Člověk v tísni

Autor

Někdy se stane, že se člověk ocitne v tísni nebo v ní žije po většinu svého života. Je zarážející, kolik v 21. století existuje míst, kde nejsou pro nás tak běžné věci jako třeba pitná voda, dostupná zdravotnická péče, vzdělání nebo třeba „jen“ mouka. Všude tam vyráží lidé z nadace Člověk v tísni, aby udělali z věcí nedostupných věci dostupné, aby podali pomocnou ruku a měnili svět. To, kam všude míří jejich kroky a jak pomáhají, mi ochotně prozradil pan Tomáš Urban.

Jak Člověk v tísni vznikl? Kde pomáhal vůbec poprvé?

Člověk v tísni vznikl původně jako nadace při redakci Lidových novin, kdy se skupinka novinářů, mimo jiné Petra Procházková, Jaromír Štětina a Šimon Pánek, rozhodla začít poskytovat v zahraničí humanitární pomoc. Jednoduše jim přestalo stačit, že z válečných i jinak sužovaných oblastí přiváželi do Česka příběhy a začali ven vyvážet pomoc.

První velká sbírka SOS Sarajevo byla vyhlášena v roce 1993. Podařilo se shromáždit přes 30 milionů korun. Humanitární konvoje s potravinami a hygienickými potřebami směřovaly do obléhaných míst a nadace také vypravila tři letecké zásilky léků pro sarajevské nemocnice.

Později se více a více specializovala na profesionální humanitární práci a začala rozšiřovat záběr, věnovat se informování české veřejnosti o globálních a lidskoprávních tématech, např. festivalem Jeden svět nebo řešit problematiku romských ghett na našem území.

Dokážete spočítat, na kolika místech jste již za dobu své existence pomáhali?

Celkem půjde o nějakých 50 zemí, ale je třeba si uvědomit, že v řadě z nich šlo o drobné intervence, kdy na místě působil tým třeba dvou Čechů.

Které místo se Vám nejvíc vrylo do paměti?

Velmi silnou zemí je určitě díky velkolepým horám a místním lidem Afghánistán, i když tohle mám jen od kolegů. Zajímavé a možná i trochu bizarní obrazy a příběhy si člověk odveze třeba z rumunského Banátu, kde se někdy zdá, že se v komunitě tisíců tamních Čechů zastavil na sto let čas.

ČVT zlepšuje přístup k pitné vodě v Afhganistánu

Kam se pomoc Člověka v tísni soustřeďuje v těchto dnech?

Každý tu považuje za nejdůležitější právě svoji práci. Kolegové pomáhající v afrických slumech nejvíc trápí namibijské vdovy, kolegové na hranicích se Somálskem zase budoucnost tisíců Somálců v utečeneckém táboře. V Čechách a na Moravě se veřejnost čím dál ostřeji vymezuje vůči Romům, na druhou stranu i řada „bílých“ začíná upadat do spirály dluhů a chudoby, takže hodně práce nás asi čeká i tady.

Jaké programy v současné době máte?

Obecně se zaměřujeme na pomoc chudým lidem v Česku, humanitární a rozvojovou pomoc a podpora lidských práv v zahraničí. Čtvrtou část našich aktivit tvoří informační a vzdělávací programy, kam např. spadá program Jeden svět na školách, který dnes dodává vzdělávací materiály do více než poloviny škol v republice.

Dostanou se do médií všechna místa, kam Člověk v tísni vyráží, nebo o spoustě věcí nemáme ani tušení?

Myslím, že spíše hodně lidí nemá tušení, ale alespoň si mediální oddělení, tvořené mnou a kolegou Štefanem, může stanovovat smělé cíle.

ČVT zlepšuje přístup ke vzdělání v Etiopii

Jak reagují lidé na Vaši pomoc? Překvapila Vás někdy nějaká jejich reakce?

Jsou vděční, ale myslím, že kolegové se nechtějí dojímat, i když to samozřejmě potěší a motivuje. Chápeme tu práci jako službu a sebe sami jako prostředníky mezi lidmi, kteří pomáhat chtějí a těmi co ji potřebují.

Změnil se za posledních 22 let přístup Čechů k nadacím a charitativní pomoci?

Lidé tu chtěli pomáhat od začátku a bylo to vidět na rozsahu pomoci, kterou posílali při prvních humanitárních sbírkách. Teď možná nastává čas tříbení, kdy si řada lidí začíná více zjišťovat o organizacích, které z nich lákají peníze na obrázky vyhublých černoušků a další emotivní stereotypy.

Jak se můžou zapojit naši čtenáři?

Pro pravidelné dárcovství a pro ty kdo se ztotožňují s myšlenkami a posláním společnosti je asi nejlepší členství v Klubu přátel Člověka v tísni. Členové posílají pravidelný příspěvek 200 až 300 Kč, patří ke skupině blízkých lidí, se kterými komunikujeme, posíláme jim pravidelné informace o využití prostředků a získávají např. bezplatnou akreditaci na filmový festival Jeden svět.

Je svět báječné místo k narození?

Jak kdy, jak kde a jak pro koho. Každopádně stojí za to usilovat, aby byl.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně síly a ať je stále více lidí, kteří pomáhat chtějí než těch, kteří pomoc potřebují.

ČVT pomáhá zlepšovat péči o matku a dítě v Kambodži

Veškeré informace o Člověku v tísni najdete na www.clovekvtisni.cz

Zdroj použitých fotografií: https://picasaweb.google.com/110239140719140827870

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na