Novinky z Afriky

Autor

Přinášíme vám tři nové zprávy, všechny mají původ v Africe. Jedna je ze světa knižního, druhá ze světa čisté reality, ve třetí se vše propojí. Novinky také spojuje jméno: Hana Hindráková. Tato spisovatelka nám jednak přináší zprávy o naší charitě v Keni a jednak napsala a pokřtila novou knihu jménem Dobrovolnice, která se vydá na cesty mezi vás/nás. Trochu více vám představíme knihu i naši novou „adoptovanou“ ženu Lilian. Pojďme tedy vyrazit do Afriky!

LILIAN – PODPORA ZE STRANY DVANÁCTI JEDNADVACÍTEK

Původně vybraná žena Christine všem zmizela z dohledu i dosahu, a tak v Keni hledali a našli jinou potřebnou ženu, která by náš společný projekt (zaplacení kurzu šití ve výši 6.000Kč) ráda využila. Našla se, je to Lilian a my vám představíme její současný život. Lilian se narodila v roce 1988, nyní je jí tedy 26 let. Má tříletého syna a žijí ve slumu v jedné místnosti ještě s Lilianinou matkou, která je HIV pozitivní. Lilian proto potřebuje vydělávat peníze nejen pro sebe a pro syna, ale i pro svou svobodnou matku. Podle nejnovějších informací se Lilian na kurz těší a už se nemůže dočkat. Dočká se již brzy, začíná totiž již 3. března 2014. Držme jí palce, ať se jí daří, protože po absolvování kurzu šití bude mít mnohem lepší možnost vydělávat peníze pro svou rodinu a bude mít možnost začít nový, lepší život. Držme téhle mladé ženě v nelehké životní situaci palce, ať využije svou šanci.

DOBROVOLNICE – ROZHOVOR S HANOU HINDRÁKOVOU

Jaký děj nás čeká v nejnovější knize s názvem Dobrovolnice?

Amélie objeví inzerát na práci dobrovolnice v uprchlickém táboře Kakuma v Keni. Zaplatí poplatek, ale po příletu zjistí, že naletěla podvodníkům. Začne pomáhat ve slumech, kde panují otřesné podmínky. Navíc zde někdo unáší děti. Amélie zkusí pátrat, netuší však, jaké nebezpečí jí hrozí. Jednoho dne procitne v chýši v zakrváceném oblečení a vůbec nic si nepamatuje.

Píšeš jednu úspěšnou knihu za druhou, kdy přilétla múza s tímto námětem?

Nápad na knihu přišel v létě 2011 během mojí dovolené ve Skotsku. Chtěla jsem psát o Keni a zároveň tam dát pár pasáží ze Skotska (z mé druhé nejoblíbenější země) – a to se nakonec podařilo. Jedna z hlavních postav – Paul McGregor – pochází ze Skotska z poloostrova Knoydart. Také jsem v knize chtěla uplatit svoje zkušenosti z dobrovolnictví a zamyslet se nad jeho smyslem.

Navazuje kniha na předešlá dvě díla Děti nikoho a Karibu Keňa?

Kniha na předešlé vůbec nenavazuje, jedná se o samostatný příběh dobrovolnice Amélie. Améliina matka zemře na rakovinu a z poslední závěti Amélie zjistí, že si přála být rozprášená u pilíře Vasco de Gammy nedaleko keňského Malindi. Amélie se tedy rozhodne odcestovat do Keni, aby splnila maminčino poslední přání a poznala zemi, odkud pochází její otec. Když si Amélie koupí letenku, objeví inzerát na dobrovolnickou práci v uprchlickém táboře Kakuma v severní Keni. Vzhledem k tomu, že vystudovala Afrikanistiku a rozvojovou a humanitární pomoc, napadne ji, že to musí být asi osud a rozhodne se to zkusit. Všechny díly skládanky do sebe zapadají.

Děkuji za rozhovor i pozvání na křest knihy a těším se na další dílo.

KNIHA NA CESTÁCH

Pamatujete na úspěch putování panenek UNICEF? Vzpomněly jsme si na Václava a Vendulku a jejich putování po „adop-mamkách“ a přišly jsme v redakci na nápad s druhou řadou cestování. Tentokrát bude cestovat kniha DOBROVOLNICE a postupně navštíví všechny, kdo se zapojily do letošní charitativní Jednadvacítkové akce. Pojedeme podle abecedy, nebudeme stresovat s termíny, každý ať čte podle času a možností a budeme se těšit na přibývající vzkazy s podpisy v knize. Nakonec vám všem ukážeme, jak se kniha četla a třeba ji dáme do dražby nebo soutěže… Uvidíme, opět to rozhodneme společně. Na to je ještě spousta času.

Tak, milá Dobrovolnice, šťastnou cestu!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *