Impro Improvizace

Autor

Znáte to, jak Vás občas někdo překvapí svým jednáním a vy jen stojíte s otevřenou pusou a nevíte, co na to říct? Za pár minut (hodin, dní) Vás napadne geniální reakce. Což už bývá celkem pozdě. Je dobré být připraven, ať už na „překvápka“ v práci, v osobním životě, nebo prostě jen tak na ulici. Pohotovým reakcím se lze naučit. Můžete se o tom dočíst v nové knížce, přesvědčit na prvním ročníku mezinárodního festivalu Impro Prague 2013 a(nebo) natrénovat to osobně na kurzech v ImproInstitutu. Co na to říkáte? Pohotově, rychle a bystře! Vyptávala jsem se herce, trenéra a motivačního speakera Martina Vasqueze.

Proč jste se rozhodli „rozjet“ školu improvizace?

Prvotní myšlenka vznikla tak, že jsem všude kolem, kde jsem se pohyboval, slýchal spojení „musel jsem improvizovat“. Slovo improvizace mají lidé spojené se svízelnými situacemi. V tu chvíli mi začalo docházet, že lidé tuto činnost vnímají spíše negativně. To je velká škoda, protože improvizace se dá snadno naučit. A v tom okamžiku, kdy poprvé zjistíte, že vaše pohotové reakce baví ostatní, si uvědomíte, že je to vlastně zábava, která vám usnadňuje život a zvyšuje charisma.

Je to něco jako škola herectví, nebo je to i pro běžného „neumělce“?

Improvizace je schopnost rychlé a bystré reakce. Improvizace se dá využít na každém kroku našeho života. A pohotové reakce se hodí nejen hercům improvizačního divadla, ale i lidem, kteří jednají se svými klienty, chtějí požádat svého šéfa o zvýšení platu, nebo chtějí zapůsobit při schůzce na svého potenciálního partnera. Zkuste si představit jakoukoliv situaci, která vás napadne, a na kterou se nemůžete připravit. Jak byste například zareagoval/a ve chvíli, kdy k vám přijde šéf a řekne před vaším kolegou, že jste mnohem lepší než on, a proto si zasloužíte povýšení? Takové situace si u nás zkoušíme a trénujeme smysluplnou pohotovost našeho jednání. V naší škole improvizace si tedy můžete vybrat na jakou vlnu se chcete naladit přímo vy.

Za pár dní kurzy začínají, je možnost se ještě přihlásit?

Přihlášku lidé naleznou na našich webových stránkách www.improinstitut.cz. To je ta nejpohodlnější cesta. Najdou se ale i tací, kteří neví do poslední chvíle, nebo se o nás dozví těsně před začátkem semestru. V takovém případě se zájemci mohou ještě přihlásit přímo na prvním tréninku v daném semestru.

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se Vám daří!

 

„Chtěl jsem, aby slovo »improvizace« ztratilo negativní podtext. Pro mnoho lidí je synonymem pro nedostatek přípravy, pro lenost. Žijeme ale v rychle se měnícím světě. Ten přináší stále častěji situace, na které se připravit prostě nemůžeme. Tvůrčí improvizace se proto stává stále důležitější dovedností, s jejíž pomocí můžeme nečekané okamžiky nejen zvládat, ale také z nich těžit,“ uvádí svou knihu autor.

Absolvent pražské DAMU Martin Vasquez se v posledních deseti letech pohybuje paralelně ve dvou světech. Na jedné straně jej televizní diváci znají jako jednoho z komiků pořadu Na stojáka; ti zasvěcenější pak vědí, že je jedním ze zakladatelů moderní tradice českého improvizovaného divadla (spoluzakládal Českou improvizační ligu, pravidelně hraje se souborem Just! Impro v pražském Švandově divadle). Současně ale pracuje jako trenér a konzultant a pro významnou firemní klientelu připravuje úspěšné kursy prezentačních dovedností, rétoriky a argumentace.

Z obou svých zkušeností vycházel autor při psaní své prvotiny. Kniha je proto určena nejširší veřejnosti a je napsaná čtivě a tak, aby ji čtenář mohl použít jako praktickou příručku. Pomocí cvičení, která Vasquez důvěrně ovládá ze své divadelně-improvizační praxe, provádí i čtenáře bez předchozích zkušeností jednotlivými kroky na cestě k improvizační dokonalosti (a ještě ho přitom pobaví). Po radách, jak odstranit překážky bránící improvizovat, následuje tréninkový plán dovedností, které jsou k improvizaci potřeba. Na závěr pak autor objasňuje zákonitosti, které platí pro vyprávění příběhů.

Přestože má kniha jen něco přes sto stran a dá se přečíst za odpoledne, opravdový užitek přinese jen tomu, kdo je ochoten jí věnovat daleko více energie a praktická cvičení opravdu poctivě absolvovat a zažít. A úkoly jako po třicet dní zkoušejte nové věci, které jste předtím nikdy nezkusili nebo čas od času si po ránu zavažte oči – ty vyžadují kus cílevědomosti a odhodlání. Pouhým čtením se ale z nikoho improvizační mistr nestane. „O Češích se říká, že jsou to mistři improvizace,“ komentuje to Martin Vasquez. „Kolik ale ve skutečnosti znáte lidí, kteří dokážou opravdu pohotově a tvořivě reagovat v každé nečekané situaci? Pokud si dáte záležet a poctivě se prokoušete všemi cvičeními, takovému ideálu se přinejmenším velmi přiblížíte.“

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *