Smetanova výtvarná Litomyšl 2010

Autor

Právě probíhá šestý ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle: cyklus výtvarných výstav, který každoročně doplňuje kulturní nabídku pro návštěvníky Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Z původně doprovodné akce se stala samostatným významným počinem na poli kultury. Nabízím Vám pohled na několik výstav, které jsem osobně navštívila. O ostatních si můžete přečíst na webových stránkách SVL 2010, stejně jako se na vybrané (či všechny) zajet podívat do Litomyšle osobně.

THEODOR PIŠTĚK

Expozice obrazů a kreseb malíře Theodora Pištěka je hlavní výstavou VI. ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle. Výběr z děl je umístěn v prostorách bývalého zámeckého pivovaru, zrekonstruovaném arch. Josefem Pleskotem. Vernisáže výstavy se zúčastnil jak sám autor, tak i paní Meda Mládková, s jejíž spoluprací je mimo jiných výstava pořádána. Otevřeno denně od 10 – 18 hodin, od 11.června – 6.července 2010.

IVA MRÁZKOVÁ

Výstava s názvem „Společná hra“ připomene 700. výročí nástupu Lucemburků na český trůn. Iva Mrázková žije a pracuje v Lucembursku, věnuje se malbě na ručně tkaném plátně, sochám a ilustracím. Ze svou práci byla v roce 2009 vyznamenána Rytířským řádem za zásluhy o Lucembursko. Expozice je k vidění od 12. června – 2. července 2010, otevřeno je kromě pondělí od 10 – 12 hodin a od 13 – 17 hodin. Místo výstavy: Městská galerie v Litomyšli, Dům u Rytířů, Smetanovo náměstí.

ZDENĚK SKLENÁŘ

Opičí král Zdeněk Sklenář. Putování Čínou. Výstava ke 100. výročí narození malíře Zdeňka Sklenáře je pořádána Galerií Zdeněk Sklenář v Mariánské ulici v Litomyšli. Je speciální verzí expozice, která proběhla v květnu v českém pavilonu na úvod světové výstavy Expo 2010 v Šanghaji. Do Číny se Opičí král vrátí zase v říjnu na závěr Expo 2010. Děti i dospělí mají možnost se aktivně zapojit do úprav děl. K dispozici jsou fixy, kterými mohou návštěvníci vyzdobit prostory galerie denně od 10 – 19 hodin, od 12. června – 6. července 2010.

KOUZLO TRADICE

Výstava dokládá, že tradice sběratelství českého umění 19. století je i v současnosti stále živá. Expozice představuje většinu postav z této doby, jako byly Josef Mánes, Mikoláš Aleš, Vojtěch Hynais, Luděk Marold či Jaroslav Čermák. Bohatě je zastoupen i litomyšlský rodák Julius Mařík. K vidění je – denně od 10 do 18 hodin v Galerii Kubík na Smetanově náměstí – více než sto exponátů.

MISTROVSKÉ DOTEKY ČESKÉHO IMPRESIONISMU

Galerie Kroupa, sídlící v Litomyšli na Smetanově náměstí, pořádá výstavu českého impresionismu, která je ke zhlédnutí denně od 10 – 18 hodin, od 30. května do 6. července. Můžete si prohlédnout významná díla slavných malířů impresionismu jako je Antonín Slavíček, Václav Radimský, Antonín Hudeček či Josef Ullmann.

http://vytvarna.smetanovalitomysl.cz/

Úvodní foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na