Jak si poradit s pocity

Autor
Na čtení je potřeba si najít čas v jakékoliv době. Dokáže potěšit, zaujmout, ale také často pomoci. A to umí jak beletrie, kdy zapomeneme na své starosti, tak knihy s radami. Například když řešíme sebe, své blízké, vztahy a pocity. Spousta pocitů, včetně radostí a úzkostí nás čeká v novinkách od nakladatelství Portál.

Tříkrokový program – Překlad Müller, Ivo

Ničí vám úzkost život? Máte pocit, že vám diktuje, kdo jste, co máte dělat a s kým máte trávit život? Máte někdy pocit, že jste lapeni v bublině strachu a paniky? Úzkost může přijít kdykoli a kdekoli, proto potřebujete jednoduchého a přístupného průvodce, který vás provede nepříjemnými situacemi. Přestanete se vyhýbat lidem, místům a věcem, které ve vás vyvolávají úzkost, a začnete opět žít plným životem.
V knize najdete praktický a návodný tříkrokový program založený na kognitivně-behaviorální terapii. Naučíte se v něm, jak reagovat na úzkostné myšlenky, reagovat na životní výzvy a snášet nejistotu, kterou přináší život. A až budete připraveni, dokážete vystoupit ze stínu, ve kterém jste se vinou své úzkosti ocitli.
Knihu uvítají lidé, kteří se potýkají s úzkostí nebo long covidem, který mívá u některých lidí za následek i úzkostné prožívání. Bude užitečná i pro terapeuty.
Joel Minden Ph.D. je klinický psycholog specializující se na kognitivně-behaviorální terapii. Je autorem blogu CBT and Me, který najdete na www.psychologytoday.com.

Bang Nes, Ragnhild – Měsíc radosti

31 krůčků ke štěstí – Překlad Mrázová, Daniela

Je prokázáno, že i drobné pravidelné pozitivní zkušenosti vedou ke zlepšení zdravotního stavu, prohloubení přátelských vztahů a prodloužení života. Radost funguje jako protiváha stresové zátěže a zmírňuje úzkosti a obavy. V 31 kapitolách knihy najdeme postoje a činnosti směřující k vyrovnání, uklidnění, vděčnosti a vůbec pozitivnějšímu přístupu k životu. Kde všude lze štěstí hledat a najít: Dá se mu vůbec naučit? Jak přerámovat každodenní zkušenosti, aby se z nich staly zdroje štěstí? Text nabízí množství aktivit vedoucích ke štěstí, jako je navazování méně hlubokých vztahů v běžném životě, mindfulness, neustálá zvídavost, dávání a přispívání, vděčnost, přijetí, docílení stavu flow a samozřejmě pobyt v přírodě, vytváření „mentálního alba šťastných vzpomínek“, obměňování, hravost a pokorný přístup k životu.
Ragnhild Bang Nes vyučuje psychologii na univerzitě v Oslu. Působí také v norském Ústavu pro výzkum veřejného zdraví, kde se již téměř 20 let věnuje výzkumu štěstí.

Allen, Vanessa Green – Moje pocity
Encyklopedie pro děti – Překlad Diestlerová, Petra, Ilustrace Koubská, Sára

Když se objeví silné pocity, můžeš si s nimi poradit!
Někdy se stává, že nás pocity jako žárlivost nebo nadšení přemůžou a vyvalí se z nás jako láva ze sopky. Mít silné pocity je rozhodně v pořádku, ale můžeme se naučit držet je trochu na uzdě. Nemusíme rovnou explodovat! Tato kniha, která je plná hádanek, kvízů a aktivit, ti ukáže, jak dostat své emoce pod kontrolu. Pomůže ti k tomu třeba hluboké dýchání, to, že o sobě začneš přemýšlet v dobrém, že se nebudeš bát o svých pocitech mluvit… Naučíš se, jak zacházet se všemi druhy pocitů, i s těmi těžkými, jako jsou smutek, úzkost nebo dokonce strach. Dozvíš se, že emoce mají všichni, i tví rodiče nebo kamarádi.
Průvodce světem emocí je určen především pro děti od 7 do 11 let.
Vanessa Green Allen působí jako výchovná poradkyně ve škole.

Ilustrační foto v úvodu: Tereza Cimburková

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *