Ladovy zimní obrázky

Autor

Možná si při pohledu z okna vybavíte Ladovy zimní obrázky. Vísky zasypané sněhem, děti, sáňky, sněhuláci… Třeba i vám někdo poslal vánoční pohled se symbolickou českou zimou. Jaký vztah máte k nezaměnitelným Ladovým kresbám, obrázkům, jež známe ze zmíněných pohledů a přáníček, pohádkových knížek, filmových pohádek, ale i z knih pro dospělé?

Už jako malá jsem si mnohdy představovala, jaké by to bylo žít v Ladových obrázcích. Určitě by se mně to moc líbilo. Vlídný svět, pestrý, vyzařující často klid a útulno.

Venkov před sto lety. Cítíte chlad nebo vám je podobně jako mně tak nějak u srdce teplo? Kolik si vlastně pamatujete ze školy o autorovi všech těch kreseb Josefovi Ladovi? Pro mě je pan Lada především Mikeš, moudrý černý kocourek, který se naučil mluvit. Mikeš bydlel v Hrusicích, rodišti svého tvůrce Josefa Lady.

Josef Lada (1887-1957), vyučený knihař, nedostudoval UPŠ v Praze. Jeho dílo velmi ovlivnil Mikoláš Aleš, také přátelství s Jaroslavem Haškem, který dokonce býval i Ladovým občasným podnájemníkem. Ilustrátor, kreslíř, spisovatel, karikaturista, spolupracovník redakcí různých časopisů. Ladovy obrázky provázejí humorné příběhy a pohádky. Tato významná osobnost se podílela na návrzích některých divadelních kostýmů (ke hře Strakonický dudák či Prodaná nevěsta). V roce 1947 dostává Lada titul národního umělce. Ilustrátor pohádek Boženy Němcové, knih Borovského, Majerové, autor knížek Bubáci a Hastrmani, Moje první abeceda, O Mikešovi, Pohádky naruby, humorného vyobrazení Švejka.

…Sněhová peřina pokrývající střechy všech stavení, dřevěné sáňky, staří, mladí, rodiče, děti, zvířata… Ladovy obrázky symbolizují život. Moc ráda si prohlížím a kochám se způsobem tehdejšího oblékání. Páni ve fracích, často s dýmkou vyjadřující váženost. Vesnické ženy – maminky a babičky v šátku, jednoduché sukni a zástěře. Děti jako kopie dospělých – dívky s pletenými copy, chlapci v kabátcích jako jejich tátové. Většina obrázků zachycuje rodinu v zastoupení všech členů pohromadě, pod jednou střechou. Tak, jak se před sto lety skutečně žilo. Rodina shromážděná u dřevěného stolu, poblíž pece, na níž by mohl polehávat (a občas určitě polehává) pohádkový Honza.

Vše o Josefu Ladovi najdete na http://www.joseflada.cz/
Nejen zimní, ale i další knihy s tvorbou Josefa Lady seženete ZDE

1
Komentujte jako host

1 Počet komentářů
0 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
1 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Grim

Je to kouzelná věc určitě žádný sarkasmus here