Michal Hrůza

Autor

Michal Hrůza skládá texty i hudbu pro sebe, kolegy z branže (Voda živá Anety Langerové je jeho dílo), pro televizi (seriál Vyprávěj) i film. Má nezaměnitelný hlas, jeho texty mají specifickou poetiku. O nové desce, o hudbě k filmu Lidice, dětských snech i dospělých inspirací se můžete dozvědět v dnešním rozhovoru.

Skladatel, textař a zpěvák Michal Hrůza se v hudební sféře pohybuje již přes deset let. Do širšího povědomí věřejnosti se dostal jako zakládající člen kapely Ready Kirken, se kterou vydal alba: Vlny (2001), Čekal jsem víc (2002), Krasohled (2004), Asi se něco děje (2006) a 12 Nej (2006). Na sólovou dráhu se vydal roku 2006 a od té doby on a jeho Kapela Hrůzy nahráli tři „desky“: Bílá velryba (2007), Napořád (2009) a nejnovějším kouskem je Noc (2012).

 

Jakou profesi jste měl v dětství vysněnou?

Strojvedoucí, nebo kytarista v kapele.

Jaká byla ona cesta od dětských snů k založení kapely?

Celé to popsat je nemožné, ale řekněme, že byla celkem krkolomná, hlavní je, že vedla k cíli.

V dubnu vyšla Vaše nejnovější „deska“, v pořadí třetí s Kapelou Hrůzy. Jaká je Noc a má i nějaké hosty?

Noc je krásná, hluboká, temná a nechá nás i odpočinout před nadcházejícím dnem… Hosté byli dva, Niceland složil hudbu k písni „Stůj“ a Xindl X napsal text k „Ukolébavce“.

Kromě svých písní skládáte i pro další interprety, ale také pro televizi a film. Skládáte rád „na tělo“ někoho jiného?

Skládat hudbu, nebo text pro někoho jiného je trochu jiné než pro sebe. U ostatních interpretů jde o určité vnitřní propojení, bez toho mi to nejde. Musíme zkrátka cítit věci stejně, nebo alespoň podobně. U filmu jde vlastně o to samé, musím se trefit do cítění tvůrců, režiséra…to když se povede, tak je to neuvěřitelně úžasný pocit, být součástí něčeho velkého…

Pracoval jste na soudtracku k filmu Lidice. Jak jste se k této spolupráci dostal?

Přes Honzu Budaře, chtěl zaranžovat jeho píseň, tak jsem se o projektu dozvěděl, napsal jsem „Plamen“ (duet s Anetou Langerovou) a pak přišla nabídka na sestavení celé desky, oslovil jsem pár známých kapel, o kterých jsem si myslel, že by se mohli se ctí vypořádat s poměrně nelehkým tématem (např. Vypsaná fixa, Xindl X, Divokej Bill, Photolab) po té přišla nabídka i na celkovou scénickou hudbu k filmu , kterou jsme společně s Jamesem Harriesem a Karlem Heřmanem napsali.

Píšete a skládáte – viditelně a slyšitelně pro širší veřejnost – již přes deset let. Kde stále čerpáte inspiraci?

Všude, je totiž všude kolem…uvnitř, nahoře, dole…

Nelitoval jste někdy písně, kterou jste předal jinému interpretovi, že jste si ji měl raději nechat pro sebe (ať už na hraní nebo do šuplíku)?

Jednou ano.

Jaká je podle Vás rodina 21. století?

Rodina je to podle mě nejlepší systém soužití dvou lidí, kteří se mají rádi a mají spolu děti, o které se oba starají a vychovávají je. Doufám, že tak to bude fungovat nejen v 21. století, ale vždy… 🙂

Děkuji za rozhovor a spoustu další všudypřítomné inspirace přeji!

Michala Hrůzu a Kapelu Hrůzy můžete nejblíže naživo zažít v Rožnově pod Radhoštěm na Valašském folkrockování, v sobotu 18.8. 2012 na Okoři nebo na městských slavnostech ve Vysokém Mýtě.

Více fotografií a aktuální informace najdete na: http://www.michalhruza.cz

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na