Jak nám bylo v blázinci

Autor

Že prostor psychiatrické léčebny není místo, kterému je lepší se radši zdaleka vyhýbat, o tom nás už léta přesvědčuje kulturní festival Mezi ploty v pražských Bohnicích. S integrací zdravotně postižených lidí se to zdá přeci jen trochu snazší, ale přiblížit se i lidem s psychickými a psychiatrickými problémy, to bývá ještě někdy tabu. A to se snaží prolomit právě tato akce, kde „zdraví“ jedinci vstupují do obřího prostoru léčebny a zjišťují, že vlastně ty ploty nejsou zase tak tlusté, jak by se mohlo zdát.

Dvoudenní festival měl několik pódií, kde se střídali hudebníci, divadelníci, umělci všeho druhu a všech možných stylů. Byl to trochu programový blázinec (víte, jak to myslím…), takže bylo potřeba vybrat si, co vás baví. Vystupujících bylo na stovku, takže opravdu bylo z čeho vybírat. Já tentokrát zkusila zaměřit nedělní odpoledne na „dětský program“. Na výběr toho bylo hodně a kombinace: divadlo, hudba, tanec, tvoření, skákání, hraní byla skvělá. A ještě si děti odnesly dárečky v podobě časopisů a píšťalek. Ale co slova, podívejte se na fotoreportáž s krátkými popisky, protože obrázek vám napoví víc a věřím, že vás i naláká na další ročník.

Prošli jsme kolem hlavního pódia a vydali se do RODINNÉ ZÓNY.

Začali jsme divadelním představením ANGEL-KY s Vandou Hybnerovou a Luciou Kašiarovou (na fotografii) v rolích andělů – andělek.

Následovala trocha pohybu, a to pod vedením tanečníků Honzy Ondera a Lucie Hunčárové, pod jejichž vedením se děti naučily krátký taneček.

Další přišlo na řadu tvoření. Byli jsme mile uvítání ve Výtvarné dílně. A dostali na výběr…

RaFani si vybrali tvořit zviřátko a tak jsme si přivezli z Bohnic dva tygříky.

 

Další prostory k vyřádění a vyjádření výtvarnému byla TABULE na křídové psaní a kreslení a SPREJOVACÍ místo.

Samozřejmě nás neminul ani jeden ze skákacích hradů, ale pak už to byl návrat k divadlu, tentokrát k hradeckému Drakovi.

Rodinná zóna byla plná stánků, které představovaly a nabízely dětské nadace, organizace, sdružení a další… Většina kromě informací nabízela i tvořivé dílničky, dárky pro děti nebo občerstvení, jejichž výdělek šel na dobročinné účely. Spoustu prostoru dostávalo v prví řadě hraní. A hrály si nejen děti, ale i dospělí. A s chutí.

 

Měli jsme se moc fajn a doporučujeme Vám navštívit další ročník. Své si tam najde každá věková kategorie. A komu se nechce čekat až na Mezi ploty, může do Bohnic už na dřívější akce, které se ještě konají v tomto roce. A rok 2016 jistě nebude o nic chudší.

Přímo o festivalu Mezi ploty zjistíte více na http://meziploty.cz/!

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na