Tanečnice Soňa Machová se již jednou na našich webových stránkách objevila. Rozhovor měl velký úspěch, proto jsem se jí nyní vyptala na taneční skupinu CEKIRDEK (vyslovuje se Čekirdek), kterou založila. Pojďme do světa ladných pohybů, krásných kostýmů a spanilých tanečnic, které letos v soutěži Talent Awards získaly v disciplíně skupin první místo!
Představ nám, prosím, skupinu CEKIRDEK.
Taneční skupina CEKIRDEK je kladenskou skupinou, která se zabývá zejména tanci orientálními, fantasy, orientálním flamencem, cikánskými tanci a moderními tanci jako je například flirt dance. Skupinu jsem založila už v roce 2008. Po dvou letech fungování se ve skupině objevily první problémy. Přeci jen dvanáct děvčat bylo hodně a znáte to, když je pohromadě delší dobu takové množství ženských, problémy na sebe nedají dlouho čekat. Stála jsem před zásadním rozhodnutím, co a jak dál. Po společné dohodě s předešlými členkami jsem se nakonec rozhodla pro velkou změnu: nový nábor členek formou konkurzu, větší profesionalizace skupiny, zásadní změna ve vedení tréninků a větší nároky na jednotlivé tanečnice a samozřejmě i výrazná redukce samotného počtu tanečnic. V tuto chvíli mám ve skupině pouze tři děvčata a spolu se mnou tak tvoříme silnou čtyřku (úsměv). Dala jsem si závazek, že pět děvčat je maximum, protože pak se lépe mezi sebou domluvíme a nevznikají zbytečné komunikační šumy. Byla jsem překvapená, kolik holek se mi na konkurz přihlásilo. Na jednu stranu jsem z toho měla velkou radost, ale na druhou stranu jsem musela řadu šikovných tanečnic odmítnout, což mě velmi mrzelo.
Co znamená slovo CEKIRDEK?
CEKIRDEK znamená v turečtině „slunečnicové semínko“ a nebudete tomu věřit, ale tento název mi pomohl vybrat můj vlastní manžel! Je to taková malá slovní hříčka, protože jednak v turečtině znamená slunečnicové semínko a jednak slovíčko „ček“ samo o sobě je synonymem pro „český“. Tedy jsme takové české slunečnicové semínko.
Jak vzniká choreografie?
Choreografie ve většině případů vymýšlím sama přímo na společných trénincích. Samozřejmě za vydatné podpory ostatních děvčat ze skupiny. Občas také použijeme choreografii již stávající od jiného profi choreografa, kterou jen upravíme pro potřeby naší skupiny. S hudbou je to podobné a vlastně výběr hudby předchází vzniku choreografie. V orientálním tanci je správný výběr hudby pro daný taneční styl tím nejdůležitějším, a tak se všechny snažíme vybrat tu nejlepší hudbu, která se líbí nám všem, protože to je doopravdy základ. A pak je důležitá volba správného kostýmu.
Kostýmy jsou otázkou samy pro sebe, jak je vybíráte a kolik jich máte?
Některé taneční kostýmy si navrhujeme samy, některé zakoupíme hotové. Naším posledním úlovkem jsou krásné Galabey, které máme přímo z Egypta od známé návrhářky Hanan Mahmoud. Pokud si kostýmy navrhneme samy, tak si základ necháme ušít od našich kamarádek švadlen, a pak si je samy ozdobíme. V tuto chvíli máme 7 skupinových kostýmů (nepočítám osobní kostýmy, kterých má každá tanečnice ještě nejméně dalších 5 kousků). Šatník musíme doplňovat a obměňovat poměrně dost často. Jeden nový kostým máme zhruba jednou za 1/4 roku, ale někdy i dřív. Zrovna v tuto chvíli chystáme nové kostýmy (úsměv).
Používáte k tanci i nějaké rekvizity?
Určité předměty či rekvizity se používají pro různé taneční styly. Většinou to vychází z tradic a historie samotného typu tance. Například pro Raqs Sharqi je typické použití závoje na začátku tance, pro Saidi tanec se používají hůlky a činelky, pro Raqs el Shamadan zase svícen, který se nosí na hlavě a pro nejrůznější fantasy tance jsou to například křídla Isis, hedvábné vějíře, svíčky, šavle, voiky, šátečky nebo dokonce ohnivé vějíře, lana a další. Pro cikánské či turecké tance zase používáme tamburínky či šátky. Při flamencu pak klasické vějíře nebo dokonce klobouček na tango oriental. No a všechny tyto výše zmíněné předměty ve skupině máme a běžně používáme, protože zejména pro laické publikum je tanec, který je obohacen nějakou rekvizitou, mnohem atraktivnější. Když tak nad tím přemýšlím, jediné, co nám chybí je had a věřím, že nebude trvat dlouho a i ten se stane součástí našich vystoupení – zrovna nedávno mi Renča ze skupiny říkala, že už uvažuje o jeho pořízení (smích).
Jak často trénujete a jak často vystupujete?
Trénujeme minimálně dvakrát týdně. Holky chodí na pravidelnou výuku, dále máme jeden celovečerní společný trénink a při přípravě nových choreografií či před plánovaným vystoupením se scházíme i o víkendy. Vystupujeme zhruba 3x do měsíce, ale nedá se to přesně určit. Některý měsíc máme dokonce 5 – 6 vystoupení a některý máme volněji a vystupujeme třeba jen jednou či dvakrát. Vystupujeme na nejrůznějších tanečních akcích a festivalech (loni například na Květnovém festivalu v Praze, na Tales of Sahara v Brně, Orient Connection v Praze, na večírku u Mony v Liberci, u děvčat z Caravana Bellydance v Roudnici a dalších). Letos jsme byly například na krásné taneční akci v Plzni a chystáme se na další. Velmi často pak jezdíme vystupovat na plesy, městské slavnosti, soukromé večírky, svatby, ale taky na nejrůznější charitativní akce. No a nesmím zapomenout ani na nejrůznější taneční soutěže, a to nejen v České republice.
A dosáhly jste krásných úspěchů, jsi skromná, ale pochlub se s nimi za celou skupinu.
(smích) Já bych to nenazývala úspěchy. V dnešní době je, nejen v České republice, řada soutěží a jsou na nejrůznějších úrovních – od malých regionálních soutěží po velké mezinárodní a profesionální. Každá soutěž má něco do sebe a člověk se na ní setká s řadou zajímavých lidí a šikovných tanečnic. Každopádně vždycky je to zkušenost, která se počítá a hlavně to pomáhá odbourávat nervozitu a stres. Já jsem ráda, že moje holky se nebojí jezdit na soutěže a nebojí se otevřeného srovnání s konkurencí. Chce to určitou dávku odvahy, vylézt se svým umem či neumem před odbornou porotu a taky určitou dávku pokory, protože kdyby si člověk připadal jako naprosto dokonalý profesionál, nikdy by na žádnou soutěž nejel, protože by se bál, že by nemusel být ten nejlepší. A na jakých soutěžích jsme měly tedy „ten úspěch“ ? Tak tedy … až budeme mít úspěch v Káhiře, tak se teprve pochlubím, ale zatím jsme tam nejely, takže se není čím chlubit (úsměv:) A pak … mnohem víc než zlatá medaile mi těší, když někomu tancem uděláme radost.
Jaká vystoupení (i soutěžní) vás teď v nejbližší době čekají?
Chystáme se na řadu akcí a soutěží a dokonce i mimo ČR, ale zatím nepředbíhejme situaci (úsměv). Určitě se zúčastníme Květnového festivalu, který pořádá Atiya v Praze, čeká nás Galavečer Talent Awards, dále pojedeme na Mistrovství republiky, na Lets dance a další. Důležité je, že se pořád něco děje!
Moc děkuji za rozhovor a přeji i nadále velkou radost z tance!
Více o skupině CEKIRDEK najdete na webu http://www.cekirdek.cz