Celé Česko čte dětem

Autor

Zřejmě už jste zaznamenali alespoň nějakou zmínku o projektu Celé Česko čte dětem ®. Zajímalo mě, jak vůbec projekt vznikl, co je jeho cílem a proč je v dnešní době důležitý. Oslovila jsem tedy s prosbou o rozhovor jeho duchovní matku, zakladatelku a ředitelku v jedné osobě paní Mgr. Evu Katrušákovou a jsem moc ráda, že ochotně souhlasila.

Kdy byl projekt spuštěn?

Obecně prospěšná společnost Celé Česko čte dětem ® byla založena v roce 2006 a samozřejmě jí předcházela delší příprava. Inspirovali jsme se v Polsku, kde již běžel projekt Cała Polska czyta dzieciom, jehož organizátoři v čele s paní Irenou Koźminskou nám poskytli cenné rady a podělili se o své zkušenosti.

Co bylo prvotní myšlenkou celého projektu?

To samé co dnes. „Čtěme dětem 20 minut denně. Každý den!“ Jsem sama zaneprázdněnou matkou a hledala jsem způsob, jak co nejlépe využít čas, který mám pro svou dceru. Něco, co dá rodičům i dětem nejvíc v jejich sbližování. Je to prorodinný projekt a chtěli jsme ukázat lidem, že správný směr není „Běž si číst.“, ale „Pojď, budu ti číst.“. Jistě neřeknu nic nového, když se zmíním o tom, že rodina spolu tráví čím dál méně času a to je to, co chceme měnit.

Proč je podle Vás důležité číst dětem?

Všichni víme, že to, jaké má člověk dětství, ovlivní celý jeho pozdější život. Sdílení společného času rodičů s dětmi je jedním ze základních kamenů šťastného dětství a posiluje u dětí jejich emoční stabilitu. Jde také o nejlepší výchovnou metodu. Rozvíjíme schopnost dětí samostatně uvažovat, rozvíjet se. Učíme ho, jak obstát v životě rozumem, nikoli silou. Jim Trelease napsal o důležitosti čtení v demokratické společnosti: „Národ, který málo čte, málo ví. Národ, který málo ví, se špatně rozhoduje – doma, na trhu, u soudu, u volebních uren. Nevzdělaná většina může přehlasovat vzdělanou menšinu – to je velmi nebezpečná stránka demokracie.“

Dalším důvodem je utváření morálních hodnot. Právě knihy učí děti rozeznávat dobro od zla, učí je, že musíme být schopni přijmout důsledky našich slov a činů. Nemůžeme očekávat, že dítě přijde na svět s kompletním hodnotovým systémem. Právě my mu musíme ukázat, čím je úcta, moudrost či solidarita. Společné chvíle při čtení a rozhovorech je ta nejlepší investice do budoucnosti našich dětí.

Navíc je v tom jakési nevyřčené odpuštění. Ať děti přes den jakkoli zlobily, ať byl špatný den, tím společným usednutím ke knize je najednou vše odpuštěno. Dítě to vycítí. Proto by také nemělo být předčítání podmíněno chováním ve smyslu „Když budeš zlobit, nebude večer pohádka.“ Děti potřebují jít spát s myšlenkou, že zítra je zase nový den a začíná se nanovo s čistým štítem.

Jaké knihy jste měla nejraději jako malá a jaké knihy má ráda Vaše dcera?

Já měla moc ráda Andersenovy pohádky. Pravda jsou trochu temnější, ale já je prostě milovala. Dodnes střežím jako poklad knihu Andersenových pohádek, kterou mi kdysi věnovala babiččina sestra Julie a těším se, až z ní budu předčítat i dceři. S dcerou jsme teď mezi veselejšími pohádkami, i když je pravdou, že měla období, kdy jsme stále dokola četly některé z pohádek bratří Grimmů.

Co bylo při realizaci projektu nejtěžší?

Co je. Můžeme to dát klidně do přítomného tvaru. Samozřejmě jako u spousty věcí shánění financí. Nic neprodáváme, nepropagujeme žádná určitá díla, propagujeme myšlenku sdílení společného času rodičů a dětí a proto se finance těžko shánějí.

Můžeme se spolehnout pouze na soukromé společnosti. Bohužel ctihodný stát necítí potřebu nás podporovat. Na rozdíl od jiných zemí, kde podobné projekty jsou z velké části financovány státními institucemi, my si musíme poradit sami.

Kolik subjektů je v současné době zapojeno do projektu a které osobnosti vás podporují?

Snažíme se zapojit co největší počet mateřských škol, základních škol, knihoven, mateřských center a skrz ně samozřejmě dostat myšlenku projektu k rodičům. V současné době je do projektu zapojeno 448 těchto organizací a každým dnem přibývají další.

Projekt v současné době podporuje přes 50 osobností z oblasti kultury, umění a sportu. Například manželé Havlovi, Jarek Nohavica, Michal Horáček, Zdeněk Svěrák, Jan Hřebejk, Arnošt Goldflam, Barbora Špotáková, Dominik Hašek a spousta dalších. Moc mě potěšilo, že zatím nikdo z těch, které jsme oslovili, neodmítl.

Co vše v rámci projektu pořádáte a jaké máte plány do budoucna?

Je to projekt na dlouhou trať. Toho, co všechno ještě chceme udělat, je spousta. Z toho, co už jsme udělali a děláme bych zmínila třeba konference, které pořádáme po celé ČR, předčítání pohádek dětem slavnými osobnostmi, vybavování nemocnic a ordinací dětských lékařů novými knižními tituly, předčítání dětem v nemocnicích, máme speciální programy pro mateřské a základní školy a mnoho dalšího.

Naším cílem je oslovit co nejvíce lidí a k tomu potřebujeme i koordinátory z řad dobrovolníků, kteří budou náš projekt rozšiřovat v místě svého bydliště. Pokud bude mít někdo o spolupráci s námi zájem, podívejte se na naše stránky a kontaktujte nás. Rádi vám vše vysvětlíme.

Děkuji moc za rozhovor a přeji hodně štěstí a úspěchů s projektem i v osobním životě.

Vše o projektu naleznete na http://www.celeceskoctedetem.cz/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na