Muchomůrky a hříbky

Autor

Lidé se neustále ovlivňují. Jeden něco prohlásí, druhý část nápadu převezme a nový vynález je na světě… Tuhle větu použila pampeliška v úvodu svého dubnového článku a mně se moc líbila.

Vezměte si třeba oblíbené nepečené vánoční cukroví – úlky, vosí hnízda nebo špičky. Ať mu říkáte tak či tak, jedno je jisté – pošťouchne vás k dalším nápadům. Navíc je jako stvořené pro ne-pečení s dětmi v průběhu celého roku. Proč by něco tak báječného mělo čekat až na předvánoční čas? U nás nečeká, protože jsem vytvořila veselé muchomůrky a lákavé hříbky. Třeba jej někdo využije nebo alespoň zkusí, například k blížícímu se Mezinárodnímu dni dětí.

Muchomůrka

Ingredience: kulaté dětské piškoty, marshmallow bonbony – nejlépe celé bílé, váleček (100 g) červené marcipánové hmoty, zbytky bílé a zelené marcipánové hmoty, případně bílý fondant.

Připravíme si základní kakaovou hmotu do úlků. Opravdu jen základní, do které nedáváme mleté ořechy, aby se jejich chuť nepřebíjela s marcipánovou. Vypracujeme těsto z 115 g mletých piškotů, 40 g másla, 1 lžíce kakaa, 50 g moučkového cukru. Zaděláme trochou mléka. Pro dospělé můžeme přidat rum.

Postup:
Vyválíme červenou marcipánovou hmotu, vykrájíme kolečka a do nich zabalíme vždy po jednom piškotu.

Formičku na úlky vyplníme po okrajích červenou hmotou tak, aby střed zůstal prázdný.

Do středu úlku dáme kakaovou hmotu. Formičku otevřeme a přiklopíme na zabalený piškot. Můžeme přilepit medem nebo kapkou bílkové polevy. Tímto také lepíme na muchomůrku bílé tečky, které jsme vykrojili maličkou kruhovou formičkou z marcipánu nebo fondantu.

Přilepíme klobouček muchomůrky k její noze – tj. k marshmallow bonbonu.

Nastrouháním zeleného marcipánu na hrubém struhadle vytvoříme trávu.

Hříbek

Bílý marcipán obarvíme kakaem. Kulatý piškot bude tvořit kloubouček hříbku, a proto jej obalíme do hnědé marcipánové hmoty. Vytvarujeme klobouček.

Formičku na úlky vyplníme po okrajích bílou hmotou tak, aby střed zase zůstal prázdný.

Střed úlku vyplníme kakaovou hmotou a cukroví vyndáme z formičky. Máme nohu hříbku. Na ni přilepíme klobouček. Hříbek posadíme do trávy a ozdobíme zeleným lístkem z marcipánu.

Toto cukroví vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Já ji nemám a tak dělám vždy jen pár kousků na ozdobení dortů, což zcela stačí, protože jednotlivé kousky cukroví jsou dost syté. Ze zbytku hnědé hmoty uválím kuličky, obalím je ve strouhaných piškotech a dám vychladit. Nebo hmotu vytvaruji do válečku a obalím vyválenou plackou nejlépe bílého marcipánu. Zabalím do folie, dám do chladu. Nakrájím na úhledné kousky a podávám jako cukrovou tlačenku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *