Plán B: Smetanova Výtvarná Litomyšl 2020

Autor

Stejně jako to s nadějí nevzdala hudební Smetanova Litomyšl, také ta Výtvarná vymyslela v letošním nečekaném období náhradní plán: Plán B. Může to být i váš Plán Bé pro letošní léto. Protože nemůžete nebo nechcete vyrazit za hranice naší země, je právě Litomyšl se svou kulturou ideální místo k dovolené.

                   

Protože tady můžete kromě návštěvy plovárny, kaváren a restaurací navštívit to, co je pro tento příspěvek zásadní: spoustu výtvarných děl. A „díky“ náhradnímu plánu je valná většina tohoto umění v otevřeném prostoru. Čtrnáct děl od čtrnácti autorů je roztroušeno po Litomyšli. O některých kouscích se už dost psalo a často dost pohoršeně. A skvělé je i zjistit tzv. „co tím autor chtěl říct“, ale vůbec není od věci si udělat vlastní pohled na věc, každému může dílo evokovat něco jiného. A o tom to taky tak trochu je. Nestačí se zlobit, že město (navíc dočasně!) „hyzdí“ půlka autobusu v zahradách nebo nabourané porsche na náměstí, je lepší dát tomu i druhý pohled. Rychlé soudy jsou snadné. A můžete si je vyzkoušet na vlastní kůži před muzeem, kde je Soudní pult od Jiřího Davida.

Když projdete venkovní expozice nebo když bude zrovna nepřízeň počasí pro procházky městem, určitě nevynechejte výtvarná díla, která jsou ve vnitřních prostorech. Kromě trvalých výstav (nelze minout zámecké sklepení Olbrama Zoubka se srdcem Václava Havla) jsou i výstavy dlouhodobé. Během prázdnin pak ještě zajděte co nejdříve (do 26.7.) do domu U rytířů na výstavu Třilamři v Litomyšli. V Regionálním muzeu můžete s dětmi navštívit Cirkus v Litomyšli až do ledna příštího roku. Do podzimu pak Krvavý román Josefa Váchala v Portmoneu. To je samo o sobě stojí za návštěvu, o to více nyní s novou senzační multimediální expozicí v podkroví.

A pak je ještě kombinace venku a vevnitř, a to kousek od Litomyšle. V naší oblíbené White Gallery v Osíku, kde najde králíka nejen Alenka. A také nejen králíka, ale i spoustu jiných specialit, kdy si budete připadat tak trochu jako v říši za zrcadlem. Ožívá zde druhý život ve výstavě Second life až do 30. září. http://www.whitegallery.cz/

Krásné letní dny,
plné pohody, příjemných kulturních zážitků i lidského souznění!

https://www.vytvarnalitomysl.cz/cs/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *