Zábava s Trnem v oku

Autor

Slyšeli jste někdy o Trnu v oku? Nemyslím takový trn, který letos v zimě uvěznil na týden mého staršího synka do nemocnice ani ten pomyslný iritující a palčivě nepříjemný pocit z někoho, kdo nám je nesympatický. S Trnem v oku, jenž vám chci dnes představit, bývá zábava.

Jménem tanečního souboru Trn v oku si se mnou povídala paní Ajna Řezníčková – umělecká vedoucí a manager souboru.

Představte našim čtenářům taneční soubor Trn v oku.

Taneční soubor a agentura Trn v oku existuje v současné době již více, než deset let. Jeden z důvodů pro název je, že se dobře pamatuje, možná je to však i „nomen omen“ (úsměv). Centrálu máme v Praze, ale jezdíme po celém světě.

Na jaké taneční styly se specializujete?

Není téměř tance, který bychom nenastudovaly, nicméně mohu říci, že některé styly jsou nám blíže. Konkrétně každá v našem týmu, má určitou specializaci, zaměření na určitou kulturní oblast, tedy vždy má někdo umělecké vedení nad danými projekty.

Já (Ajna Řezníčková) se věnuji Polynésii. Této vášni jsem propadla a jsem zakladatelkou Asocicace pro podporu polynéské kultury v ČR – Polynesie. Také se věnuji severoindickým tancům z oblasti Rajasthanu a asijským tancům z Japonska a Číny.

Eliška Halanová naproti tomu od svým 8 let závodně tančila standartní a latinsko-americké tance od kterých pozvolna přešla na studium tanců historických a v současnosti se věnuje hlavně programům 20.století a technikám práce s ohněm -poi, vějíře, řětězy.

Také mohu zmínit Ing. Markétu Fránovou, která objela naší planetu a v různých koutech světa sbírala informace o regionálních kulturních aktivitách, ale nedílnou součástí týmu je i MgA. Pavlína Strnadová, akademická malířka, která se intenzivně věnuje flamenku a je hlavním výtvarníkem kostýmů souboru.

Jak dlouho pracujete se souborem Trn v oku a co Vás sem přivedlo?

Já jsme ho spoluzakládala, tedy od počátku (úsměv).

Jací jsou členové Vašeho souboru? Pokud by měl někdo zájem stát se členem Trn(u) v oku, co musí ovládat?

Trn v oku je sehraný tým lidí, které spojuje stejný cíl. Co by měl zájemce o členství ovládat? Asi hlavně ten tanec.

Ve Vašem repertoátu je i velice oblíbená celovečerní taneční show, nejnovější „Dark side of Trn“. Představte nám tento program.

Nevím, jestli je velice oblíbená, ale je nejnovější. Každý rok přicházíme s novými celovečerními programy, které slouží hlavně k prezentaci souboru jako celku pro naše blízké a přátele, protože téměř veškeré naše aktivity jsou veřejnosti nepřístupné a také, že divadelní prostory dávají větší možnost rozvinout jednotlivá témata naší práce.

Nabízíte i celkem netradiční a originální módní přehlídky. Na jaká témata Vás mohou čtenáři spatřit předvádět?

Všechna. Protože jedna z našich specializací je také práce na zakázku, na přání klienta, tedy programy často stavíme dle zadání. Díky velkému zázemí, jak lidských zdrojů, tak materiálního – kostýmní výprava, můžeme nabídnout nepřeberné množství témat. Nicméně letos to jsou asi programy z První republiky.

Kdo se stará o taneční choreografii a odkud čerpá nápady a inspiraci?

Choreografie vytvářím já a se mnou Eliška Halanová. Někdy jsou tance prací celého týmu nebo některých členů. Proto jsou naše tance toliko různorodé, protože se v nich setkává fantazie mnoha autorů. Samozřejmě pak vlastníme nebo užíváme tance dalších autorů. To se pak většinou týká specifických stylů, jako je Polynésie, Rajasthan, některé Japonské tance.

 

Pořádáte taneční soutěž O jílovské zlato. O co se jedná a kdo se jí může zúčastnit?

Je, nebo byla to jediná taneční soutěž pro historické a historicko-scénické tance. Tedy ne festival. Soutěž s odbornou porotou s odpovídajícími kategoriemi a účastnit se může kdokoli, kdo splňuje podmínky účasti. Konkrétně pak čtěte na webu soutěže www.ojilovskezlato.wz.cz

Se souborem často cestujete. Kde se Vám líbilo nejvíce a proč?

Nám se líbí všude, protože jsme dobrá parta.

Jaký módní a jaký taneční styl je Vám osobně nejbližší?

No, jak jsem uvedla již výše. Moje specializace je Polynésie, v závěsu pak Rajasthánské tance a na třetím místě Japonsko. Souhrnně vlastně celý asijský svět.

Děkuji za milý rozhovor a Trn(u) v oku přeji i nadále spoustu zajímavých projektů i úspěchů u publika v ČR i zahraničí.

Webová stránka souboru Trn v oku www.trnvoku.cz

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na