Yellow Sisters – s lehkostí napříč žánry

Autor

Ženskou čtveřici nazvanou Yellow Sisters letos rozhodně nepřehlédnete a nepřeslechnete. Tuto hudební skupinu snad ani nelze zaškatulkovat. Bára Vaculíková, Léňa Yellow (vlastním jménem Lenka Jankovská), Lucie Hawa Goldin a Antonia Tereza Nyass – to jsou „žluté sestry“ které si dovedou originálním způsobem hrát s tóny, melodií, zvládají provokovat, pobavit i rozesmát.

Mě osobně Yellow Sisters velice baví. Nejsou to žádné šedé myšky, ale temperamentní dámy s širokým repertoárem, počínajíc písničkami pro děti, pokračující třeba r´n´b nebo soulem, či jazzem až k vtipně provokativním klipům Báry a Léni, (ne)typických mamin na mateřské. S neskrývanou radostí přináším dnes rozhovor s členkou Yellow Sisters, Léňou.

Představte našim čtenářům skupinu Yellow Sisters. Jaký žánr skupina produkuje?

Yellow Sisters je ženská vokální skupina – a cappella, která s lehkostí prochází napříč různými žánry hudby. Yellow Sisters tvoří výhradně vlastní písně, tím jsou v Čechách originální.

Proč si říkáte Yellow Sisters?

Název vznikl podle mayského kalendáře. Mayové rozdělují lidi podle data narození do různých barev. Je to obdoba našeho horoskopu. My jsme všechny čtyři „žluté“.

Jste zvukové iluzionistky. Co (kdo) Vás inspiruje ve Vaší tvorbě?

Inspiruje nás příroda, láska, sdílení – prostě život.

V červnu 2011 jste se společně zúčastnily projektu Hudbou proti slepotě občanského sdružení Světlo pro svět a vystoupily s nevidomým zpěvákem SOLO DJA KABAKEM z Burkiny Faso a Varhanem Orchestrovičem Bauerem v pražské Lucerně. Můžeme se letos těšit na mezinárodní turné?

Ano, byl to úžasný zážitek, turné bylo avizováno, ale zatím nevíme žádné podrobnosti.

Vydaly jste dvě CD – „Singalana“ a „Tubab Woman“. Jaké jste zaznamenaly reakce z řad posluchačů?

Co člověk, to jiný názor, ale myslím, že je to tak, že nás lidé buď milují nebo nenávidí. Naše hudba je hodně specifická, hodně ženská, proměnlivá. Singalana byla převážně vokální, na Tubab Woman jsme zapojily i instrumenty, teď vydáváme CD pro děti, které je opět vokální.

Duo Yellow Sisters (Bára Vaculíková a Lenka Jankovská), které se letos představilo nepřehlédnutelnými klipy a nepřeslechnutelnými písničkami, jsme zaznamenali v soutěži Hlas Česko Slovenska. Co Vám dalo/vzalo účinkování v této soutěži?

Pro nás to byla hlavně dobrá zkušenost, proto jsme se do soutěže přihlásily. Občas je dobré vyzkoušet něco nového, přináší to nové poznání o sobě samém, nové kontakty, novou inspiraci. Jsme za to rády.

Laktační psychóza a Vylitá jsou Vaše nové hity, inspirované životními zkušenostmi. Jak moc je pro Vás důležité brát věci s nadhledem a kde berete bezbřehý smysl pro humor?

Nadhled je opravdu důležitá věc a my si navzájem pomáháme si ho udržet. Život přináší neustále nové zkoušky a výzvy, a když se člověk dokáže zasmát sám sobě, tak i zdánlivě těžké situace zvládá lépe. Vymýšlet scénky a komické převleky nás hodně baví, vždy to mezi nás vnese lehkost, čerstvost, novou chuť něco dělat.

V písničce Vylitá rappuje paní Petra Černocká (maminka Báry Vaculíkové) coby moderní babička. Jednalo se o Vaši první spolupráci? Neuvažujete rozšířit Yellow Sisters o Petru Černockou?

Spolupráce s Petrou byla úžasná a opět vznikla přímo ze života. Píseň Vylitá jsme dokončovaly na dovolené v Egypě, kam za námi Petra opravdu přijela. Pohotově připojila svůj „rapperský“ text a spolupráce byla na světě. Yellow Sisters se asi o novou členku nerozšíří, ale Petra bude například kmotrou naší dětské desky – Zvěřinec, kterou pokřtíme 21.6. na Dobešce.

Chystáte CD, kde si budeme moci Laktační psychózu a Vylitou (ještě s dalšími lahůdkami) poslechnout? Popř. jak se bude jmenovat a kdy vyjde?

CD se bude jmenovat Mateřská.com, vyjde na konci roku nebo příští rok. Chystáme ještě další klip na píseň Gangsta Matka, kde si budou moci zahrát i naše fanynky, matky se svými dětmi.

V rámci svých vystoupení hodně cestujete po světě. Kde se Vám líbilo nejvíce a kam se chystáte letos na dovolenou, odpočinout si a nabrat síly?

Letos jsme si jednu dovolenou už vybraly – byly jsme s Bárou v Egyptě. Tak uvidíme, jestli se ještě letos někam vypravíme. Jelikož jsme ženy žluté, táhne nás to na jih, takže se nám líbí všude, kde je teplo. Hodně nás ovlivnila návštěva Gambie a pak také výlet do Mexika. Máme takové přání, vypravit se do Afriky všechny čtyři společně.

 

Jaké jsou Vaše nejbližší letošní plány?

21.6. pokřtíme dětské CD Zvěřinec na Dobešce, dále máme připravenou desku remixů a pracujeme na CD Mateřská.com , do toho koncerty, festivaly, osm dětí v kapele, no musím řici, že se opravdu nenudíme. (úsměv)

Náš web se jmenuje Rodina21. Co pro Vás znamená rodina?

Rodina je pro každou z nás to nejdůležitější, dává nám sílu a oporu a také inspiraci.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně hudebních i soukromých úspěchů.

Více o Yellow Sisters zde: http://www.yellowsisters.cz/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na