David Koller

Autor

Aktuálně sklízí hudební ovace na festivalových prknech a zaujal širokou veřejnost politickým vyznáním SAMI v duetu s Barborou Polákovou. Kromě těchto témat jsem se vyptávala na oblast charity, ve které je David Koller velice aktivní, ačkoliv o tom mnozí možná ani neví. I on sám byl trochu překvapen, že je toho ve výčtu nakonec celkem hodně. Jsem moc ráda, že si v nabitém letním programu udělal čas na rozhovor pro Jednadvacítku.

V počátcích muzikantské kariéry prošel několika kapelami (např. Blue Effect, Žentour, Jasná Páka). Asi navždy však bude jeho hudební působení nejvíce spjato s kapelou Lucie, ve které působil v letech 1987 – 2004. Následoval Kollerband a od roku 2006 je to David Koller + Band. S touto kapelou vydal tři CD (nejnovějším je „Teď a tady“ z roku 2010) a můžeme je nyní společně vidět a slyšet například na letních festivalech.

Klip SAMI jste zřejmě na internetu zaznamenali. David Koller v něm účinkuje s herečkou a zpěvačkou Barborou Polákovou, která je známá ztvárněním Blonďaté bestie či klipem Kráva. Společně se zde vyjadřují k současné politice v naší zemi.

Jak došlo na spolupráci s Barborou Polákovou v duetu SAMI?

Barbora mě oslovila, zda bych jí pomohl s produkcí její muziky, protože písní a textů má více. Viděl jsem některá její představení a v Rubínu, kde zpívala písničku Jsme v prdeli, a když mě potom požádala, zda bych jí tu píseň nepomohl dotvořit, tak jsem neváhal, protože mi politická situace připadá opravdu drsná.

Zapojil jste se tím mezi umělce, kteří v poslední době stále častěji vyjadřují nelibost vůči aktuální politické situaci. Jakou cestou by se teď stejně nespokojení voliči měli podle Vás dát?

Já myslím, že je vhodná doba začít ve svém okolí hledat lidi, kteří jsou ochotni se do práce na kultivování veřejného prostoru zapojit a ty podpořit. Čekat, že se stane něco pozitivního bez občanského tlaku, není – myslím – na místě. Pokud by se situace s korupcí neřešila dnes, zítra to bude ještě horší.

 

Jaké máte letní hudební plány, kde budete vystupovat?

Festivaly, jak s mojí kapelou, tak s Jasnou pákou a také jedno vystoupení na Vyšehradě s Vánočním příběhem. Všechny najdete na mém netu (ZDE). A s Barborou píseň a já připravuji něco též.

Jedním z koncertů bude i vystoupení na Festivalu Okoř 18. srpna 2012, a to přímo na louce pod hradem. Co se Vám vybaví při vyslovení jména Okoř?

Kromě té jedné známé country odrhovačky se mi vybaví romantická silueta zříceniny, procházka s mým tátou, mámou a sourozenci, natáčení jednoho videoklipu Lucie s F.A.Brabcem na kopci u Okoře a již 2x navštívený festival.

Co je pro Vás ideálním odpočinkem?

Spánek, moře, sport.

Fotbalista Petr Čech se dal na bubnování. Jaký máte vy vztah konkrétně k fotbalu?

Začínám chytat.

Chystáte letos nějaký dovolenkový relax?

Na dovče jsem už byl s dětmi v květnu na Sardinii a teď se hraje.

Před pěti lety jste se společně s Davidem Černým a Alicí Nellis pustili do projektu MeetFactory. Jak toto mezinárodní centrum pro současné umění funguje?

Myslím, že se dostává dál do povědomí i Pražákům. Letos na Muzejní noci bylo v Meetfactory přes dva tisíce lidí všech věkových kategorií a to je pro nás důkaz, že to lidi z Prahy zajímá. Také program je myslím stále více navštěvován. Nenechte si ujít například Politický kabaret.

Meetfactory: Mezinárodní centrum pro současné umění
Základním cílem projektu Meetfactory je rozvíjet a provozovat umělecké a kulturní centrum prolínajících se žánrů a tvůrčích skupin. Podstatou projektu a jeho originality je mezioborový kompakt dramaturgických řadse zázemím mezinárodního rezidenčního programu. V MeetFactory se těsně setkává výtvarné umění, divadlo, film, hudba a edukativní programy. Programová náplň se soustřeďuje na umělce, kterým nabízí podporu, zázemí a prezentaci výsledků jejich tvorby. Více informací a program najdete na: http://www.meetfactory.cz

Zapojuje se i do dalších charitativních aktivit, můžete nám je, prosím, představit?

Děkuji, spolupracuji kromě výše zmíněné obecně prospěšné organizace Meetfactory, s Nadací Tereza Maxová dětem, s Dětským krizovým centrem – linka důvěry -, pro neziskovku Pink Crocodile, která se stará o děti s kombinovanými vadami jsme dělali s Emou Brabcovou krásnou akci a koncert, každoroční akce pro nízkoprahovou mládež na Černém mostě s neziskovkou Jahoda. S bratry Formany na shánění peněz potřebným Mise, ta se rozšířila i na Slovensko. Je toho víc, než jsem čekal.

Já děkuji Vám, je toho opravdu dost. Náš portál se jmenuje Rodina21, jaká je podle Vás rodina v 21. století?

No celkem je, dle mého, vzdálená (těmi technologiemi a přepracovaností rodičů a s málem času na výchovu) svým ideálům křesťanské famílie, ale nevím, co jiného ve zdejších poměrech se dá praktikovat, a tak nám nezbývá než se snažit to desatero naplňovat 🙂

Moc děkuji za odpovědi a přeji, ať se i nadále daří ve všech oblastech Vašeho konání!

Více foto a info najdete na webových stránkách: http://www.davidkoller.cz

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na