Knihobudky

Autor

Klasické pouliční telefonní budky ukončily svou činnost. Mnohé byly odstraněny, ale mnohé dostaly nový životní úkol. Stále budou předávat slova, ale tentokrát v písemné podobě. Staly se z nich knihobudky. Místa pro milovníky knih a znuděné cestující.

Princip je jednoduchý. V knihobudkách jsou knihy, které putují. Můžete si je zdarma vzít a můžete tam knížky zdarma dát. Většinou to funguje na principu „1 vem a 1 dej“, ale je to takové všeobecné doporučení. Někde vás zaujme více kousků a zrovna u sebe nic nemáte a můžete jim to klidně vynahradit na jiném místě, aniž byste měli špatné svědomí. Knihobudky vznikají za poslední roky hojně po celé zemi. My hodně cestujeme po městech (když se to smí) a právě knihobudky jsou oblíbeným místem, které sleduji a navštěvuji a zásobuji i se tam zásobuji. Hlavně když jedeme vlakem. A tak jsme už takových knižních budek viděli spoustu v mnoha nejrůznějších podobách.

Tahle knihobudka je z Brna. A úvodní knihobudka je úplně nově založená na naší vsi, takže z ní mám velikou radost a pravidelně ji chodím kontrolovat – zásobovat (ji i sebe). Někdy najdete opravdu poklady. Například synek tam našel druhý díl učebnice němčiny, kterou bude letos potřebovat a která se celkem špatně shání! Na oplátku jsme tam dali naše dvě knížky. Teď se chystáme dát tam i časopisy, protože ty jsou tam oblíbené asi hlavně proto, že je budka u autobusové zastávky, takže ideální na čekání nebo na jízdu. Tak hurá do knihobudek! Skvělý nápad, potěší na mnoha stranách…

Co vy a knihobudky?
Máte nějakou v okolí? Jak vypadá? Našli jste v ní nějaký skvost? Odkládáte tam knihy?

2 comments

  1. Hlásím se také jako obdivovatel knihobudek. Občas chodím na „čumendu“, občas taky něco přispěju. Mám vždycky radost, když se moje knihy brzy z poličky ztratí. A poklad jsem si už taky našla! Je jím kniha vydaná krátce po válce Rok v naší kuchyni Státním zdravotnickým nakladatelstvím. Ve své době naprosto převratná záležitost. Hospodyňkám vysvětluje mimo jiné, jak dodržovat v kuchyni základní hygienická pravidla a bránit se choroboplodným zárodkům. V té době ještě moje babička nebo teta nosily vodu od pumpy přes půl dědiny.

  2. Systém knihobudek je úplně skvělý. Líbí se mi, že nemusím vyhazovat knihy, které mně už nic nepřinesou, ale druhé dokážou potěšit.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *