Pan Václav Česák má nádherné povolání. Je sochař. Kromě svého zaměstnání se přes dvacet let věnuje hudbě. Kdy se rozhodl zasvětit život výtvarnému umění a co ho k tomu vedlo se dozvíte v našem dnešním rozhovoru. Povídání pana Česáka na mne působí velmi harmonickým dojmem. Zastavme se v dnešní uspěchané době, pojďme poodhalit alespoň malou část, jaký je tento muž uvnitř.
Jak se z člověka stane „hledač tvarů“?… O jakém povolání jste snil jako malý kluk?
„Mládí jsem měl krásné a nejvíce jsem ho trávil u babičky v brdské vísce Starý Smolivec, kde jsem až dosud. Byl jsem obklopen krásnou a čistou přírodou, která na mne působí pro svou úžasnou různorodost tvarů i dodnes. Bylo to asi tím, že jsem přemýšlel o povoláních spjatých s fantazií. Proto má nejoblíbenější hračka byla modelína a barvičky.“
Jak jste se dostal k sochařině?
„Jak jsem již řekl, modelína, hlína, kámen a barvy různého typu mám okolo sebe dodnes. I když situace v mém okolí nebyla příliš příznivá pro studium, podařilo se mi večerně se vzdělávat a sochařinu jsem si dodělal soukromě. Samozřejmě trvalo pár let, v kterých jsem měl k sochařství i další zaměstnání, než jsem si vybudoval takovou pozici a jméno, abych se mohl živit jen uměním.“
Co Vám připadá na Vašem povolání nejzajímavější?
„Zde bych použil mé motto z katalogu: Co mne fascinuje na sochařství, je ztvárnění nehmotného v té nejhrubší a nejtěžší formě hmoty pro umění, skrze dláto vedené Duchem Svatým.“
Sochař je vlastně takový hledač tvarů na té naší zemi. Skutečné sochařství navíc obsahuje skoro všechna řemesla, což má v dnešní náročné době velkou výhodu. Každá socha je jako vynález, nikdo a nikdy vaše dílo předtím nevytvořil.“
Co Vám na Vaší práci nejvíce vadí?
„Těch kladů na mé práci je tolik, že ty zápory celkem nemají šanci. Možná se mé zaměření úplně do dnešní doby nehodí, neboť naši předkové se nebáli obklopit tak náročným uměním. Vytvářet sochařské objekty bylo vždy časově, finančně a fyzicky daleko složitější, než jiné druhy umění. Proto sochy jsou vždy v této souvislosti dražší, než třeba obraz. Právě to v dnešní konzumní společnosti má stále velké nepochopení.“
Chcete ve své profesi setrvat nebo se hodláte časem posunout někam jinam?
„Výtvarné umění je práce duševní a má blízko k duchovnu. Pro mě, jako člověka věřícího, to znamená ten nejvyšší posun, a to k Bohu. To bych nechtěl měnit. Díky tomu, že jsem byl obdarován takovou prací, která mně umožňuje vniknout do sfér, kde ještě nikdo přede mnou nebyl, to znamená objevit nové tvary, mě stále neskutečně naplňuje. Navíc mám skvělou ženu, která je operní pěvkyní nádherně mou práci chápe a je ve všech sférách se mnou…“
Děkuji panu Česákovi za jeho povídání, přeji spoustu krásných zážitků při objevování nových tvarů a aby se mu ve všech sférách jeho života dobře dařilo.
Zaujalo vás sochařovo povídání?
Výtvory pana Česáka, k jejichž výrobě využívá různých materiálů – kámen, bronz, nerez, ocel a další speciální hmoty, jsou úžasné! Pojďme ještě nahlédnout důkladněji www.sculptures-cesak.com