Jonáš Ledecký: Batman se mě drží pořád

Autor

Pokud máte pocit, že na co sáhne, to se mu povede, máte pravdu. Ale na pole chirurgie nebo jaderné fyziky by si prý netroufl. A tak jsme probrali kreslení, oblíbené i neoblíbené komiksy a samozřejmě aktuálního Karla IV. Jen na ten snowboarding, který mu jde taky skvěle, už nedošlo. Rozhovor s tímto mladým výtvarníkem, komiksovým malířem a hudebníkem jsme vedli svižně – přes oceán.

Základní školu zvládl bez denního docházení do zařízení. Střední školu reklamní a umělecké tvorby zvládl i s barvoslepostí, což podle něj může vést například k tomu, že dokáže namalovat indiánovi zelenou pokožku a nepřijde mu to nijak zvláštní. V kapele hraje od základky, první knížku vydal v pubertě, během posledních pár let měl několik výstav svých obrazů. Letos je ovšem nejvíc spojován s knižní publikací o Karlu IV.

Který komiks Vás zaujal jako první?

To si pamatuju moc dobře. Byl to Spider-Man, kterej u nás vycházel od roku 1999. Já do tý doby znal jen Rychlý šípy, Kačera Donalda a taky Čtyřlístek, ale ten jsem nenáviděl. Toho Spider-Mana tenkrát kreslil John Byrne. Ty jeho kresby byly strhující. Ten sešit mám do teď. Je celej užmoulanej, jak jsem si v něm pořád listoval. Ale když jsem byl kdysi v Americe, tak mi ho John Byrne podepsal.

A kdy jste začal kreslit Váš první příběh nebo postavičku – (super)hrdinu?

Já jsem kreslil od malička různý roboty a indiány a taky hodně zvířata. Pak jsem začal kreslit i superhrdiny. Jak svoje, tak ty, který všichni známe. Oblíbení superhrdinové se mění s tim, jak stárnu. Měl jsem období Daredevila, Iron Mana, Hellboye… Ale pořád se mě drží Batman, protože mě baví detektivky. Ale svůj první příběh jsem začal kreslit ve 13ti. Byl to komiksovej strip o nelétavejch ptácích, kterej se jmenoval KIWI. Když mi bylo 15, tak mi ho vydalo nakladatelství Primus. Chtěl bych se k tomu zase vrátit…

Letos je Vám 23 let a vyšel Vám životopisný komiks Karel IV. Pán světa. Jakým stylem fungovala spolupráce s pány Matyášem Namaiem a Zdeňkem Ležákem na knize?

Zdeňek nám poslal scenář a my jsme si ho s Matyášem přečetli. Podle něj jsme si udělali storyboard jedný strany. Já podle storyboardu začal kreslit tužkou, pak inkoustem a pak si Matyáš stranu naskenoval a začal jí vybarvovat. Pak jí předal Martinu Pospíšilovi a ten doplnil všechny bubliny a text. Jak říká Matyáš: sprostá manufaktura.

Čím Vás během té manufaktury Karel IV. překvapil, co (nečekaného) jste o něm nevěděl?

Po korunovaci císařem Svatý říše římský se Karel s Annou Svídnickou ubytovali v Pise. Jenže tam přes noc došlo k povstání a palác, ve kterym Karel přenocoval, podpálili. Takže ještě v pyžamech vyběhli císařští manželé ven a Karel nased na koně a povstání potlačil. Pak dal všechny vůdce povstání popravit. Dobrý, ne? To vám ve škole neřeknou. Bohužel to neni ani v komiksu, protože my končíme korunovací na císaře… Ale v textový části knihy je o tom myslim zmínka.

Dobrý! Existuje v našich nebo světových dějinách ještě nějaká postava, jejíž život byste rád ztvárnil?

Zatim jsem o tom nepřemejšlel. Ale nechci skončit jako ilustrátor dějin. Baví mě spíš ty věci, který jsou vymyšlený. Chtěl bych udělat starý řecký báje a pověsti.

Po úspěšném Karlovi by se možná stačilo zmínit na správných místech… Kde Vás prozatím kromě knih v současné nebo blízce budoucí době můžeme vidět nebo slyšet?

Nedávno skončila výstava obrazů z komiksu Karel IV. Pán světa. Na únor 2017 ale chystám výstavu svejch obrazů. Ještě nevim, kde jí uspořádám. A koncerty v nejbližší době nemáme naplánovaný.

Hudební kapela ale stále funguje?

Každej tejden mám jednu až dvě zkoušky. Mám teď novou kapelu a strašně mě to baví. Bubeník je muzikant do morku kostí, student Ježkovy konzervatoře a basák? Ten byl pasák. Vážně. Ve Švýcarsku pásl krávy. A teď je dřevorubec a taky zvukař.

To zní dobře. Náš portál se jmenuje Rodina21, jak Vám v hlavě vyzní představa „rodiny 21.století“?

Jednoznačně jako The Jetsons od Hanna-Barbera!

Děkuji za rozhovor a ať se daří!

http://www.icecolours.com/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na