MIG 21: Manželství mezi pěti muži

Autor

Hudební seskupení MIG21 patří k mým oblíbencům už dlouho. Naživo jsem je viděla několikrát a brzy budu mít opět tu radost, a to na Festivalu Okoř v sobotu 18. srpna 2012. Těším se nejen na poslechový, ale také na vizuální zážitek, protože ani o ten nás jistě kapela opět neochudí. Nakolik magické je pro skupinu číslo 21, jak žije, pracuje a relaxuje, to vše se dozvíte v dnešním rozhovoru, který snad ani nemohl vyjít jindy, než 21. v měsíci.

Členové kapely:
Jiří Macháček (zpěv), Pavel Hrdlička (klávesy), Jan Hladík (bicí), Tomáš Kurfürst (baskytara) a Tomáš Polák (kytara). Poslední jmenovaný se ujal role odpovídajícího na mé otázky.

Jak jste se jako kapela dali dohromady a jakým způsobem jste vyb(í)rali název?

Za studií na pražské FAMU se v kapele TGM stereo potkali Hrdlička, Hladík a já. V roce 1998 jsme zakládali nový soubor, přijali Macháčka a po několika výměnách různých basistů se na tomto postu ustálil Kurfürst. Ale kapela potřebovala mít jméno. Tak jsme do klobouku vložili směs písmen a čísel, každý člen si pak vytáhl jednu kartičku a z toho jsme složili název. Mohli jsme se jmenovat GIM 12.

Je pro Vás číslo „21“ magické?

Je magické. Prostupuje vším. Můžeme ho potkat na každém kroku. Malá násobilka, století, číslo mé oblíbené tramvaje, Aloisův svátek v červnu. Nabízí se ovšem otázka, jestli jste nám ho neukradli, Rodino!?

Vydaná alba:

  • Snadné je žít (2001)
  • Udělalo se nám jasno (2002)
  • Pop Pop Pop (2004)
  • Best of (2007)
  • Mig21 & LELEK Orchestra – Naživo (2009)

Po osmi letech od „Pop Pop Pop“ už mohou být fanoušci lační po novém CD, chystáte jej?

Všechny nové písně točíme ve vlastní produkci a dáváme je zdarma ke stažení z našich stránek, až jich bude dostatečné množství, rád bych připravil jejich souborné vydání. Doufám už brzy.

Kdo se podílí na tvorbě hudby a textů Vaší kapely? Jak probíhá vzájemná spolupráce?

Písně vznikají v autorském tandemu Polák – Macháček. Spolupráce probíhá, dle mého probíhá pomalu, zato probíhá důkladně.

Při vystoupeních děláte velkou show – kdo Vám radí a pomáhá s osvětlením, projekcemi, oblečením, choreografií?

Pavel Hrdlička je náš vrchní arbitr přes design kapely. S ním pak spolupracují odborníci z jednotlivých oborů. Až na choreografii. Ta vzniká spontánně a individuálně během koncertu a její kvalita je řízena mírou nálady a alkoholu.

Na jakých místech budete v létě koncertně vidět a slyšet?

Rock for people,Festival České hrady, Vysmáté léto, Benátská noc, Sázava fest, Okoř a mnoho dalších míst.

Na Festivalu Okoř vystoupíte 18. srpna 2012, jak se těšíte?

Okoř patří mezi naše oblíbená místa, má skvělou atmosféru. Rodinnou. A to jak v publiku, tak v backstage.

Stihnete mezi koncerty i dovolenou, nebo až poté? Jaká bude, jak relaxujete?

V létě mezi koncerty se dá urvat vždycky jen pár dní na relax, takže souvislé volno máme v lednu a v únoru. V tom čase odpočívá každý podle svého. Někdo jede do teplých krajů, jiný do hor…

Jaká je podle Vás rodina 21. století?

Na to nedokážu odpovědět. Rodinné vztahy jsou komplikované. Mustr Rodinného modelu, mužská a ženská role přenesená ze vztahu našich rodičů, ovlivněná sociálním prostředím, osobním vývojem každého… Důležitá je Láska!

A jak jsou na tom s rodinami členové Vaší kapely?

No právě. Všichni máme děti. A to z nejrůznějších rodinných svazků a uskupení. Takže uvedu jen čísla: Macháček 2, Hladík 1, Hrdlička 2, Kurfürst 2, Polák 3. Takže máme dohromady deset dětí! A to nemluvím o tom, že naše kapela je v podstatě manželství mezi pěti muži. Hrůza i nádhera zároveň.

Děkuji za rozhovor a ať Vám to i nadále hraje, zpívá a tančí!

Více info o kapele na: http://mig21.cz
Fotografie: Petra Pikkelová

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na