteří mají absolutně citlivé nosy a dokážou nejen rozpoznat jakoukoliv vůni, ale hlavně tyto vůně dokonale poskládat, aby tvořily co nejlepší kompozici. Protože s tímto darem dokonalého čichu se musíte narodit a navíc vás čeká ještě náročné studium, je lidí, kteří se živí jako tvůrci parfémů, velmi málo. Po celém světě je jich jen něco okolo 300.

Každý parfém tvoří tři fáze, které se postupně odhalují:

  • Hlava (svrchní tón) – je to ta vůně, kterou ucítíte ihned po aplikaci parfému. Tvoří ji lehké květinové vůně, citrusy… Její účinek trvá přibližně 15 minut.
  • Srdce (střední tón) – po odeznění svrchního tónu nastupuje trvanlivější složka. Tu tvoří většinou květiny, které mají výraznější vůni jako například růže, konvalinka, tuberóza, jasmín a také koření jako je třeba růžový pepř, zázvor nebo hřebíček. Její účinek trvá mezi dvěma až třemi hodinami.
  • Tělo (základový tón) – jde o nejtrvalejší složku parfému, která se uvolňuje až několik hodin a jeho první náznaky se projeví až cca půlhodinu po aplikaci parfému. Tento tón tvoří ty nejtrvalejší složky, jako jsou dřeva santalu či cedru, dále pak pižmo, ambra a další výrazně aromatické látky.

Do parfémů se používá přes 3000 vonných složek. Od květinových, přes ovoce, koření, různá dřeva až po třeba tabák, kůži, feromony nebo pižmo. Poslední dobou jsou čím dál tím oblíbenější také tzv. gurmánské vůně, třeba čokoláda, karamel nebo cappuccino

Jak vybrat parfém

Parfém by vám měl sedět jako na míru ušité šaty. S výběrem parfému proto nespěchejte. Každý člověk má svou zcela jedinečnou vůni, která bude reagovat s jednotlivými složkami parfému. Pokud si tedy chcete koupit vůni právě pro vás, rozhodně tomu věnujte čas.

Určitě sami nejlépe víte, co vám nejvíc voní, zda květiny, citrusy nebo třeba koření, na základě toho si na začátku vyberte několik parfémů, které právě vámi oblíbené vůně obsahují. V každé parfumérii mají tzv. testovací papírky, na ně jednotlivé parfémy nastříkejte. Nezapomeňte si vzít tužku, abyste si na papírky mohli napsat, o jaký parfém šlo. Po cca čtvrt hodině k papírkům přivoňte a ty, co vám nevoní, vyhoďte. Za další půlhodinu očichejte proužky znovu, ten, který vám bude vonět nejvíc, si aplikujte na vnitřní stranu zápěstí a rozetřete o zápěstí druhé ruky. Parfém zatím nekupujte a nechte ho na sebe celý den působit a několikrát během dne k vůni na ruce přivoňte.

Pokud vám sedí, pak teprve parfém kupte, pokud ne, celé to zopakujte znovu. Je to sice opruz, ale dobře vybraný parfém pak můžete používat x let. Po několika týdnech ho sice přestanete vnímat, protože váš nos si na něj zvykne, to vás může svádět k tomu, abyste na sebe dávali parfému víc. Nedělejte to, používejte ho stále stejně jako na začátku. Vaše okolí ho bude vnímat stále stejně a vy budete vědět, že máte vůni, která je přesně na míru vaší osobnosti.

Malý slovníček produktů

  • Eau de Parfum, tedy parfém. Procento vonného oleje v parfému je mezi 15% a 30%.
  • Eau de Toilette neboli toaletní voda. Má menší procento vonného oleje než parfém (mezi 8% a 15%), díky tomu je levnější, ale také rychleji vyprchává.
  • Eau de Cologne pro nás známá jako kolínská voda. Obsah vonného oleje je mezi 3% až 5%.
  • After Shave, též voda po holení. Má vysoký obsah alkoholu.

Co vám voní nejvíc? Máte oblíbený parfém?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *