Tučňák v literatuře

Autor

Máme doma opravdu hodně knih. Máme spoustu knih o zvířatech. Máme velký počet knih o kočkovitých šelmách. Máme doma Velkou encyklopedii psů. Máme dětskou knížku o oslíkovi. Máme několik knih, ve kterých se píše o tučňácích. Nemáme žádnou knížku, která by byla JEN o tučňácích. Existuje kniha JEN o tučňácích? Plná zajímavostí, faktů a fotek tohoto zvířátka v hlavní roli? Začala jsem po ní pátrat. Pojďte se podívat, co všechno jsem objevila.

Pro miminka

Tučňák v dětské literatuře je zastoupen celkem hojně. Má tedy i několik samostatných knížek, myslící na děti v různých věkových kategoriích. Začíná se na Svojtkově Nafukovacím tučňákovi do vany. Moc si zde nepočteme, nicméně je to kniha a je zde v hlavní (a vlastně jediné) roli náš tučňák. Hurá s ním do vany!

Pro batolata

Jakmile se dítě začne více zajímat o okolní svět, má možnost poznat blíže zvířátko díky veršovanému leporelu Tučňák v zoo. V příběhu malý tučňák nabízí své nové černobílé sáčko různým obyvatelům zoologické zahrady a děti s ním tak poznávají různé zvířecí zvyky a vlastnosti. Snad si z knížky neodnesou pocit, že tučňák se během života snaží zbavit svého oblečku.

Pro předškoláky

Jakmile dítko přestane být „všedopusystrkající“, můžeme mu pořídit knihu Tučňák a polární zvířata. Ke knížce totiž patří také dvanáct zvířecích figurek, samozřejmě včetně našeho ústředního představitele. Pohádka má mnoho obrázků a zvěčňuje různost polárního kraje. Děti se díky bohatým ilustracím snadno naučí jména zvířat a jejich charakteristické vlastnosti.

Pro školáky

Kniha, která má na první pohled až kriminální (či kriminalistický) název Chladnokrevný tučňák, je ve skutečnosti nevinná pohádka vhodná i pro nejmladší čtenáře. Jedná se o příběh tučňáka Pabla, putujícího do teplých krajin z důvodu, že nemá rád zimu.

Pro dospívající

Provokativní a jednou z nejžádanějších knih bylo v nedávných letech literární dílo s názvem Tango Makes Three. Kniha je určena dětem, nicméně bojuje proti ní spousta amerických rodičů, kterým je obsah knihy „proti srsti“. Kniha provokuje tím, že je o dvou tučňácích, kteří se stanou rodiči poté, co se jim díky jejich lásce a starosti z osiřelého vejce vylíhne malý tučňák. Ano, to stačí k rozčilení a cenzuře knihy, ačkoliv bylo mnohokrát prokázáno, že v přírodě spolu homosexuální páry žijí a i příběh o společném vysezení odloženého vejce a následné péči o vylíhlé mládě tučňáka dokonce pochází ze skutečné události.

Pro milovníky poezie

Pro nás ideální kniha s ideálním názvem: Můj tučňák. Autorem dokonce nenínikdomenší, než český spisovatel, básník a překladatel Vítězslav Nezval.Tento málo známý výbor opomíjí Nezvalovu klasickou milostnou poezii a zvýrazňuje hravé, obskurní či vizionářské básně převážně z raného období (1920–1935).

Pro milovníky románů

Kniha Tučňák a smrt se odehrává v devadesátých letech v Kyjevě, městě mafie a zbohatlíků. Hlavní lidská postava Viktor Zolotarjov to má těžké, je bez peněz a bez přítelkyně. Domácnost sdílí s tučňákem Míšou – zoologická zahrada už byla zcela bez prostředků, a tak věnovala zvířata těm, kdo je mohli uživit. Viktor píše jen nedokončené romány a všechno do šuplíku. Jednoho dne se na něj však přece jen usměje štěstí – šéfredaktor známého kyjevského deníku mu nabídne stálou práci a dobře placené místo: Viktor má do zásoby připravovat nekrology o známých, bohatých a významných lidech, kteří zatím ještě nezemřeli. Jako každý autor by své texty rád viděl otištěné, ale jak se bohužel zdá, mají VIP osoby velice tuhý kořínek. Při sklence vodky si na to Viktor postěžuje jednomu příteli svého šéfa. Když pár dní poté otevře noviny, vidí, že se jeho přání vyplnilo až znepokojivě rychle. Jakou roli bude v knize hrát tučňák Míša, to už si přečtěte sami!

Pro milovníky literatury faktu

Nádherná kniha Putování tučňáků plná více než 150 krásných velkých fotografií tučňáků a jejich krajiny. Kniha dokumentárně popisující život tučňáků. Součástí je i reportáž o natáčení stejnojmenného filmu, nominovaného na Oscara. A příběh? Ze života: Každým rokem tisíce tučňáků císařských opouští jistotu hlubokého oceánu a putují stovky kilometrů přes nebezpečný antarktický ledovec, aby se mohli rozmnožovat. Hrdinně odolávají teplotám hluboko pod bodem mrazu a nesčíslným dobrodružstvím. Tahle knížka opravdu stojí za to!

Myslím, že moje pátrání bylo celkem úspěšné. Knihy o tučňácích jsou, a to dokonce pro všechny věkové kategorie a v různých žánrech. Myslím, že náš adoptovaný trojský synek Václav by měl radost, co myslíte?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *