Smetanova výtvarná Litomyšl 2011

Autor

Během kulturně – pracovní týdenní dovolené jsem navštívila čtyři vernisáže a šest dalších výstav. Pro někoho úmorná představa, pro mě úžasný zážitek. Nicméně je to přeci jen trochu extrém, takže běžný návštěvník si může buď výstavy rozvrhnout do delšího časového úseku, nebo si vybrat jen některé/některou z výstav. Pokusím se Vám jich několik přiblížit. Ať už výstavu, kde uvidíte obraz v hodnotě 22 milionů korun či naivní veselou podívanou s horolezeckým výstupem.

Přemýšlela jsem, v jakém pořadí výstavy seřadit. Každá je totiž hodně jiná. Zábavná, pozitivní, k zamyšlení, extravagantní… Nakonec jsem si řekla, že Vám je představím tam, jak jsem je sama navštívila. Abych žádné nenadržovala. Vítejte ve světě umění a pojďte se se mnou projít výstavami Smetanovy výtvarné Litomyšle 2011.

Výjimka potvrzuje pravidlo, a tak vernisáž výstavy Hluboká přitažlivost byla „tím nejlepším na začátek“ a stala se pro mě velkým zážitkem hned na počátku kulturního maratonu. Nejúžasnější díla českého umění XX. století od autorů Kupky, Kubišty, Zrzavého, Čapka, Filly, Slavíčka, Toyen a dalších nabízí k prohlédnutí Galerie Zdeněk Sklenář. Výstavu můžete navštívit do 30.6.2011 a věřte mi, že ten zážitek stojí i za delší cestování.

Ve stejný den se konala vernisáž také o kousek dál, na litomyšlském náměstí v Galerii Miroslav Kubík. Aleš Lamr – Lov začíná očima. Autor zde představuje malířský postup cákání akrylových barev na plátno. Vznikají tak výbušné tvary plánované i nepředvídatelné. Výsledkem jsou barevné, veselé, pozitivní obrazy, které nás nutí zamýšlet se nad složitostí díla a uměním jako takovým. Aleš Lamer poté také pracuje s různými podklady a velikostmi pláten a skládá je do různě se prolínajících celků. Tuto výstavu bych označila za nejpozitivněji naladěnou a nejjásavější. Bavila mě. Zhodnotit osobně ji můžete do 31.7.2011.

Do třetice všeho dobrého aneb proč si hned první den pořádně neužít kultury. Rozjeli jsme se do nedalekého Osíku, kde byla zahájena výstava ve White Gallery. Zdeněk Sýkora – Geometrické studie (1961 – 1962). Toto období je pro autora rozhodující, končí desetiletí krajinomalby a začíná období tvorby, jejímž tématem je „pouhé“ hledání vztahů mezi tvary a barvami. Jedná se o velice zajímavé nahlédnutí do práce umělce. Výstavu zahájila paní Meda Mládková a vy se na dílo Zdeňka Sýkory můžete přijet podívat až do 31.8.2011.

V zámeckém pivovaru je možnost navštívit emotivně silnou výstavu kultovního básníka, překladatele a výtvarníka. Bohuslav Reynek – Mezi nebem a zemí. Kromě výběru ze slavných grafických prací představuje výstava i dosud neznámý soubor francouzských a českých kreseb či autorovy olejomalby. Doporučuji prohlédnout si nejprve část výstavy v přízemí, která nese „náročnou“ náboženskou tematiku, a poté vystoupat do patra k hravým kresbám „z domova i z Francie“. Kromě prostoru v litomyšlském pivovaře, má výstava pokračování, a to v Městské galerii ve vysokém Mýtě. Zde je k vidění například téměř úplná kolekce Reynkova vydavatelského díla, které vznikalo v Petrkově. Obě výstavy lze navštívit do 6.7.2011.

Za dalším výstavním lákadlem bylo třeba se doslova vyšplhat. A to na Červenou věž v areálu Fakulty restaurování UP Litomyšl, odkud je úžasné pokoukání jak na město, tak na pracující studenty v areálu. Lucie Suchá – Na cestě. Tato výstava (možná o to víc ve srovnání s ostatními navštívenými) se nestala mou favoritkou, nicméně bylo to takové odlehčené pokoukání, což byl prý i záměr. Přinést divákům obrázky bez vyšších uměleckých ambicí, obrázky, které přinesou úsměv, radost a pozitivní náladu. Já mám pořád v hlavě srovnání s obrázky v podobném stylu, samozřejmě na jiné úrovni, a to paní Huttnerové a Srncové, které mě tak nějak baví více. Přesto jeden obraz bych si koupila hned, jak jinak než s mými oblíbenci. Vystoupat si zde za putovní výstavou České inspirace můžete do 5.7.2011.

Výstava pořádáná u příležitosti dvoustého výročí narození váženého profesova krajinomalby na pražské výtvarné akademii. Jeho ateliérem prošla řada studentů, řada budoucích výrazných individualit, představujících vrchol českého krajinářství 19. století. Haushoferova krajinářská škola – Výstava děl slavných žáků Josepha Maximiliana Hauhofera. Výše zmíněnými žáky byli například Adolf Kosárek, Julius Mařák, Bedřich Havránek či Adolf Chvála. Podle mě se jedná se o klasiku. A klasika nemusí být nudná, pozor na to! Prohlédnout si krajinářskou tvorbu máte možnost do 10.7.2011.

Dům U Rytířů nabízí ochutnávku z restaurátorské činnosti. Jeden ze čtyř. Vždy jeden ze čtyř ateliérů nám představuje litomyšlská Fakulta restaurování Univerzity Pardubice, tentokráte je hlavní pozornost směřována k ateliéru Restaurování uměleckých děl na papíře. Výtvarná díla a dokumentace restaurátorských prací ukazují nejen uměleckou činnost na škole, ale i moderní techniky restaurování památek. Zajímavou výstavu, kde se mimo jiné dozvíte, jak probíhá postup při restaurování, lze navštívit do 25.6.2011.

Závěrečná vernisáž nebyla „třešničkou na dortu“, nýbrž „slzou v kostele“. Federico Díaz – Zlatá slza – LacrimAu. Nový kostel Církve bratrské bude do 26.6.2011 hostit propůjčenou „Díazovu slzu“ nejen jako kulturní zážitek a prostředek k zamyšlení se nad potřebou lidského soucitu, ale také jako místo sbírky pro získání reálných finančních prostředků pro charitativní organizaci Naděje. Zlatá slza je dílo úchvatné a originální. Trochu mě však zklamalo zjištění, že se nejedná o originál, ale o kopii našeho nejvýraznějšího exponátu v českém pavilonu na loňské výstavě Expo 2010 v Šanghaji.

Pokud jste pečliví a počítáte, chybí Vám do závěru ještě dvě výstavy. Také se o nich v naší kulturní rubrice brzy dozvíte. A ani to nejsou rozhodně všechny výstavy, které jsou v Litomyšli a okolí k vidění. Já určitě ještě navštívím výstavu Andy Warhol, která bude v Galerii Zdeňka Sklenáře od 2.7. – 10.9.2011.

Kontakty a více info i foto najdete na http://vytvarna.smetanovalitomysl.cz

Přeji krásné kulturní léto!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *