Tanečník a choreograf Pavel Wolf je mladý muž, který si dokáže jít za svými sny. Našel svou vlastní cestu a na této cestě má stále co nového objevovat. Do podvědomí diváků se dostal díky spolupráci se známými zpěváky, výtečným umístěním na Mistrovství České republiky a v neposlední řadě se jeho život obohatil další skvělou rolí – stal se „tvůrcem tance“.
Jaký je muž, o němž se už na jaře dočteme v chystané encyklopedii, na co se v nejbližších dnech chystá? Jsem poctěna, že se mi podařilo pro web Rodina21 vyzpovídat právě tuto obdivuhodnou osobnost.
Pavle, jaké jste byl dítě? A odkdy tančíte?
Tak na tuto otázku by měli spíše odpovědět moji rodiče (smích). Ale myslím, že jsem byl spíše dítě skrytě hyperaktivní. Má hyperaktivita se však projevila až s tím, když jsem byl sám sebou. První sport, kterému jsem se věnoval, byl fotbal. Jelikož je můj otec fotbalový trenér, chtěl, abych šel v jeho stopách. Vystřídal jsem snad všechny fotbalové posty, než otci došlo, že mi tento sport není souzen. S tancem jsem začal po neúspěšné kariéře ve fotbale, na ZŠ to byl v té době docela „boom“. A mě to tak uchvátilo, že se věnuji tanci už jedenáct let.
Jaké taneční styly jste měl oblíbené a jaký styl Vás nejvíce baví nyní?
U paní Glotzerové jsem začal s latinsko – americkými a standartními tanci. Postupem času a přechodem do jiného tanečního týmu jsem se setkával i s dalšími tanečními styly, jako jsou balet, jazz, hip hop, house dance. Tanec, který mě asi nejvíce baví, je asi ten, na němž jsem vyrůstal, a tím jsou latinsko – americké tance.
Na Mistrovství České republiky v Show dance formacích 2007/2008 jste obsadil skvělé 4. místo, 2. místo v The International Competition Talent Awards 2010. Co pro Vás takový úspěch znamenal?
Co se týče Show dance formací, tak to nebyla jenom moje zásluha, ale vítězství celého našeho teamu. V TICTA 2010 jsem už jel pak sám za sebe. Základem úspěchu v těchto soutěžích je nápad, a pak i vůle chtít něco dokázat.
Jak často a jak trénujete? Věnujete se i nějakým sportům, kromě tance?
Teď už moc netrénuji (dá se říci, že max. pět hodin týdně), na tréninky mi nezbývá příliš času – práce, taneční projekty, vytváření choreografií… Spíše jsem se stal „tvůrcem tance“, vymýšlím choreografie, stříhám music a dělám administrativní práce v našem týmu, to jsou například starost o webové stránky, vytváření rekvizit a kulis…
Psalo se o Vaší možné spolupráci s paní Ivetou Bartošovou. Stal jste se tanečníkem v jejím týmu nebo z této spolupráce sešlo?
S Ivetou jsem spolupracoval na čtyřech jejích vystoupeních v ČR i v zahraničí. Ale čas už mi nedovolí jezdit po koncertech, takže jsem u Ivety skončil. Kdykoliv se však objeví nějaký článek o její osobě, tak se docela musím smát. Ivetu jsem poznal jak z osobního, tak z profesního života. Ne vše, co se píše, je vždy pravda.
Příští rok na jaře byste měl být uveden v encyklopedické publikaci „Who is…“ Jak se dostane mladý tanečník a choreograf do encyklopedie?
Tuto encyklopedii vydává společnost Hübners jednou ročně v deseti zemích Evropy. Každá země, ve které encyklopedie vychází, se zaměřuje na „své“ konkrétní osobnosti. Do této encyklopedie vás nejprve musí někdo navrhnout, oni si pak s vámi sjednají schůzku, kde jim o sobě prozradíte nějaké informace, vaše úspěchy, ocenění apod… Vše musí dále projít radou nakladatelství a teprve potom dostanete vyjádření, zda se objevíte v encyklopedii nebo ne. Mě navrhla lektorka společenského a diplomatického protokolu, paní Hana Zmeková, se kterou již třetím rokem spolupracuji.
Spolupracujete s Dance Teamem Venduly Brettschneiderové – Hruškové. Na co se můžeme letos (popř. v příštím roce) těšit?
Letošní rok byl pro náš Team velmi zlomový. Po úspěšné květnové Akademii (kterou během jednoho dne navštívilo 1600 diváků) jsme si dali prázdniny a nyní vše rozjedeme ve velkém (smích). Již teď víme téma Akademie pro rok 2012 a diváci se mají opravdu na co těšit. Letos se navíc k našemu lektorskému teamu přidal i nový člen – Dominik Valečka, výborný tanečník a choreograf, jenž bude vyučovat latinsko – americké tance a hit letošního roku Zumbu. Takže se nyní naše taneční rodina rozrostla a máme už šest lektorů / choreografů.
Jste členem realizačního týmu soutěže Dívka Šumavy (soutěž proběhne 22. října v Plzni). Co nás v letošním ročníku čeká?
Právě teď finišují intenzivní přípravy na letošní šestý galavečer soutěže krásy Dívka Šumavy 2011, která se letos bude vyhlašovat v Plzni. A i bývalý domažlický okres tam má své dvě zástupkyně – Annu Čechurovou z Domažlic a Martinu Hrabíkovou s Horšovského Týna. Letos je pro návštěvníky finálového večera připraveno mnoho novinek, hlavně co se technického zázemí soutěže a různých efektů týče. Mohu prozradit, že zde diváci poprvé uvidí 3D projekci. S těmito novinkami je samozřejmě spojeno také více starostí, takže já i celý realizační tým pracujeme na 110%.
Do budoucna připravujeme s paní Brunclíkovou druhou „školičku mini modelek“. Tento projekt zaznamenal v minulém roce veliký úspěch. Hlavním cílem projektu je prostřednictvím atraktivního a lákavého světa „modelingu“ přiblížit dětem správné pochopení cesty ke kráse, bez ohledu na tělesnou výšku či hmotnost. Snažíme se vést děti k zdravému životnímu stylu – zdravou stravou v kombinaci s pohybovými aktivitami. Boříme tak stereotypy o dokonalosti, které dětem a dospívajícím vnucují módní časopisy. V podstatě vše, co realizujeme pro „velké“ Dívky Šumavy, jen v dětském provedení. Mladé slečny zde projdou základy chůze pod vedením profesionálních modelek, absolvují přednášky na téma zdravá strava, focení mini booku, zažijí i vlastní závěrečnou módní přehlídku a budou zařazené do databáze mini – modelek na webových stránkách. Jistě si umíte představit, kolik je s tím starostí.
Kromě tance se věnujete také taneční choreografii maturitních plesů a společenských akcí. Kde Vás můžeme potkat? Jakým způsobem je možné domluvit spolupráci s Vámi?
Rozhodně přes mé internetové stránky. Není problém vytvořit choreografii tzv. „na klíč“. Zadáte si u mne vše, co byste chtěli – například styl hudby, počet tanečníků atd. Pak se domluvíme na ceně a spolupráce může začít.
Co myslíte, od jakého věku je možné podchytit v člověku taneční nadání?
Spousta lidí si to neuvědomuje, ale i chůze je tanec (střídání levá noha, pravá noha). A tančit se naučí všichni bez ohledu na věk a pohlaví. Některým lidem se musí člověk věnovat více individuálně, jiní vše pochopí ze společných hodin.
Máte nějaké profesní vzory?
Pro Českou republiku asi Yemi, a ze zahraničí Sofia Boutella.
Co děláte, když netančíte?
To jsem rád, když si lehnu a dám si nohy nahoru (smích). Horší je to, když skončíte s tancem a věcmi kolem tance a přijdou ty méně krásné věci jako studium na VŠ a pracovní záležitosti. Ale rád si ve volném čase zajdu do kina, na muzikál, s kamarády na kafe.
Děkuji Vám za zajímavý rozhovor a přeji, aby byl Váš život i nadále podobný skvělému tanečnímu představení.
Úvodní foto: pixabay.com