Pohádkové vánoční svátky

Autor

Češi mají jednu opravdovou specialitu a tou jsou pohádky. Umíme krásné pohádky vyprávět, psát, ale také točit. Většina z nás si snad ani vánoční svátky bez pohádek představit neumí. A protože jejich obsah a děj umíte už téměř nazpaměť a je tedy zbytečné vás s ním seznamovat, rozhodla jsem se, že pro vás vypátrám nějaké zajímavosti týkající se právě filmových pohádek.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

režie: Václav Vorlíček
hrají: Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Carola Braunbock, Rolf Hoppe, Karin Lesch, Dana Hlaváčová, Jan Libíček, Vítězslav Jandák, Jaroslav Drbohlav, Vladimír Menšík, Míla Myslíková, Helena Růžičková…

Věděli jste, že…

… zatímco v Česku se uvádí, že pohádka vznikla na motivy pohádky Boženy Němcové, v Německu jsou jako zdroj uváděni bratři Grimmové.

…představitelka Dory Dana Hlaváčová byla v době natáčení pohádky těhotná. Proto muselo být vyrobeno speciální železné lešení, aby při karambolu s kočárem nemusela do ledové vody.

…ve scéně, kdy Popelka ujíždí před princem, sedí místo Libušky Šafránkové v sedle dublerka Marion Beckerová, kterou pronásledují zaměstnanci saského zemského hřebčína, neboť jízda ve tmě po hladkých cestách by byla pro herce moc riskantní.

Pyšná princezna (1952)

režie: Bořivoj Zeman
hrají: Alena Vránová, Vladimír Ráž, Stanislav Neumann, Mária Sýkorová, Jaroslav Seník, Miloš Kopecký, Oldřich Dědek, Karel Effa, Gustav Heverle, Josef Hlinomaz, Luděk Mandaus, Bohuslav Čáp, Otomar Korbelář, Jarmila Kurandová

Věděli jste, že…

…text k písni Rozvíjej se, poupátko napsal básník František Hrubín.

…princeznu Krasomilu v některých nebezpečnějších scénách zastupoval jeden voják.

…představitelé princezny Krasomily a krále Miroslava se do sebe nezamilovali jen na filmovém plátně, ale i v reálném životě a po natáčení se vzali.

…byla nejnavštěvovanějším filmem v našich kinech, kde tuto pohádku shlédlo 8.222.695 diváků a dodnes se drží na 1. místě žebříčku návštěvnosti u nás.

Princezna se zlatou hvězdou (1959)

režie: Martin Frič
hrají: František Smolík, Martin Růžek, Marie Kyselková, Josef Zíma, Jarmila Kurandová, Stanislav Neumann, Eduard Kohout, Josef Vinklář, Stella Májová, Květa Fialová, Theodor Pištěk, Karel Effa…

Věděli jste, že…

…představitelka princezny Lady Marie Kyselková měla od přilepené hvězdy nepříjemnou kožní reakci. Naštěstí se v té době používaly takové vrstvy make upu, které to úspěšně skryly.

…Josef Zíma před první seznamovací scénou s princeznou Ladou celou noc oslavoval narození své dcery Zuzanky. Marie Kyselková ho tedy poprvé viděla v poněkud pohrouženém stavu.

Anděl páně (2005)

režie: Jiří Strach
hrají: Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Zuzana Kajnarová, David Švehlík, Oldřich Navrátil, Zuzana Stivínová ml., Josef Somr, Jana Štěpánková, Oldřich Vlach, Jiří Bartoška, Klára Issová, Gabriela Osvaldová, Aňa Geislerová, Veronika Žilková, Jiří Pecha, Jiřina Jirásková, Jana Hlaváčová, Stanislav Zindulka, Otmar Brancuzský, Dana Hlaváčová, Petr Hanus

Věděli jste, že…

…tato pohádka původně vznikala jako štědrovečerní televizní pohádka pro Českou televizi. Po shlédnutí se však tvůrci i producenti shodli na tom, že je natolik dobrá, že by bylo škoda nedat jí do kin. A tak režisér Jiří Strach sehnal peníze na dofinancování a film mohl jít do kin.

…tvůrci filmu předpokládali, že v lednu bude na hradě Kašperk bohatá sněhová nadílka. V roce 2005 se ale sněhu moc nechtělo, a tak byl na hrad přivážen v pytlích.

Byl jednou jeden král (1954)

režie: Bořivoj Zeman
hrají: Jan Werich, Vlasta Burian, Irena Kačírková, Stella Májová, Milena Dvorská, František Černý, Lubomír Lipský st., Miloš Kopecký, Miroslav Horníček, Terezie Brzková, Zdeněk Dítě, Josef Pehr, Vladimír Ráž, Marie Glázrová…

Věděli jste, že…

…tato pohádka má hned dvě „poprvé a naposled“. Byl to první a poslední barevný film Vlasty Buriana a poprvé a naposledy se setkal na plátně s Janem Werichem.

…tahle pohádka v sobě skrývá jednu z nejdojemnějších scén v českých filmech. Zaměřte se na scénu, ve které Vlasta Burian bere sůl od kořenářky. V jeho očích je tolik smutku, že to vžene slzy do očí i vám.

O pricezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)

režie: Zdeněk Troška
hrají: Helena Růžičková, Stanislav Tříska, Vladimír Huber, Michaela Kuklová, Jaroslav Čejka, Jan Potměšil, Lubor Tokoš, Zdeněk Podhůrský, Oto Ševčík, Antonie Hegerlíková, Karel Bělohradský, Yvetta Blanarovičová

Věděli jste, že…

…Jírova křídla byla vytvořena podle nákresů, které už v 15. století vytvořil nikdo menší než Leonardo da Vinci.

…postavu krále měl původně hrát Vlastimil Brodský (nakonec Lubor Tokoš) a v roli rádce se měl představit Josef Kemr (nakonec Jaroslav Čejka)

Princ a Večernice (1978)

režie: Václav Vorlíček
hrají: Vladimír Menšík, Juraj Ďurdiak, Libuše Šafránková, Radoslav Brzobohatý, František Filipovský, Julie Jurištová, Zlata Adamovská, Ivana Andrlová, Oldřich Táborský, Alexej Okuněv, Petr Svoboda, Čestmír Řanda st., Vladimír Krška, Rudolf Jelínek, Václav Lohniský, Jiří Lír, Karel Augusta, Ladislav Brothánek, Ladislav Trojan…

Věděli jste, že…

…pro princezny si chodí jejich ženichové a ony mají vyskočit z postele a běžet k nim. Zlata Adamovská však při natáčení její scény usnula, protože to trvalo moc dlouho.

…v rybníku, do kterého princezny spadnou, bylo bahnité a velmi zapáchající dno, což nikdo přeedtím neprozkoumal. Když tam princezny spadly, začaly se do bahna propadat a dlouho potom se nemohly zápachu z bahna zbavit.

…Juraje Ďurdiaka namluvil stejně jako Pavla Trávníčka ve Třech oříšcích pro Popelku Petr Svojtka. Svojtkův hlas tedy v obou pohádkách promlouvá k Libušce Šafránkové, aniž by byla vidět na plátně jeho tvář.

Šíleně smutná princezna (1968)

režie: Bořivoj Zeman
hrají: Helena Vondráčková, Václav Neckář, Jaroslav Marvan, Bohuš Záhorský, Josef Kemr, Darek Vostřel, František Dibarbora, Oldřich Dědek, Stella Zázvorková, Branislav Koreň, Ondrej Jariabek, Jozef Kuchár, Karel Effa, Antonín Jedlička…

Věděli jste, že…

…pohádka se natáčela například na zámku v Blatné, ale také třeba na slovenském zámku Bojnice.

…branka, u které se princ s princeznou poprvé setkávají, ve skutečnosti vůbec neexistuje. Jednalo se pouze o filmovou kulisu. Ono zarostlé místo, kde branka byla umístěna je potom nedaleko zámku Blatná.

…většina z písní, které se objevily v pohádce, se staly ve své době skutečnými hity, což tvůrce lehce překvapilo.

A jaká je vaše nejoblíbenější pohádka?

Foto: pixabay.com a Česká televize

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *