AVON pochod 2010

Autor

Rakovina prsu. Asi není v naší společnosti člověk, který by o tomto onemocnění ještě nikdy neslyšel. Proč se však o ní mluví čím dál častěji? Asi proto, že čím dál častější je. Ze statistik vyplývá, že v ČR se za posledních 30 let zvýšil výskyt rakoviny prsu o 120%. Strašné číslo, že? Tak přidám ještě další. Každým rokem u nás onemocní asi 6000 žen a z toho celá třetina zemře! Také vás to šokuje?

Možná málo lidí ví, že rakovina prsu nepostihuje jen starší ženy, ale i ty velmi mladé, ba dokonce dívky. Přitom stačí málo, aby se rakovina odhalila včas a zvýšila se tak úspěšnost léčby. Nepodceňujte samovyšetření prsou. Vím, že po přečtení tohoto článku si ho možná spousta z vás udělá, možná si na to vzpomenete ještě i za měsíc, ale pak už to zase hodíte za hlavu. Vždyť je přece pořád tolik práce a vy jste zdravé. Ne, nikdy není nic důležitějšího než zdraví. Vaše rodina ocení, když se nebudete zanedbávat.

Další velmi důležitou prevencí jsou mamografická vyšetření, která mají moc svým včasným odhalením zachraňovat životy. Právě na financování tohoto vyšetření je zaměřen i pochod Avon proti rakovině prsu. Požádala jsem proto o rozhovor paní Alenu Pytlíčkovou, senior PR specialistku Avonu a ta ochotně souhlasila.

Letos se koná Avon pochod již podesáté, mimochodem blahopřeji k jubileu.
Jak vůbec vznikla myšlenka těchto pochodů? A proč právě rakovina prsu?

Děkujeme. Z 10. ročníku máme velkou radost a bereme to jako velký závazek vůči účastníkům akce.
Myšlenka pochodu proti rakovině prsu pochází z USA a vznikla z potřeby shromáždit lidi podporující projekt, pacientky, jejich rodiny a všechny, kteří chtějí pomoci a vyjádřit podporu. V současné době pochoduje 50 zemí po celém světě.

Museli jste překonávat nějaké překážky nebo vám všichni v realizaci vašeho plánu vycházeli vstříc? 

Když jsme před 13 lety začali s bojem proti rakovině prsu, v České republice nebylo akceptovatelné říkat slovo „rakovina“. Mohli jsme jen varovat před nádorovým onemocněním prsu. Po 13 letech můžeme s klidným svědomím říci, že jsme byli u toho, když se o onemocnění začalo hovořit a ženy začaly odbourávat svoje strachy, předsudky a chodit na vyšetření.

Pochod je nejviditelnější akcí a realizujeme jej za podpory mnoha subjektů. I Praha už si na nás zvykla. Ví, že se snažíme připravit návštěvníkům zážitek z procházky Prahou a přitom nežádat uzavírky celé Prahy jako ostatní akce. A to oceňují.

Dostal se pochod už do podvědomí lidí? Vědí o vás víc než před deseti lety?

Počet návštěvníků akce se každoročně zvyšuje. Přesný počet lidí v den akce není úplně podstatný, sledujeme počet prodaných triček, které jsou vstupenkou, a ten se každoročně zvyšuje. Jsme za to rádi, i když prožíváme obavy, zda budeme moci uspokojit poptávku. Naštěstí lidé jsou tolerantní a chápou omezené možnosti charitativního projektu. A co víc, pochodují i v dešti, což je velmi dojemné a posilující.

Jak mohu přispět já osobně? 

Ideálně nákupem trička buď do 4.6. na naší prodejně Na Maninách 7, Praha 7 nebo přijít na start a koupit tričko tam. V cíli pak můžete dál přispět nákupem dalšího předmětu s růžovou stužkou, jejichž výtěžek směřuje na konto Avon proti rakovině prsu. Pokud nemůžete přijít, projděte si alespoň virtuální trasu na Facebooku na profilu Avon pochod 2010 (https://www.facebook.com/avonpochod/) a můžete poslat dárcovskou DMS přímo na našeho partnera Alianci žen s rakovinou prsu. Děkujeme za jakoukoli aktivitu!

Kam směřuje výtěžek celé akce? 

Za celou dobu trvání projektu jsme spolu s letošním výtěžkem předali z konta již více než 66.000.000,- Kč. Největší část prostředků směřuje do projektu Ženy ženám, kdy zlevňujeme pomocí poukazů vyšetření prsu ženám bez ohledu na věk. Dále pro nás pacientská organizace Mamma HELP provozuje růžovou linku pomoci 800 180 880 a ve spolupráci s asociací mamodiagnostiků ČR podporujeme sběr screeningových dat, která nám umožňují sledovat vývoj onemocnění a efektivně komunikovat na poli prevence.

Máte nějaký přehled, kolika ženám už jste pomohli?

Největší radost máme, že projekty fungují dlouhodobě. Poukazů v projektu Ženy ženám již využilo 70.000 žen. Potkat ženu, která šla na osudové vyšetření díky kampani Avonu, je velký zážitek a smysl naší práce. Díky, že nám pomáháte!

My děkujeme vám nejen za tento rozhovor, ale za celou vaši práci a úsilí a přejeme, aby podpora vašich projektů i nadále rostla a přinášela zdraví a naději. Díky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *