Hurá na výlet! Bez šmejdů!

Autor

Asi jste už zaznamenali, jak vychytralí „podnikatelé“ vozili seniory na výlet za pár desítek korun, jehož součástí byly předváděčky a tlak na nákup různého zboží. Vznikl nejen zásadní film Šmejdi, vznikla spousta dobrých věcí, které těmto aktivitám brání. Ale aby tím nepřišli senioři o možnost výletování, vznikl také jeden perfektní projekt. Povídala jsem si o něm s projektovou manažerkou spolku Hurá na výlet Mgr. Annou Mikanovou.

Proč vznikl nápad na projekt Hurá na výlet? 

Nápad na projekt Hurá na výlet vznikl v době častého zneužívání seniorů na předváděcích akcích. Absolvent cestovního ruchu, současný předseda spolku, Tomáš Martinek se se svými přáteli již nechtěli dívat na to, jak se osamělí senioři vydávají na předváděcí akce tzv. šmejdů. Chtěl udělat něco pro to, aby senioři měli bezpečnou alternativu k trávení svého volného času, ve společnosti svých vrstevníků a dalších mladých lidí.

Spolek se zamezit zneužívání seniorů a starat se o jejich bezpečí, zdraví, pohodu a dobré zážitky i ve stáří. Je tvořen skupinou mladých lidí, které to baví a dělá jim to radost.

Pro koho jsou aktivity určeny?

Aktivity jsou pro seniory starší 65 let a osoby ZTP. Činnost spolku je určena pro křehké a pohybově handicapované seniory, kterým spolek umožňuje podívat se do míst, která jsou pro ně vzhledem k přibývajícímu věku a specifickým zdravotním potřebám i zhoršujícím se finančním a sociálním možnostem stále hůře dostupná. Výlety jsou organizovány cellem z pěti krajů České republiky – Pardubického kraje, Královéhradeckého kraje, Jihomoravského kraje, Kraje Vysočina a Hlavního města Praha.

Jakou roli hrají v projektu dobrovolníci?

Dobrovolníci hrají v projektu stěžejní roli. Dobrovolníci s námi jezdí jako hudebníci, fotografové, osobní asistenti či zdravotníci. Starají se o dobrou atmosféru na výletech a pomáhají těm seniorům, kteří se hůře pohybují. Bez jejich pomoci by se řada z nich na výlet nemohla vypravit.

Kolik dobrovolníků máte a jak je sháníte? 

V současné době máme okolo 30 dobrovolníků. Jedná se jak o mladé lidi, nejčastěji studenty vysokých škol, tak o seniory. Dobrovolníky sháníme prostřednictvím našich webových stránek, na Facebooku, veřejných akcích, vystupováním v médiích atd. V našich řadách máme jak mladé dobrovolníky, tak ale i seniory, kteří nám chodí pomáhat s přijímáním telefonických objednávek na výlety. Stále do našeho týmu hledáme nové tváře. Přidejte se k nám!

Jak často na výlety jezdíte, jak o tom informujete zájemce, ale i dobrovolníky?

S ohledem na potřeby seniorů je hlavní sezóna výletů od května do října. Pravdou je, že máme již řadu seniorů, kteří si vyhlašování výletů bedlivě hlídají. Informace o výletech podáváme v našem Hurá centru pro seniory v Chrudimi. Aktuální informace zveřejňujeme na našich webových stránkách a v místních zpravodajích. Podrobnější informace se senioři mohou dozvědět v rezervační dny na telefonu či osobně v sídle spolku.

Jak dobrovolníky připravujete na akce? 

Každý, kdo má zájem stát se naším dobrovolníkem, podstoupí úvodní rozhovor s koordinátorem výletů. V tomto rozhovoru se dotyčný dozví více informací o naší organizaci, o pořádaných aktivitách, a budou mu nabídnuty výlety, které jsou plánovány na danou sezónu. Dobrovolník nám sdělí, o jakou pozici by měl zájem. Ze strany dobrovolníka se předpokládá kladný vztah k seniorům.

Děkujeme a přejeme spoustu dalších krásných výletů se spokojenými seniory i dobrovolníky!  

Více informací najdete na webu projektu Hurá na výlet

Rozhovor vytvořen ve spolupráci s webem Dobrovolnik.cz

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na