Každý zaměstnanec ho má

Autor

Každý, kdo je v zaměstnaneckém poměru se musí smířit s tím, že mu někdo šéfuje. Někdy je to naprostá pohoda a vyloženě si sednete, jindy je to lítý boj doslova na život a na smrt. Říká se ale, že každý problém se dá řešit a problém se šéfem třeba tím, že zjistíte k jakému typu patří a najdete cestu, jak se s ním domluvíte.

Neexistuje člověk, se kterým byste nenalezli společnou řeč, pokud tedy víte, jak na to. Existují čtyři základní typy šéfů a na každého platí trochu jiné páky. Nikdo není samozřejmě čistě jeden typ, ale naleznete převažující znaky či kombinace.

Analytický typ

Jaký je: Nepotřebuje ani tak moc lidi kolem sebe jako data, informace a fakta. Působí odtažitě, nikdy se zbytečně nevykecává, mluví tišeji, pomalu a rozvážně. Pečlivě volí slova a nemá potřebu mluvit, když vyloženě nemá co říct. Nemá rozmáchlá gesta. Chodí oblečený konzervativně a má rád zavedené pořádky. Na ostatní působí jako suchar.

Výhody: Nemá potřebu měnit věci, které fungují. Nedočkáte se od něj žádných experimentů. Žádný projekt nespustí, pokud si není stoprocentně jistý, že bude fungovat. Pokud máte takového šéfa a přijde s tím, že se rozhodl zavést něco nového, můžete ho v klidu podpořit, je to totiž tutovka.

Jak na něj: Nečekejte, že se pro něco rychle nadchne a pokud, tak jedině na základě přesných informací, které si sám v klidu zanalyzuje a teprve pak se rozhodne. Pokud po něm něco chcete, dejte mu přesná data a nechte ho, ať si vše v klidu rozmyslí. Netlačte na něj, nikdy neočekávejte jeho rozhodnutí hned. Tím, že nad ním budete postávat a okounět ho akorát znervózníte.

S čím u něj nepochodíte: Vyloženě nesnáší vlezdoprdelky. Nesnažte se ho naklonit na svou stranu pochlebováním. Pokud se s ním máte setkat, buďte vždy perfektně připravení, mějte v rukávu pádné a podložené argumenty. Větší radost než dárkem mu uděláte propracovanou tabulkou nebo super grafem.

Snese se s řídícím typem a přátelským. Nenechávat v jedné místnosti s expresivním.

Řídící typ

Jaký je: Hned jak vleze do dveří, víte že vstoupil přirozený vůdce. Jedná impulsivně na základě momentálního nápadu. Věří svému úsudku. Nemá rád zbytečnou ztrátu času, protože „čas jsou peníze“. Jedná rychle bez zbytečného otálení. Rozčiluje ho, když ostatní hned nepochopí, o co mu jde. Je sebejistý. Rád se chlubí svými úspěchy. V jeho kanceláři najdete různá ocenění a diplomy. Je soutěživý a tvrdý k sobě i ostatním.

Výhody: Okamžitě víte, na čem jste. Když vybuchne, rychle se uklidní a za chvíli už o ničem neví. Nemá čas vrtat se zpětně v něčem, co jste prošvihli. Pokud dáte svou chybu rychle do pořádku, už se k tomu nebude vracet.

Jak na něj: Mluvte jasně, nezatěžujte ho detaily. Dejte mu jasná fakta, držte se daného problému a zbytečně neodbíhejte od tématu. Neobírejte ho o jeho čas, víc jednejte než mluvte. Můžete s ním nesouhlasit, ale nikdy neútočte na jeho osobu, prostě se jen držte faktů a tím argumentujte. Spory mu nevadí, ale rád má pocit vítězství.

S čím u něj nepochodíte: Nezaplétejte se s ním do zbytečných hovorů. Vaše empatie ho nezajímá. Nehledá ve vás přítele, ale pracovního partnera. Nerozhodujte za něho. Předložte své názory, ale rozhodnutí musí být vždy na něm. Zbytečně ho nezdržujte.

Snese se s expresivním i analytickým typem. Nenechávat v jedné místnosti s přátelským.

Expresivní typ

Jaký je: Miluje publikum. Rád mluví a rád se poslouchá. Pokud ho něco nadchne zrychlí tempo řeči a zvýší hlas. Rád experimentuje a skáče od jednoho nápadu ke druhému. Nevadí mu riziko ani změny. Má spoustu nápadů, ale potřebuje mít k ruce někoho, kdo je dotáhne do konce, což jemu osobně činí problémy. Má mnoho ideálů a umí o nich přesvědčovat i ostatní. Rychle se nadchne a moc se neohlíží na rizika.

Výhody: Pokud máte jakýkoliv nápad a umíte ho náležitě podat, rychle ho získáte na svou stranu. Nezatěžujte ho přílišnými detaily, mluvte o svých vizích a velkých představách. Miluje vše nové, takže pokud přijdete s něčím originálním a neokoukaným, máte u něj velké plus.

Jak na něj: Nalaďte se na jeho vlnu, bavte ho a nechte se bavit. Nikam nespěchejte, smějte se jeho historkám a vtipům. Pokud mu budete něco vyprávět vy, snažte se ve společnosti nepůsobit nikdy vtipněji než on. Podporujte jeho nápady.

S čím u něj nepochodíte: Neopírejte se o legislativu. Nepitvejte jeho nápady a nesnažte se je rozcupovat fakty. Nechovejte se k němu chladně a odtažitě. Netlačte na řešení, neříkejte na jeho nápady „Ale to nejde.“

Snese se s přátelským a řídícím typem. Nenechávat v jedné místnosti s analytickým typem.

Přátelský typ

Jaký je: Rád si neformálně popovídá. Zajímá ho, jak se máte a upřímně vám odpoví, jak se má on. Je soucitný a projevuje účast. Má rád lidi a rád se o ně stará. Jeho rozhodnutí bývají pomalá, těžko ho něčím nemotivujete. Nemá moc velké cíle a je spokojený s tím, co je. Nemá rád spory a jeho oblíbená slova jsou „možná“ a „snad“.

Výhody: Pokud za ním přijdete s nějakým problémem, bude se snažit najít nějaké řešení. Je vynikajícím posluchačem a je loajální k ostatním, ať už jsou k němu v podřízeném či nadřízeném poměru. Za své podřízené bude i dýchat.

Jak na něj: Mluvte o osobních záležitostech. Buďte účastní s jeho pocity a rozpoložením. Pokud chcete, aby přijal nějaký váš nápad, vždy mu dejte příklady lidí, kterým tento postup pomohl a dejte mu záruky, že to není riskantní a nikomu to nezpůsobí újmu.

S čím u něj nepochodíte: Pokud budete neustále mluvit jen o pracovních záležitostech. Pokud s ním budete jakkoliv manipulovat a do něčeho ho nutit nebo tlačit. Nemluvte na něj v suchých faktech a číslech. Pokud z vás neucítí emoce, ani s ním nehnete.

Snese se s analytickým a expresivním typem. Nenechávat v jedné místnosti s řídícím typem.

Jaký je váš šéf? Jak s ním vycházíte?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *