Splněné dětské přání

Autor

Nezisková organizace Splněné dětské přání vznikla v únoru roku 2012 pod záštitou internetového média Kulturní servis Puls. Od února 2013 funguje jako občanské sdružení a jeho hlavním cílem je plnit kulturní přání handicapovaným a nemocným dětem. Manažerka a koordinátorka projektu Martina Šmejkalová mi povyprávěla komu a jak konkrétně toto sdružení pomáhá.

První, komu jsme vyplnili přání, byla osmiletá Vanesska. Holčička má od útlého dětství problémy s růstovým hormonem, kvůli tomu je na svůj věk abnormálně malá, a nadevše zbožňuje egyptskou kulturu. Proto si přála vidět muzikál Kleopatra živě. Patronem pilotního kola se stal Michal David, který Vanessku provedl po Divadle Broadway, ukázal jí zákulisí a seznámil holčičku s herci. Nakonec dostala vstupenku na výroční představení Kleopatry. Rozzářili jsme její dětská očka a zorganizovali pro ni krásný den.

Jako další se nám podařilo vyplnit sen patnáctileté Nelle. Tu již od 3 měsíců života trápí rakovina. Dívka si přála setkání se zpěvačkou Markétou Konvičkovou a možnost krátce si s ní zazpívat. Umožnili jsme jí nejen to. Nella se podívala do nahrávacího studia, kde se svou patronkou nahrála duet „Cizí světy“. Tento song vyšel na novém albu „ Tablo“, který měl slavnostní křest v květnu 2013 na Václavské náměstí v Bontonlandu. U křtu desky Nellinka nemohla chybět.

Splněné dětské přání v prosinci 2012 udělalo radost i dalším dětem – tentokrát speciální vánoční akcí. Pečlivě jsme vybrali pět dětí, zjistili, co by si přály od Ježíška a snažili se jim jejich sny vyplnit. Všechny dárečky jsme pečlivě zabalili do vánočního papíru a poslali. Maminky je jen vložily pod stromeček. Z tohoto vánočního speciálu bychom rádi udělali tradici a pokračovali v ní i v dalších letech. Doufáme, že tento rok budeme moc splnit mnohem víc dětských přáníček.

Pomohli jsme také českým reprezentantkám lakrosu, jež finančně nepodpořil stát, nepodařilo se jim sehnat dostatečně silné sponzory, aby se mohly zúčastnit letošního mistrovství světa. Dívky se proto rozhodly sehnat na budoucí akce peníze svépomocí. Sedm z nich se nechalo vyfotit na plakáty, které se začátkem května na Memoriálu Aleše Hřebeského dražily, stejně jako ručně šité panenky s podobou mladých lakrosistek. Ty speciálně pro tuto příležitost vyrobilo občanské sdružení Splněné dětské přání, které ženský lakrosový tým oslovil ke spolupráci. Dražba měla velký úspěch, a proto se ušily ještě další malé lakrosistky.

Splněné dětské přání také spojilo síly s oblíbenou českou kapelou Legendy se vrací a pro jejich koncertní štaci „Konec světa tour 2012“, jež se uskutečnila koncem loňského roku 2012, připravilo 10 sad panenek s jejich vlastní podobiznou. Sérii deseti panenek jsme vyrobili také pro Markétu Konvičkovou, ta je na vystoupeních doprovázela. Tento nápad měl pozitivní ohlas a všechny se úspěšně vydražily.

Další zajímavostí je akce Daruj panenku handicapovaným či nemocným dětem. Každý, kdo chce vykouzlit dětem úsměv na tváři, si vybere z fotogalerie na stránkách https://www.facebook.com/SplnenePrani některou z ručně vyráběných látkových panenek, kterou zakoupí a přes Splněné dětské přání ji věnuje do rodiny s těžce nemocným dítětem. Nezisková organizace zajistí dodání a vydání článku s fotkami a příběhem o daném dítěti. Výše příspěvku za panenku je na uvážení a finančních možnost každého individuálně. Každá látková, ručně šitá nána je originál a dostává vlastní jméno.

A jak vlastně Splněné dětské přání funguje?

V současné době vybírají děti, kterým budou splněna jejich přání, organizátorky neziskové organizace. Se spuštěním nových webových stránek www.splnene-prani.cz bude systém pozměněn. Organizátoři stanoví téma, kterého se bude týkat dané kolo. Zaměření bude souviset s různými okruhy z oblasti kultury. Přihlášeny mohou být děti ve věku od 5 do 18 let, které mají trvalý pobyt na území České republiky. Podmínkou je, aby měl účastník blízký vztah k danému tématu, nebo prokázal v této souvislosti nějakou výjimečnost (tanec, kreslení, zpěv apod.). Z přihlášených dětí vybereme jedno, jemuž stanovené přání vyplníme. Každé kolo přání, a tudíž i vybrané dítě, bude mít svého patrona v podobě známé osobnosti, která se bude projektu osobně účastnit a pomáhat s jeho realizací.

V současné době naleznete na internetových stránkách www.kulturniservispuls.cz/splnene-detske-prani reportáže, fotky z akcí, články o handicapovaných dětech a další aktivity neziskové organizace Splněné dětské přání.

Přejeme splnění přání mnoha dětem a těšíme se, že si brzy popovídáme o vašich dalších projektech a aktivitách!

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na