Určitě máte ve svém okolí někoho, kdo má kvůli příliš přísnému či náročnému zaměstnavateli problém se třeba byť jen kvalitně naobědvat. Možná jste to dokonce právě Vy! Přitom zaměstnavatelé musejí ze zákona přestávky poskytovat. Víte, na co máte nárok?
„Velká přestávka“ po šesti hodinách
Zákoník práce jasně říká, že půlhodinová přestávka na oddych a jídlo musí přijít nejpozději po 6 hodinách pracovního vytížení. Také se vám to zdá jako dost dlouhá doba? Tato přestávka se dá i rozdělit, pokud se dohodnete se zaměstnavatelem, načež může vzniknout podobný systém, jako ve škole. Ona hlavní část přestávky totiž musí být také alespoň 15ti minutová.
Po dobu přestávky nemůže být vyžadována vaše přítomnost na pracovišti a zaměstnavatel vám ji musí prodloužit, pokud nemáte dostatek času se prakticky někam na to jídlo dostat. Ostatně by si to měl zařídit tak, aby mu to bylo jedno, poněvadž je přestávka neplacená a psychická i fyzická pohoda zaměstnance je i v jeho zájmu (když pomineme, že po dobrém obědě bychom si rádi zdřímli, hlad rozhodně není přítelem efektivní a kvalitní práce). Zkuste to svému zaměstnavateli v případě problémů vysvětlit právě takto.
Na závěr ještě dvě upozornění:
1) Tuto přestávku nesmíte odmítnout, nejde o vaše právo, ale povinnost vás i vašeho zaměstnavatele.
2) Pracovníci mladší 18 let mají na tuto přestávku nárok nejpozději po 4,5 hodinách práce.
Když si z provozních důvodů nemůžete přestávku vychutnat
Na některých pozicích výše popsaný stav neplatí. Když z objektivních důvodů zaměstnavatel takovou přestávku poskytnout nemůže, musí poskytnout alespoň přiměřenou dobu na oddych a jídlo. Co si pod tím představit? Když už nemůžete opustit své pracovní místo, tak musíte mít alespoň dostatek času (alespoň 30 minut) si při práci trochu odpočinout a najíst se. Budete tedy sedět na svém místě, dost možná se nevyhnete i nějaké té nenáročné pracovní aktivitě, ale ta vám nesmí překážet v tom se v klidu najíst a odpočinout si.
Aby z takového stavu nebyl zaměstnavatel příliš nadšen, tato doba se započítává do odpracovaných hodin, takže je placená. Pokud zaměstnanci ještě nebylo 18 let, tato pseudopřestávka pro něj neexistuje – musí mít vždy plnohodnotnou.
Nenechte se tak opít rohlíkem a přestávku, alespoň v této podobě si dopřát. Nejde totiž jen o to, že práce bez přestávky je kontraproduktivní. Jde i o Vaše zdraví a bezpečnost.
Další přestávky a odpočinky
Krátce zmíníme ještě takzvanou bezpečností přestávku, která je také placená a při které může zaměstnanec dokonce i normálně pracovat, ovšem náplň jeho práce musí být úplně jiná než při činnosti, kvůli které onu bezpečnostní přestávku absolvuje. Zpravidla jde o přerušení monotónní, nebo jednostranně zatěžující práce.
A na co zaměstnavatelé také občas nedbají je nepřetržitý odpočinek mezi směnami a v týdnu.